Ana Sayfa » SEO » SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:18

İnternet sitesi sahipleri, gelişen Google algoritmalarıyla birlikte daha kaliteli içerik üretmeye başladılar. Zira Google, artık kaliteli içeriği olmayan internet sitelerini daha geri planda tutmaya başladı. Ziyaretçilere her zaman kaliteli içerik sunmak için çalışan Google, bu hareketiyle birlikte SEO çalışmalarının yanı sıra, kaliteli içeriğe de bakacak.

SEO uyumlu makale için harekete geçen içerik editörleri de, SEO uyumlu makale yazma kriterlerini araştırmaya başladı. İç SEO çalışmaları açısından oldukça önemli olan bu kriterler sayesinde içerikleriniz daha kaliteli hale gelecek ve Google örümcekleri sitenizde yayınladığınız kaliteli içerikleri daha iyi değerlendirecek ve üst sıralarda listelenme şansınız artacak.

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınıza ve arama motoru örümceklerine daha kaliteli içerikler sunmak istiyorsanız, siz de “SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” diye merak ettiniz, biliyorum 🙂 İşte SEO uyumlu makale yazılırken dikkat edilmesi gereken konular…

SEO uyumlu makale için nelere dikkat edilmelidir?

Kaliteli içerik üreterek arama motorları üzerinden daha fazla trafik almak isteyen internet sitesi sahipleri, Google’ın yönergeleri ve istekleri doğrultusunda içeriklerini zenginleştirmeye ve kaliteleştirmeye başladı. Ziyaretçilerine her zaman doğru ve kaliteli bilgiyi sunmayı hedefleyen Google, SEO uyumlu internet sitelerini daha üst sıralara çıkarıyor. SEO uyumlu makale yazdığınız sürece de, sizin içeriklerinizi rakiplerinizden daha üst sıralara yerleştirebilir. SEO uyumlu makale yazmak için aşağıdaki kriterleri dikkatle inceleyiniz.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-7

İçerik Zenginliği

Makale demek yalnızca tamamı metinlerden oluşan içerikler değildir. Özellikle son zamanlarda kullanıcıların daha fazla internette vakit geçirmesi ve internetin her sektöre yayılması, Google tarafından da göz yumulması mümkün olmayan bir durum. Zira kaliteli içeriği ön plana atan ve ziyaretçilerine bilgi dolu içerikleri sunmayı bir amaç haline getiren Google, bu anlamda tamamen zengin içeriklere önem veriyor.

Video, resim, alıntı, Twitter’dan tweet, Facebook’tan gönderi, YouTube’dan video veya Google’dan Harita gibi elementlerin bulunduğu ve kullanıcılara kolaylık sağlayan her türlü medya içeriğinin yer aldığı makaleler, Google tarafından “zengin içerik” statüsünde değerlendiriliyor ve ziyaretçilere daha zengin bir içerik sunduğu için üst sıralarda listeleniyor.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-5

Olabildiğince Uzun ve Bilgi Dolu İçerikler Üretin

Ziyaretçilerinize anlatmak istediğiniz konuyu tam anlamıyla kapsamlı bir şekilde ulaştırmanız, Google tarafından da beğenilecektir. Makalenizde bahsettiğiniz konuyu tüm detaylarıyla ele almak, ziyaretçinize bu konu hakkında tam bilgi vermenizi sağlayacak ve bu sayede Google’ın istediği bilgi dolu içeriği oluşturmuş olacaksınız.

Sitenize gelen kullanıcıların bilgi dolu bir içeriği okuma süresi, hemen çıkma oranınızı da düşürecektir ve bu da SEO anlamında doğrudan size olumlu puan şeklinde yansıyacaktır. Bir konuyu tamamen ele almanız ve ziyaretçilerinize doğru bilgiler sunmanız Google açısından ödülsüz bırakılmayacaktır.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-4

Anahtar Kelimelerin Doğru Kullanımı

SEO uyumlu makale yazmanın temel konusu ise doğru anahtar kelimeleri belirlemek ve bu anahtar kelimeleri doğru biçimde, spam yapmadan ve okuyucuları rahatsız etmeden kullanmaktır. Makalenizde kullandığınız anahtar kelimeleri abartacak derecede tekrar tekrar kullanmayın. Bu işlem, Google tarafından cezalandırılmanıza kadar yol açabilir. Olabildiğince özgün olun ve anahtar kelimelerinizi çok fazla olmayacak şekilde ve doğru yerlerde kullanın.

Arka arkaya fazlaca anahtar kelime kullanmak veya anahtar kelimelerle anlamsız cümle oluşturmak, ziyaretçilerinizin sayfanızdan kaçmasına yol açabilir. Spam yaptığınızdan dolayı da Google tarafından cezalandırılabilirsiniz.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-3

Güvenilir Kaynaklara Bağlantı Verin

Makale içeriğinizde gerekli olan noktalarda veya yazınızın sonunda, ziyaretçilere faydalı olabilecek güvenilir kaynaklara bağlantı verebilirsiniz. Örneğin SEO hakkında bahsettiğiniz bir makalenin sonunda iç SEO kelimesine veya dış SEO kelimesine başka bir sitenin linkini verebilirsiniz.

SEO uyumlu makale yazarken, yazdığınız konu ile ilgili olabilecek bir Vikipedi sayfasına link verebilirsiniz. Ziyaretçiler, böylece okuduğu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilir ve aynı zamanda arama motorları, sitenizin haritasını çıkarırken daha doğru ve daha kolay bir biçimde bu işlemi tamamlar.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-2

İçeriklerinizi Güncel Tutun

Sitenizde yayınladığınız makaleleri zaman zaman güncellemek sizin faydanıza olacaktır. Eskiyen veya trafik almayan içeriklerinize yapacağınız bir güncelleme, o içeriğinizin sıralamada yükselmesine olanak sağlayabilir. İçeriklerinizi güncel tutmak, okuyucularınız için de olumlu olacaktır. Ziyaretçiler, bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istediklerinde yüzde 70 oranında güncel olan içerikleri okumayı tercih eder.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari

Düzenli Şekilde İçerik Yayınlayın

Düzenli içerik girmek, Google örümceklerinin sık sık sitenizi ziyaret etmesini sağlar ve index hızınızın doğrudan artmasını mümkün kılar. Sitenizde içerik yayınlama işlemini düzenli hale getirirseniz ve SEO uyumlu makale yazarsanız, içeriğinizin kaliteli olduğunu ve index hızınızın arttığını gözlemleyebileceksiniz.

Artan index hızı sayesinde Google örümcekleri sitenizi sık sık ziyaret edecek ve yayınladığınız düzenli içerikler sayesinde arama motorlarından aldığınız trafik de artacaktır.

seo-uyumlu-makale-yazma-kurallari-6

Okuyucuları Sıkmayın

SEO uyumlu makale yazmak için dikkat etmeniz gereken bir konu da, yazıda kullandığınız anlatım dilidir. Makalenizi ziyaretçilerinize sunarken içeriğin sıkıcı olmadığından ve okuyucuları sayfada tutabilecek bir içerik olduğundan emin olmalısınız. Yayınladığınız makalede kullandığınız dil anlaşılır olmalıdır ve okuyucuya bilgiyi aktarmalıdır.

Aksi takdirde dolaylı yoldan anlatmak istediğiniz konuyu veya vermek istediğiniz bilgiyi uzun uzun yazarak sunmak size bir şey katmayacağı gibi okuyucuları da sıkacaktır. Yazıyı okumaktan sıkılan ziyaretçiler, sitenizden kısa bir süre içinde çıkacaktır. Bu da hemen çıkma oranının yükselmesine yol açar ve yükselen bir hemen çıkma oranı, internet sitenizi SEO konusunda olumsuz yönde etkiler.

İmla ve Yazım Kurallarına Dikkat Edin

“SEO uyumlu makale nasıl yazılır?” diye soranlardansanız, bir diğer konuya da dikkat etmelisiniz: imla ve yazım kuralları. İçeriğinizde sık sık imla hatası yapmak veya yazım kurallarına dikkat etmemek, okuyucularınızı rahatsız edecektir. Sitenizi tarayan Google örümcekleri, eğer yazım kurallarına dikkat etmiyorsanız ve imla hataları yapıyorsanız yazdığınız içeriği doğru anlayamayacaktır. Bu da yazdığınız yazıda vermek istediğiniz bilginin anlaşılmadığını ifade edecektir. İmla ve yazım kurallarına dikkat etmemek, sıralamanızda ciddi rol oynar.

Yorum Almaya Çalışın

Okuyucularınızın ve ziyaretçilerinizin yorum yaparak kendi görüşlerini bildirmesi, Google tarafından oldukça önemli bir hususdur. Ziyaretçilerinizi yoruma itecek hamleler yapın ve onlardan görüş almaya çalışın. Yazılarınıza gelecek yorumlar, sayfanın da sık sık güncellenmesini sağlayacaktır ve index hızınıza olumlu yönde etki edecektir.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-analytics-nedir-google-analytics-nasil-kullanilirr

Google Analytics nedir, Google Analytics nasıl kullanılır?

Google Analytics, günümüzde milyonlarca internet sitesinin başta trafik takibi olmak üzere birçok performans analizini yapmaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir