Ana Sayfa » WordPress » Yoast SEO vs All in One SEO Pack

Yoast SEO vs All in One SEO Pack

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:16

WordPress SEO eklentileri, dünyanın en çok kullanılan altyapılarından olan WordPress sistemini kullanan milyolnarca internet sitesi sahibi tarafından detaylı bir şekilde araştırılıyor. SEO’da basit sayılabilecek teknik işlemleri kolayca ve uğraş vermeden yapmayı sağlayan SEO eklentileri, büyük kolaylık sağlamaktadır.

WordPress SEO eklentileri arasında neredeyse bütün sitelerin kullandığı iki temel eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler Yoast SEO ve All in One SEO Pack’tir. Binlerce internet sitesinin kullandığı bu iki eklenti, aynı zamanda site sahiplerini de ikiye bölmüş durumda. Zira birçok forumda, sosyal medya sitelerinde ve tartışma platformlarında Yoast SEO eklentisinin mi yoksa All in One SEO Pack eklentisinin mi daha iyi olduğu tartışılmaktadır. İşte detaylı yönleriyle WordPress SEO eklentileri ve detaylar…

yoast-seo

Yoast SEO

WordPress altyapılı sitelerde iç SEO çalışmalarında oldukça önemli bir faktör olan SEO eklentilerinin başında gelen Yoast SEO ile birlikte manuel olarak yapacağınız tüm SEO ayarlarını otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Yoast SEO indir

Başlıklar, sosyal meta ayarları, XML site haritaları, gelişmiş ayarlar, noindex olarak Google’a bildirilecek olan sayfalar gibi birçok ayar kolayca yapılmaktadır. Üç farklı sürümü bulunan Yoast SEO’da başlangıçta ücretsiz sürüm ile başlayabilir ve ihtiyacınıza göre premium ve business versiyonlarını da satın alabilirsiniz.

Yoast SEO’da Gelişmiş Ayarları Etkinleştirme

Yoast SEO eklentisini kurduktan sonra karşınıza ilk olarak 3 başlıklı bir ekran gelecek. “Dashboard”, “Arama Konsolu” ve “Premium” başlıkları ile açılan eklentide yapacağınız küçük bir değişiklikle birlikte diğer ayarları da açabilirsiniz. Bu ayarları açmak için eklenti menüsünden Dashboard > Features kısmına gidin ve sonrasında “Advanced settings pages” bölümünü etkinleştirin. Son olarak da “Save changes” butonu ile birlikte ayarlarınızı kaydedin ve Yoast SEO eklentisini tüm özellikleriyle birlikte kullanabilirsiniz.

Gelişmiş ayarları bu şekilde etkinleştirdikten sonra menü şu şekilde olacak;

 1. Dashboard
 2. Başlıklar & metalar
 3. Sosyal
 4. XML site haritaları
 5. Gelişmiş
 6. Araçlar
 7. Arama Konsolu
 8. Premium

yoast-seo-basliklar

Başlıklar & Metalar

Başlıklar & Metalar seçeneği ile, sayfa başlıklarını çeşitli kategorilere göre ayırt edebilirsiniz ve böylece başlıklarınızı SEO uyumlu bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Menüye tıkladığınızda karşınıza ilk olarak sayfa başlığında kullanacağız ayracı seçmek için ekran geliyor. Buradan sayfa başlıklarınızda kullanacağınız ayracı seçebilirsiniz.

yoast-seo-yazi-tipleri

Yazı Tipleri

Yoast SEO’da yer alan bir başka seçenek de “Yazı Tipleri” ekranıdır. Bu ekran üzerinden başlıklarınızın sonuna gelecek olan sabit yazıları düzenleyebilirsiniz. SEO konusunda oldukça önemli bir faktör olan bu işlemle birlikte kategori, yazı ve sayfa başlıklarınızı SEO’ya uyumlu hale getirebilirsiniz.

Sayfa açıldığında karşınıza çıkan “%%title%%” kodu, otomatik olarak sayfa başlığınızı çekmeye yarayan bir koddur. Bu kodun sonuna istediğiniz bir ifadeyi eklediğiniz takdirde başlığınız iki seçeneği birlikte karşınıza çıkacak. Örneğin, “%%title%% – SEO Ekranı” şeklinde bir başlık kaydettiğimiz takdirde, ilk olarak yazının başlığı ve daha sonra yazdığımız “SEO Ekranı” kelimelerini başlığı yansıtılacaktır.

 • %%page%% = Sayfa başlığını işaret eder
 • %%sep%% = Ayraç işareti
 • %%sitename%% = Site başlığı

Yukarıda yer alan etiketleri kendi sitenize uygun bir şekilde düzenleyebilir ve kullanabilirsiniz.

yoast-analiz

İçerik Ayarları & Analiz

Yoast SEO’nun belki de en çok beğenilen özelliklerinden birisi de, yazdığınız yazıyı tamamen SEO uyumlu hale getirebilmeniz için size tavsiyelerde bulunması ve yaptığınız hatalara ilişkin sizleri uyarması. WordPress panelinizde yazı yazma sayfasının altlarına otomatik olarak gelen Yoast SEO kutucuğu, yazdığınız yazı için bir odak anahtar kelime girmenizi istiyor ve bu odak anahtar kelimede SEO başarısı yakalamanız için size tavsiyelerde bulunuyor ve yaptığınız yanlışları gösteriyor.

Yoast SEO eklentisinde yer alan içerik ayarları ve analiz özelliği, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak uyarılarda ve tavsiyelerde bulunuyor;

yoast-yazi-ici

 1. Odak anahtar kelime kutucuğuna yazılan anahtar kelimenin ilk paragrafta kullanılıp kullanılmadığı,
 2. Anahtar kelime kullanım oranı,
 3. Odak anahtar kelimenin meta açıklamada yer alıp almadığı,
 4. Odak anahtar kelimenin SEO başlığında yer alıp almadığı,
 5. Odak anahtar kelimenin linkte bulunması,
 6. Meta açıklamanın yeterli seviyede ve fazla olmayacak şekilde uzunluğa sahip olması,
 7. Yazı içinde h2 ve h3 gibi ara başlıkların kullanılıp kullanılmadığı,
 8. Yazı içinde görsel kullanımı,
 9. İçeriğin en az 300 kelime uzunluğa sahip olması,
 10. Dışarıya link çıkışı yapılması,
 11. Site içerisine link verme.

all-in-one-seo-pack

All in One SEO Pack

WordPress’te en çok tercih edilen bir diğer SEO eklentisi de All in One SEO Pack eklentisidir. Milyonlarca internet sitesinin tercih ettiği bir eklenti olan All in One SEO Pack eklentisinde yer alan Özellik Yöneticisi seçeneği ile eklentinin getirmiş olduğu birçok özelliği aktifleştirebilirsiniz. Bu özellikler arasında XML site haritaları, dosya düzenleyici, sosyal meta, robots.txt, içe aktarma & dışa aktarma, kötü bot engelleyici ve performans seçenekleri bulunmaktadır.

All in One SEO Pack indir

all-in-one-seo-pack-genel-ayarlar

Genel Ayarlar

All in One SEO Pack eklentisinde yer alan Genel Ayarlar başlığı ile aşağıdaki ayarları düzenleyebilirsiniz;

 1. Standart URL’ler: Eklentinin kurulum aşamasından sonra otomatik olarak aktif bir şekilde gelen bu özellik, Canonical URL sistemini sizin için yönetir ve sizi büyük dertlerden kurtarabilir. Bu nedenle bu seçeneği aktif tutun.
 2. Canonical URL’ler için Sayfa Numaralandırma Yok: Sayfa numaralandırması kullandığınız sayfalarınızda veya yazılarınızda sayfa atlarken URL’iniz /2,/3,/4 şeklinde olacaktır ve bu seçenek aktif olduğu takdirde Google’da sayfalar indexlenmeyecek. Böylece çöp indexlerin önüne geçmiş olacaksınız.
 3. Özel Canonical URL’leri Etkinleştir: Özellikle çok eski içeriklerin tamamen güncellenmesi ve linkin bile değişmesi durumlarında bu seçenek aktif olduğu takdirde Google’daki eski index’iniz uçmayacak ve bu seçenek sayesinde index’inizi kaybetmeyeceksiniz.
 4. Orjinal Başlığı Kullan: Bu özellik ile birlikte temanızın getirmiş olduğu orjinal başlık seçeneklerini kullanabilirsiniz.
 5. Schema.org Biçimlendirmesini Kullan: Rich Snippets kullanmanız için önemli bir seçenektir. SEO’da oldukça önemli bir faktör olan zengin kartlar (Rich Snippets) özelliğini kullanmak isterseniz bu seçeneği aktif tutun.
 6. Önemli Olayları Kayıt Et: Eğer eklentinin hata log’larını incelemek isterseniz bu seçeneği aktif tutarak log’ların kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.

all-in-one-seo-pack-ana-sayfa-ayarlari

Ana Sayfa Ayarları

All in One SEO Pack eklentisinde yer alan Ana Sayfa Ayarları seçeneği ile aşağıdaki ayarları düzenleyebilirsiniz;

Ana Sayfa Başlığı: Buradaki kutucuğa yazacağınız başlık, sizin ana sayfa başlığınız olacaktır ve oldukça önemlidir. Hem marka adınız hem de anahtar kelimeniz için başlık önemli bir faktördür. Google’ın kriterlerine göre başlıkta en fazla 70 karakter kullanmak gerekmektedir.

Ana Sayfa Açıklaması: Buradaki kutucuğa yazacağınız açıklama, sizin ana sayfa meta açıklamanız olacaktır ve buraya yazacağınız metin mutlaka ziyaretçileri tıklamaya teşvik etmelidir. Buradaki metinle birlikte ziyaretçilere internet siteniz hakkında kısa bir bilgi verebilirsiniz. Google kriterlerine göre burada en fazla 300 karakter kullanabilirsiniz.

Sabit Ön Sayfa Yerine Kullan: Kullandığınız sabit bir ana sayfa bulunuyorsa bu ekranda yer alan ana sayfa başlığını ve ana sayfa açıklamasını kullanmak istemeyebilirsiniz. Bunu yapmak için bu seçeneği işaretleyin ve sabit ana sayfanıza giderek orada yer alan başlık ve açıklamayı düzenleyin.

all-in-one-seo-pack-baslik-ayarlari

Başlık Ayarları

Bu sayfada, başlıklarınızı biçimlendirebilirsiniz. Ana sayfa başlık formatı, sayfa başlık biçimi, yazı başlık biçimi, kategori başlık biçimi, arşiv başlık biçimi, tarih arşivi başlık biçimi, yazar arşivi başlık biçimi, etiket başlık biçimi, arama başlık biçimi, açıklama başlık biçimi, 404 başlık biçimi ve sayfalanmış biçim gibi birçok başlık biçimlerini düzenleyebilirsiniz. Biçimlendirme işlemi için aşağıdaki etiketleri kullanabilirsiniz;

 • %blog_title% – Blog Başlığı Formatı
 • %post_title% – Yazı Başlığı Formatı
 • %page_title% – Sayfa Başlığı Formatı
 • %category_title% – Kategori Başlığı Formatı
 • %archive_title% – Arşiv Başlığı Formatı
 • %date% – Tarih Arşivi Başlığı Formatı
 • %author% – Yazar Sayfası Başlığı Formatı
 • %tag% – Etiket Sayfası Başlığı Formatı
 • %search% – Arama Sayfası Başlığı Formatı
 • %description% – Açıklama Biçimi

all-in-one-seo-pack-noindex-ayarlari

Noindex Ayarları

Hangi sayfalarınızın Google tarafından indexlenmemesi gerektiğini belirtmek için bu ayarı kullanabilirsiniz. Noindex etiketini otomatik olarak kategorilere, etiket sayfalarına, ortam sayfalarına, sayfalara veya yazılara uygulamak yerine bu seçenek sayesinde verebilirsiniz.

Kategoriler için, tarih arşivleri için, yazar arşivi için, etiket arşivi için, arama sayfası için, 404 sayfası için, numaralanmış sayfalar/yazılar için bu seçeneği kullanarak noindex komutu verebilirsiniz ve böylece seçtikleriniz Google’da listelenmez.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir