Ana Sayfa » SEO » SEO uzmanı kimdir, nasıl olmalıdır?

SEO uzmanı kimdir, nasıl olmalıdır?

Güncelleme: 2 Haziran 2018 - 18:08

SEO uzmanı adı altında internette son zamanlarda aktif bir şekilde yer alan meslek, organik trafiğe ihtiyacı olan tüm internet sitelerinin vazgeçilmezi oldu. İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan bu tabir, organik trafiğini arttırmak isteyen internet siteleri için zorunlu bir tercih diyebiliriz. Birçok internet sitesi sahibi, son zamanlarda görevini iyi yapan ve iyi sonuçlar alan SEO uzmanı bulma konusunda büyük sorunlar yaşamaktadır.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ihtiyacı bulunan internet sitesi sahiplerinin arayışta olduğu SEO uzmanı, bir internet sitesine SEO çalışmalarını uygulayarak sitenin organik trafiğini arttırmayı hedeflemektedir. E-Ticaret siteleri için de oldukça önemli olan SEO uzmanı, elde edilen trafiği müşteriye çevirebilir ve böylece para kazandırabilir. Peki SEO uzmanı nedir? Bir SEO uzmanı nasıl olmalıdır? İşte tüm yönleriyle SEO uzmanı tabiri ve detaylar…

SEO uzmanı tanımı

SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu konusunda ileri düzeyde bilgi ve deneyim sahibi olan, SEO çalışması yapılacak olan siteyi iyi analiz edebilen, rakipleri belirleyebilen ve rakipleri analiz edebilen, Google güncellemelerini ve algoritma yeniliklerini takip edebilen, iç SEO ve dış SEO çalışmalarının tamamına hakim olan ve yapacağı çalışmalarda kullanacağı SEO araçlarını oldukça iyi bilen kişilere SEO uzmanı denilmektedir.

Organik trafiği arttırmakla görevli olan bir uzman, sitenin analizini yaparken yalnızca arama motoru bazlı bakmamalı, aynı zamanda kullanıcı deneyimine uyumlu bir şekilde çalışmalarını yürütmelidir. Özellikle e-Ticaret sitelerinde yapılan SEO çalışmaları, müşterilere kötü bir görüntü sunmamalı ve müşterilerin sepete giderek ürünü satın almasına mani olmamalıdır. Bunun için de özellikle iç SEO çalışmaları, kullanıcı deneyimine uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

seo-uzmani-nasil-olmalidir

SEO uzmanı nasıl olmalıdır?

Bir SEO uzmanı, SEO işlemlerinin uygulanacağı internet sitesi üzerinde optimizasyon çalışmalarına başlamadan önce siteyi profesyonel derecede incelemeli, analiz etmeli ve tanımalıdır. Sitenin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu ve hangi anahtar kelimede hangi çalışmaların yapılabileceğini tıpkı bir doktorun hastalık tespit etmesi gibi tespit etmelidir. İşte SEO uzmanı nasıl olmalı? sorusunun cevabını arayan okurlarımız için bir uzmanda bulunması gereken kriterler ve yapması gereken çalışmalar bütünü;

 • Çalışma yapılacak olan siteyi iyi derecede inceleyebilmeli,
 • Anahtar kelimeleri belirleyebilmeli,
 • Rakipleri belirleyebilmeli ve rakip analizi yapabilmeli,
 • Sitenin hangi çalışmalara ihtiyacını olduğunu tespit edebilmeli,
 • Sitenin SEO uyumlu hale gelmesi için yapılacak optimizasyonları belirleyebilmeli,
 • Çalışma planı oluşturabilmeli,
 • Yapılan çalışmaların raporunu oluşturabilmeli,
 • SEO araçlarını iyi derecede kullanabilmeli,
 • Google güncellemelerini ve algoritmalarını takip edebilmeli,
 • Ortaya çıkardığı işte başarıya ulaşabilmeli,
 • Backlink analizi yapabilmeli,
 • Sitenin tüm SEO ayarlarını hatasız bir şekilde yapabilmeli,
 • Site içeriğini SEO’ya ve Google’a uyumlu olarak düzenleyebilmeli,
 • Site tasarımını ziyaretçileri sıkmayacak ve kullanıcı deneyimiyle uyumlu şekilde düzenleyebilmeli,
 • Hedef anahtar kelimelerin sıralamasını takip edebilmeli,
 • Rakiplerinden daha iyi ve kaliteli işler çıkarmalı ve rakiplerini geride bırakabilmeli.

SEO danışmanı ihtiyacı nasıl doğar?

Son zamanlarda özellikle internetten alışverişin artması ve firmaların yavaş yavaş internet üzerinden satışlarını gerçekleştirmesiyle SEO tabiri daha çok duyulur hale geldi. Firmalar internet ortamına taşınsa da trafik alamıyor veya internetten reklam haricinde doğal yollardan müşteri kazanamıyor. İşte tam da bu seviyede SEO ihtiyacı doğuyor.

Günümüzde internetten alışveriş yapan bilinçli/bilinçsiz bir müşteri, satın alacağı ürünü ilk olarak Google’dan aratarak alışverişine başlamaktadır. Yani aslında alışverişin ilk aşaması Google’dan arama yapma eylemiyle başlar. Yapılan analizler ve testler sonucunda, Google üzerinde arama yapan kullanıcıların yüzde 42‘si ilk sırada çıkan siteye, yüzde 11‘i ikinci sırada çıkan siteye ve yüzde 8‘i ise üçüncü sırada çıkan siteye tıklıyor ve giriyor.

Bu durumda, eğer siteniz ilk sayfada yoksa; yani ilk 10 sırada listelenmiyorsanız, hedef anahtar kelimenizden trafik alma şansınız yok denecek kadar azdır. Bu da internetten satış yapan ve reklam haricinde müşteri kazanmak isteyen firmalar için oldukça kötü bir durumdur ve sırf bu sebepten ötürü zarar bile edilebilir.

SEO danışmanı anahtar kelimeler için nasıl çalışmalıdır?

İşte, eğer siz de Google’da ön sıralarda listelenmek ve doğal yollardan trafik kazanarak müşteri elde etmek istiyorsanız mutlaka bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları için anlaşacağınız bir SEO uzmanı, ilk iş olarak hedef anahtar kelimenizi kullanarak rakip analizi yapmalıdır. Rakiplerin bu kelimede üst sırada listelenmek için neler yaptığını belirleyecek olan SEO uzmanı, ikinci aşama olarak sitenizi incelemeli ve tanımalıdır. SEO çalışması yaptıracağınız sitenizi hedef anahtar kelimenize uygun olarak analiz edecek olan SEO uzmanı, iç SEO çalışmalarıyla sitenizin bu anahtar kelimeye uyumlu hale getirilmesini sağlamalıdır.

İç SEO çalışmaları sonlandıktan sonra da dış SEO çalışmaları başlamalıdır. Düzenli backlink edinme, sosyal medyayı etkin ve düzenli bir şekilde kullanma ve diğer sitelerden link alma gibi birçok hedef belirlenmeli ve bu hedef dahilinde bir plan oluşturulmalıdır. Backlink alırken birden değil; düzenli bir şekilde alınmalı ve sosyal medya da gayet doğal bir şekilde kullanılmalıdır.

Aksi durumda olmadıkça ve bazı işler ters gitmediği sürece bir SEO uzmanı, sitenizin hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmesi için yaptığı çalışmaların neticesinde sonuca varmalıdır. Kelimenin rekabetine ve aranma hacmine göre değişen bu süre zarfında yapılan doğru ve kaliteli çalışmalar, beraberinde başarıyı da getirecektir.

Her şeyden önce, bir anahtar kelimede yükselmek için yapılan çalışmalardan sonra biraz sabır gerekecektir. Zira SEO, sabır işidir. Çalışmalarını, optimizasyonlarını ve iyileştirmelerini en iyi yapan siteyi Google mutlaka ödüllendirecektir.

Neler yapmalıdır?

 • Çalışılacak anahtar kelimeyle ilgili analizleri belirlemelidir,
 • Yapılacak iç SEO ve dış SEO çalışmalarına hakim olmalıdır,
 • Çalışmalarında her zaman doğallıktan yana olmalıdır,
 • Referansları güven verici ve başarılı olmalıdır,
 • Özgün, kaliteli ve işe yarayan içerikler üretebilmelidir,
 • Arama motoru yeniliklerine hakim olmalı ve takip etmelidir,
 • Algoritma güncellemelerini takip etmeli ve bu güncellemeler doğrultusunda iyileştirmeler yapmalıdır,
 • Rakip analizi yapmalı ve rakibinizden iyi olmanız için gereken çalışmaları tespit etmeli ve işleme koymalıdır,
 • Güncel SEO kaynaklarını takip ederek sektördeki son yeniliklere göre çalışmalarına yön vermelidir,
 • SEO araçlarını sorun yaşamadan doğru biçimde kullanmalıdır,
 • Gerektiğinde yaptığı çalışmalarla ilgili haftalık/aylık şeklinde raporlama sunabilmelidir,
 • Çalışma yapacağı kelimeyle ilgili “yüzde yüz şu kadar sürede yükseliriz” gibi bir tabir kullanıyorsa, uzak durun 🙂
 • SEO çalışmalarında tamamen doğal teknikler kullanmalıdır ve Black Hat SEO gibi işlerden uzak durmalıdır.

Organik trafiğe nasıl etki eder?

Çalışılan bir uzman, sitenizdeki organik trafiği arttırmakla görevlidir ve bu bağlamda yapacağı çalışmalar organik trafiğinizi arttırmaya yöneliktir. Anahtar kelime araştırması ile başlayan optimizasyon süreci kapsamında sitenizin iç SEO ve dış SEO konularındaki tüm çalışmalarını yürütür.

Bu işlemler bütünü ile birlikte bulunduğunuz kategorideki rakip sitelerin trafik aldığı kelimeler tespit edilir ve bu kelimelere ilişkin içerik girişi yapılır ya da bu kelimelerde yükselmek için çalışma başlatılır.

Yapılan çalışmalar, eğer tamamen Google dostu, sorunsuz, özgün, doğru ve planlı bir şekilde yürütüldüğü takdirde kısa süre içerisinde geri dönüşler alınabilir. SEO çalışmalarında Google’a aykırı bir işlem yapılmadığı taktirde sitenin organik trafiği günden güne yükselir.

Ancak unutulmaması gereken bir kural vardır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) çalışmaları, bir sabır işidir ve çalışma yapılan kelimenin rekabetine, aranma hacmine ve zorluğuna göre yükseliş süresi farklılık gösterebilir.

Çalışmalar sonrasında SEO uzmanı eğer kelime veya kelimelerde yükseliş sağladıysa, bundan sonraki süreç bu trafiği takip etmek ve ters bir durum olup olmadığını gözlemlemektir. Trafik aldığınız sayfaları analiz etmeli, bu sayfaların kaliteli ve güncel kalmasını sağlamalısınız. Bu işlem de size doğrudan pozitif sonuçlar doğuracaktır.

SEO uzmanı maaşı ne kadar?

Ülkemizde son yıllarda etkili olan, özellikle e-Ticaret yapan internet sitelerinin ihtiyacı olduğu bir meslek grubu olan SEO uzmanlığı, günden güne duyulmaya başlıyor. Aynı doğrultuda popülaritesini de arttıran SEO uzmanı tabiri, artık bir meslek grubu olmuş durumda.

SEO uzmanı maaşı ise birçok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu faktörler arasında temelde çalışılan projeler, çalışılan firma ve deneyim bulunmaktadır. SEO uzmanı kategorisinde ilk kademe olan SEO uzmanı yardımcılığı meslek grubunun maaşı, ülkemizde ortalama 2000 lira ile 2500 lira arasındadır. Ancak deneyimli ve başarılı çalışmalara sahip olan bir SEO uzmanı maaşı ortalama 2500 lira ile 4000 lira arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Ayrıca SEO uzmanı’nın bir üst kademesi olan SEO yöneticisi pozisyonu için de ülkemizdeki maaş ortalaması 4000 lira ile 5000 lira arasında değişmektedir. SEO kategorisinin en üst kademesi olarak kabul edilen SEO müdürü grubunun maaş ortalaması ise 5000 lira ile 7000 lira arasındadır.

Avrupa’da ve ülkemizdeki dev markalarda çalışan SEO uzmanı maaşı ise yukarıdaki ortalama maaşlardan çok daha yüksektir. Büyük markalarda ve Avrupa’daki şirketlerde çalışan bir SEO uzmanı, 9000 lira civarı maaş alabilmektedir.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

3 Yorumlar

 1. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık. Piyasada “SEO Uzmanı” adıyla gezen birçok kişi var ve insanların sitelerini yükselteceğim derken daha da berbat ediyor. SEO uzmanı bulmak artık cidden zorlaştı.

 2. Valla geçen gün siteme SEO yaptıracaktım ama adam akıllı işini düzgün yapan SEO uzmanı bulamadım herkes üçkağıtçı olmuş piyasada. Yok mu kardeşim parasıyla şu işi düzgün yapan bir SEO uzmanı?

 3. Sitemize SEO yaptırmak istiyoruz, daha önce iki ajans ile çalıştık ama tabiri caizse tokatladılar bizi. O kadar para ödememize rağmen SEO’da yükselme veya sonuç alamadık. Bize de gına geldi artık ajans yerine normal bir SEO uzmanı ile çalışmak istiyoruz. İnşallah bu defa sonuç alırız. Yazı için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir