Ana Sayfa » SEO » Tarama Bütçesi (Crawl Budget) nedir?
tarama-butcesi-crawl-budget-nedir

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) nedir?

Güncelleme: 20 Eylül 2018 - 02:25

Tarama Bütçesi ya da İngilizce terimiyle Crawl Budget, SEO çalışmalarında göz önünde bulundurulan önemli bir faktördür. Google botlarının bir günde kaç sayfayı ziyaret ettiğini ifade eden bir terimdir ve bu bütçenin sayısı net olarak bilinmemektedir. Zira Google botları, bir gün içinde sabit bir sayıda sayfa gezintisi yapmaz. Bazı faktörlerin ve internet sitesinin SEO kalitesine göre bu sayı değişiklik göstermektedir. Bu nedenle, bu kısıtlı sayılabilecek Tarama Bütçesi rakamını iyi kullanabilmek için bazı optimizasyonlar gerekir. Peki nedir bu optimizasyonlar?

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nasıl Oluşur?

Tarama bütçesinin belirlenmesinde bazı faktörler etkin bir şekilde rol oynamaktadır.  Günden güne, siteden siteye değişiklik gösteren bir rakam olan tarama bütçesi, belli bir rakam ortalamasında sabit tutulmalı ve bütçeyi arttırmak için çalışmalar yapılmalıdır. Google botları tarafından belirlenen tarama bütçesi rakamı; sitenin açılış hızına, siteye gelen backlinklere, Google’da indexlenen sayfaların sayısına ve sitenin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Hızlı bir yüklenme hızına, kaliteli bir backlink profiline, Google’da yüksek sayıda index’e ve düşük sayfa boyutuna sahip olan internet sitelerinin tarama bütçesi rakamı, doğal olarak daha yüksek olmaktadır.

Tarama Bütçesi Oranını Nasıl Hesaplayabilirim?

Sitenizin tarama bütçesindeki durumunu hesaplamak için basit bir matematik ve Search Console yeterli olacaktır. Search Console’da sol menüde yer alan Tarama sekmesinin içindeki Tarama İstatistikleri’ne girin. Karşınıza gelen ekranda “Günlük ortalama taranan sayfa sayısı” alanındaki rakam, Google botlarının günde gezindiği sayfa sayısını işaret etmektedir.

tarama bütçesi
Google Search Console’da yer alan Tarama sekmesinin altındaki Tarama İstatistikleri seçeneğinden “Günlük taranan ortalama sayfa sayısı” rakamını bulabilirsiniz.

Tarama bütçesi oranını hesaplamak için ise yapılması gereken matematik hesabı oldukça basittir. Sitenizin index almış (dizine eklenmiş) sayfa sayısı / günlük ortalama taranan sayfa sayısı işlemini yapmak yeterlidir. Çıkan sonuç, tarama bütçenizi ifade etmektedir. Örnek verecek olursak, diyelim ki dizine eklenen sayfa sayımız 950 ve günlük ortalama taranan sayfa sayısı da 230. 950/230 işlemini yaptığımızda ulaştığımız 4,13 rakamı, tarama bütçemizdir.

Tarama Bütçesi Oranım Neyi İfade Ediyor?

Yukarıda yaptığımız basit matematik işlemi ile tarama bütçemizi tespit ettik. Çıkan sonuçta eğer ki tarama bütçeniz +10 oranında ise, acilen bir plan oluşturup tarama bütçemizi toparlamak için optimizasyonlara başlamamız gerekmektedir. Tavsiye edilen tarama bütçesi oranı 3 ve 3’ün altıdır. Bu aşamaya gelene kadar optimizasyonları devam ettirmeniz faydalı ve yeterli olacaktır.

Tarama bütçesi çalışmalarını yürütürken günlük ortalama taranan sayfa sayısını takip etmeye, arttırmaya ve düşürmemeye dikkat edin.

Tarama Bütçesi Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Tarama bütçenizi optimize etmek ve ideal bir seviyeye getirmek için ilk olarak sitenizdeki bütün URL’eri DeepCrawl veya Screaming Frog SEO Spider gibi araçlar yardımıyla tarayın. Tarama sonrasında 404, 502, 503 gibi hata kodlarına sahip URL’lerinizi tespit edin ve bu sayfaların hatalarını yönlendirmeler ile düzeltin.

Yaptığınız tüm yönlendirmeleri kontrol edin ve doğru yere, doğru kod ile yönlendiğinden emin olun. Örneğin yaptığınız bir 301 yönlendirmenin yeni URL’e 200 koduyla yönlendiğinden emin olun.

Tarama bütçesi optimizasyonunda bir diğer yapacağınız işlem de Google’da index alan gereksiz ve kalitesiz sayfaları index’ten kaldırmak olacaktır. İçeriği zayıf veya boş, hiç trafik almayan URL’lerin index alması tarama bütçenize zarar verecektir. Bu nedenle örneğin etiket sayfaları, yazar arşivleri, tarih arşivleri, arama sonuçları ve filtreler gibi gereksiz ve zayıf sayfaları “noindex” etiketiyle düzenleyin. Bu dizinleri ayrıca Robots.txt dosyanızdan da engellemeyi unutmayın. Google index’ine kapattığınız bu URL’ler ve dizinler, kısa sürede arama sonuçlarından düşecek ve tarama bütçenizde yer açılacaktır.

Tarama bütçesi optimizasyonunda dikkat edilmesi gereken bir diğer kısım backlinklerdir. Kaliteli, yüksek DR puanına sahip ve güncel olan sitelerden link edinmek tarama bütçeniz için olumlu olacaktır. Aldığınız backlinkler ile Google botlarını sitenize otomatik olarak çağırmış olacaksınız. Zira bir siteden backlink aldığınızda, Google botları o sayfayı tarar ve ardından içinde yer alan sizin bağlantınızı ziyaret eder. Bu da tarama bütçeniz için iyi bir hamle olacaktır.

Diğer kaynaklar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

search-console-nedir-nasil-kullanilir

Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Search Console, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve eski adı Google Web …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir