Ana Sayfa » SEO Terimleri » Site haritası nedir, nasıl oluşturulur?

Site haritası nedir, nasıl oluşturulur?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:16

Site haritası, site içerisinde yayınlanan tüm içerikleri link halinde içinde barındıran ve bu linklerin tamamını kısa yoldan Google’a bildirmeyi sağlayan genellikle .xml uzantıya sahip olan bir dosyadır. SEO çalışmalarında büyük önem arz eden faktörler arasında yer alan site haritaları ile birlikte Google botlarına sitenizde yer alan tüm içeriklerinizi kısa yoldan gönderebilirsiniz.

SEO terimleri arasında “Sitemap” kelimesinden çevrilerek karşımıza çıkan bu dosya, içinde sitenizde yayınlanmış olan tüm içerikleri link halinde barındırır. Google botları, sitenizi ziyaret ettiğinde site haritası yardımıyla tüm linkleri gözden geçirebilir ve daha kolay bir şekilde indexleme işlemini gerçekleştirir.

Bu dosyada yer alan ibareler sayesinde Google botları içeriklerin tek tek ne zaman yayına verildiğini, en son ne zaman güncellendiğini, güncellenme sıklığını ve site sahibi tarafından belirlenen önem miktarının ne kadar olduğunu kolayca görüntüleyebilir.

Site Haritası Faydaları

Bir internet sitesinde site haritası bulunmuyorsa, SEO çalışmalarında önemli bir aşama atlanmış demektir. Hala site haritası bulunmayan siteler, SEO konusunda noksandır ve indexlenme/güncellenme konusunda büyük problemler yaşayabilir. Zira bu faktör, Google botlarıyla aranızdaki bağı kuran bir köprü gibidir. Google botları, siteye geldiği andan itibaren bu dosyayı tarar ve içeriklerinizin ne zaman yayına verildiğini ve en son ne zaman güncellendiğini algılar. Böylece index hızınız artar, indexlenme sorunu yaşamazsınız.

Site haritası kullanmayan bir internet sitesi, site haritası kullanmaya başladıktan sonra index hızındaki ve index sayısındaki farkı kısa sürede gözlemleyebilir.

Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Dosyayı oluştururken iki farklı yöntem kullanılabilir. Birincisi, hazır altyapı (WordPress, Joomla vs.) kullanan internet siteleri için hazır olan eklentiler, ikincisi ise üçüncü parti sitemap oluşturma siteleridir. WordPress gibi hazır altyapı kullanan siteler, eklenti kütüphanesinde yer alan eklentiler sayesinde bu dosyayı edinebilir ve dosyayı detaylı bir şekilde düzenleyebilir. Ancak altyapı kullanmayan ve manuel olarak sitemap oluşturması gereken siteler de üçüncü parti internet siteleri yardımıyla bu dosyayı oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilir.

Manuel Olarak Site Haritası Oluşturma

Hazır altyapı kullanmayan internet sitelerinin site haritası dosyalarını kendileri oluşturmalıdır. Bu işlem için internet üzerinde üçüncü parti olarak çeşitli Sitemap Generator araçları bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde dosyanızı oluşturabilirsiniz.

Örnek sitemap oluşturma sitesi: https://www.xml-sitemaps.com/

Yukarıdaki site yardımıyla internet siteniz için dosyanızı oluşturabilirsiniz. Sitenin ana sayfasında yer alan kutucuğa site adresinizi girin. Daha sonrasında sistem otomatik olarak sitenizdeki tüm URL’leri taramaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra da sitenizdeki linkleri içinde barındıran bir dosya indirilmeye hazır olaran size sunulacak. Bu dosyayı indirip sitenizin kök dizinine (public_html veya www) atmanız yeterli olacaktır.

wordpress-site-haritasi-eklentisi

WordPress İçin Site Haritası Eklentisi

WordPress’in eklentiler kütüphanesinde yer alan ve en çok tercih edilen eklentilerinden olan “Google XML Sitemaps” benim de WordPress altyapı sitelerimde (bu site de dahil) kullandığım bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde dosyamız otomatik olarak oluşturulmaktadır ve eklenti paneli üzerinden dosyamızı detaylı olarak düzenleyebilir, öncelikleri ayarlayabilir ve önem sırasını kendimiz manuel olarak değiştirebiliriz.

Bu eklentiyi edinmek için;

 1. WordPress yönetici panelinizde sol menüde yer alan “Eklentiler” sekmesine gidin.
 2. Ardından “Yeni Ekle” butonuyla eklenti edinme sayfasına gidin.
 3. Sayfada yer alan arama kutucuğuna “Google XML Sitemaps” yazın.
 4. Daha sonrasında eklentiyi edinmek için “Hemen Yükle” butonuna tıklayın ve eklentinin indirilmesini bekleyin.
 5. Son aşamada da “Etkinleştir” butonuna basın.

Bu aşamadan sonra eklentiniz aktif hale gelecek ve çalışmaya başlayacaktır. Eklentinin ayarlarını yapmak ve site haritası dosyanızı düzenlemek için sol menüdeki “Ayarlar” menüsünden eklentinin ayarlarına gidebilirsiniz. Eklenti ayarlarında da yazı/sayfa türlerinize göre güncelleme sıklığı, önem sırası ve öncelik gibi birçok ayarı yapabilirsiniz.

google-search-console-site-haritasi-ekleme

Site Haritasını Google’a Bildirme

Site haritası oluşturma işleminizin hemen ardından yapmanız gereken ilk şey, oluşturduğunuz bu dosyayı Google’a bildirmektir. Google’a bildirmek için;

 1. İlk olarak Search Console’a giriş yapın.
 2. Ardından sol menüde yer alan “Tarama” menüsüne tıklayın.
 3. Altında açılan seçeneklerden “Site Haritaları” seçeneğine gidin.
 4. Daha sonra sağ üstte yer alan “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklayın.
 5. Butona tıkladıktan sonra site haritası URL’ini bu kutucuğa yazın. (Örnek: http://anilzengin.blog/sitemap_index.xml)
 6. Son olarak da “Gönder” butonuna basın ve dosyanızı Google’a tanıtın.

Bu işlemin ardından oluşturmuş olduğunuz dosyanız Google’a gönderilmiş olacak. Google, gönderdiğiniz dosyayı tarayacak ve yavaş yavaş indexleyerek arama sonuçlarında bu URL’leri göstermeye başlayacaktır. Dosyanızı gönderdikten sonra, Search Console üzerinden durumu takip edebilirsiniz. Bir süre boyunca işlenecek olan dosyanız, Search Console’da “Beklemede” olarak duracaktır.

Bu bağlantı da size yardımcı olabilir: Site Haritası oluşturma ve gönderme

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir