Ana Sayfa » SEO » SEO uyumlu web sitesi kriterleri

SEO uyumlu web sitesi kriterleri

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:19

Arama motoru botları, bir internet sitesini değerlendirip dizine alırken bu sitenin SEO kriterlerini ne kadar yerine getirdiğine ve bu kriterleri hangi kalitede yaptığına göz atmaktadır. Bu nedenle SEO çalışması yapılan bir sitede, SEO kriterleri yerine getirilmelidir. Peki SEO uyumlu internet sitesi kriterleri nelerdir? İşte SEO uyumlu internet sitesi kriterleri ve ipuçları…

SEO uyumlu web siteleri, arama motoru botları tarafından daha kolay ve kaliteli bir şekilde taranır ve bu kriterler doğrultusunda sıralamada listelenir. Örneğin SEO kriterlerine uymayan bir site, botlar tarafından düşük kaliteli olarak değerlendirilir, ancak SEO kriterlerine uyumlu bir internet sitesi ise oldukça kaliteli bir puana sahip olur ve buna göre anahtar kelimelerde listelenir. İşte SEO uyumlu bir internet sitesinde olması gereken bazı özellikler;

 1. Sitenin meta ayarları yapılmalıdır. (meta title, meta description vs.)
 2. Site mobil uyumlu olmalıdır.
 3. Google AMP özelliği mutlaka kullanılmalıdır. (Google, AMP kullanan sitelerin kullanmayanlardan daha üst sıralarda listeleneceğini duyurmuştur)
 4. Site haritası oluşturulmalıdır.
 5. Site içerisinde kullanılan dil anlaşılır ve imla kurallarına uygun olmalıdır.
 6. İçerik-kod oranı yüksek tutulmalıdır. (Ne kadar temiz kodlama, o kadar iyi)
 7. Sosyal medya paylaşım butonları kullanılmalıdır.
 8. Breadcrumb sistemi aktifleştirilmelidir.
 9. Heading etiketleri (h1, h2, h3, h4, h5, h6) hiyerarşik bir biçimde ve anahtar kelimelere uygun şekilde düzenlenmelidir.
 10. Site hızı optimize edilmeli ve sunucu yanıt süresi kısaltılmalıdır. Sayfa olabildiğince hızlı açılmalıdır.
 11. Robots.txt dosyası doğru biçimde kullanılmalıdır, hatalı olduğu takdirde arama motoru botları sitenize erişemez.
 12. Tarayıcı önbellekleme özelliği (cache) kullanılmalıdır.
 13. Resim alt etiketleri anahtar kelime ile uyumlu ve düzgün olmalıdır.
 14. 404 hata sayfası, kullanıcı deneyimine uygun olarak tasarlanmalıdır.
 15. Ziyaretçilerin sitenizdeki yazı veya sayfalara yorum yapabilmesi için yorum sistemi açık olmalıdır.
 16. Anahtar kelime yoğunluğu iyi ayarlanmalı, spam yapacak derecede anahtar kelime kullanımı yapılmamalıdır. (Aksi takdirde Google tarafından cezalandırılabilirsiniz)
 17. Gereksiz açılan ve ziyaretçileri rahatsız edebilecek pop-up pencereler sitenizde olmamalıdır.
 18. Site içerisinde arama kutucuğu bulunmalıdır. Site içi arama özelliği, kullanıcıların site içerisinde bulamadığı şeyleri bulmasını sağlar, Google tarafından önem verilen bir konudur.
 19. Olabildiğince doğru şekilde site içi link inşası yapılmalıdır.
 20. İnternet site URL’lerinizin uzun olmaması gerekmektedir. Bir sayfanın URL’i domaine ne kadar yakın olursa o kadar iyidir. Örneğin; anilzengin.com/2017/09/18/seo-nedir şeklinde bir URL yapısı kullanmak yerine anilzengin.com/seo-nedir şeklinde bir URL yapısı kullanmak daha faydalıdır.
 21. Kırık linkler temizlenmeli ve benzer sayfalara yönlendirilmelidir.
 22. Ziyaretçilerinizin sizle iletişim kurabileceği bir iletişim sayfası bulunmalıdır. Bu sayfada telefon, adres veya mail gibi bilgiler sunulmalıdır.
 23. Favicon ve Apple Touch Icon kullanımı yapılmalıdır.
 24. Sitenizin kodlaması schema.org’a uygun olarak ve temiz kodlama şeklinde olmalıdır. Gereksiz kod parçacıkları, site hızınıza ve arama motoru botlarının taramasına doğrudan etki eder.
 25. Birbiriyle aynı içeriğe sahip olan veya kopya kadar benzer sayfalara canonical etiketi konulmalıdır.
 26. Site içeriğinizde yer alan yazılarda ASLA kopya içerik kullanmayın. Kopya içerik, Google gibi arama motorlarının sevmediği bir durumdur ve kopya içeriğe sahip siteler kısa sürede cezalandırılır.
 27. Eğer bir yazar kadronuz varsa, ziyaretçilerinize bu kadroyu gösteren bir sayfa sunabilirsiniz.
 28. Zararlı bir internet sitesine link çıkışı yapılmamalıdır, sosyal medya sitelerine yapılan link çıkışları için rel=”nofollow” etiketi kullanılabilir.
 29. İnternet sitenize düzenli olarak içerik girişi yapmak veya blog açarak bu blogda yazılar yayınlamak, sitenin güncelliği ve özgünlüğü açısından oldukça önemlidir.
 30. Sitenizde yayınlanan içeriklerde zenginlik oldukça önemlidir. Video, yazı içi resim, sosyal medya sitelerinden alıntı yapmak gibi işlemlerle içerik zenginliğini oluşturabilirsiniz.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-analytics-nedir-google-analytics-nasil-kullanilirr

Google Analytics nedir, Google Analytics nasıl kullanılır?

Google Analytics, günümüzde milyonlarca internet sitesinin başta trafik takibi olmak üzere birçok performans analizini yapmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir