Ana Sayfa » SEO » SSL kullanmayan siteler, Chrome’da “Güvenli Değil” olarak işaretlenmeye başlandı!
google-chrome-ssl-https-guvenli-degil

SSL kullanmayan siteler, Chrome’da “Güvenli Değil” olarak işaretlenmeye başlandı!

Güncelleme: 29 Temmuz 2018 - 03:18

Arama motoru devi Google’a ait olan, dünya genelinde ve ülkemizde en çok tercih edilen internet tarayıcısı Google Chrome, bugünden itibaren SSL kullanmayan (HTTPS) internet sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretlemeye başladı. Bu, kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir konu. Zira Google Chrome kullanan bir ziyaretçi, Güvenli Değil uyarısını gördüğü bir internet sitesinde kendini güvende hissetmeyeceği için gezinmek istemez ve kısa süre içinde sayfayı terk eder.

Google Chrome, “Güvenli Değil” işaretlemesine başladı

İçinde bulunduğumuz 2018 yılının Şubat ayında Chromium Blog’da “Güvenli İnternet Deneyimi” adı altında bir yazı yayınlayan Google, tüm sitelerde SSL görmek istediğini belirtmişti. Böylece webmaster’lar bu uyarı sonrasında HTTPS protokolüne geçiş yapmaya başlamış ve SSL kullanım oranı artmıştı. Ayrıca yazıda Temmuz ayından itibaren SSL kullanmayan siteleri Google Chrome’da Güvenli Değil olarak işaretleyeceğini belirten Google, bu özelliği bugün itibarıyla devreye soktu.

google-chrome-ssl-guvenli-degil-https

Artık Google Chrome tarayıcısında SSL kullanmayan (HTTPS protokolünde bulunmayan) bir internet sitesine girdiğinizde URL alanında Güvenli Değil uyarısını göreceksiniz. Ziyaretçiler için oldukça önemli bir durum teşkil eden bu gelişme, halen SSL’e geçiş yapmayan site sahiplerini de büyük oranda ilgilendiriyor.

google-chrome-ssl-guvenli-degil

SSL nedir?

Orijinal adıyla Secure Sockets Layer (SSL) olarak bilinen ve dilimizde de Güvenli Giriş Katmanı olarak bildiğimiz SSL sertifikası, internet sitesinin HTTPS bağlantısını kullanmasını sağlıyor. Böylece site üzerindeki veri akışı da HTTPS protokolü üzerinden gerçekleşiyor. İstemci ve sunucu arasında güvenli bir köprü kuran SSL, internetteki kötü niyetli kişilerin amaçlarına ulaşmasını büyük oranda engelliyor. Ayrıca ziyaretçilerinizin sitenizde güvenilir bir şekilde gezinmesini, güvenli alışveriş yapabilmesini ve kredi kartı veya farklı yollar ile çevrimiçi ödeme yaparken güvende olmasını sağlıyor.

Google Chrome, dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan tarayıcı

StatCounter verilerine göre, dünya genelinde ve ülkemizde GoogleChrome tarayıcısı en çok kullanılan tarayıcı konumunda. Dünya genelinde yüzde 58.94 ile en çok tercih edilen tarayıcı olan Google Chrome’u yüzde 13.7 ile Apple’ın iOS cihazlarında yer alan tarayıcısı Safari takip ediyor. Üçüncü sırada ise yüzde 7.46 ile UC Browser, dördüncü sırada da yüzde 5.17 ile Mozilla Firefox bulunuyor. Microsoft’un Internet Explorer‘ı ise yüzde 3.5 ile beşinci sırada bulunan Opera‘yı yüzde 3.12 ile son sırada takip ediyor.

2018-tarayici-kullanim-oranlari

Google Chrome’un bu kadar yaygın kullanılması da Güvenli Değil özelliğine dikkat edilmesi anlamına geliyor. Zira kullanım oranlarına göre, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların yarısından fazlası Google Chrome kullanıyor olabilir. SSL kullanmıyorsanız ve bu ziyaretçi Chrome’da Güvenli Değil uyarısını görürse, sitenizde gezinmenin güvensiz olduğunu düşünerek sitenizi terk edecek ve bu da hemen çıkma oranınızı yükseltecektir. Bu nedenle bunun önüne geçmek ve ziyaretçilerinize güvenli gezinme hissiyatı vermek için SSL kullanmanız gerekmektedir.

google-chrome-kullanim-orani-2018

Bilindiği üzere Mozilla Firefox, SSL konusunda bu güncellemeyi ilk yapan tarayıcı idi. SSL kullanmayan siteleri Güvenli Değil olarak işaretleyen ilk tarayıcı olan Firefox’un ardından Google da Chrome için uyguladı. Ancak Microsoft Edge ve Apple Safari ise şu an için bu özelliği aktifleştirmiş değil.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

search-console-nedir-nasil-kullanilir

Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Search Console, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve eski adı Google Web …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir