Ana Sayfa » SEO Terimleri » SEO terimleri nelerdir?
seo-terimleri-nelerdir-seo-terimleri-ve-anlami

SEO terimleri nelerdir?

Güncelleme: 10 Haziran 2018 - 15:25

SEO terimleri, yapılan SEO çalışmalarında kullanılan kelimeler bütünüdür. Yapılan her işlemin bir adı vardır ve bu işlemlerin isimleri SEO terimleri listesini oluşturur. Peki SEO terimleri nelerdir? İşte SEO’da kullanılan SEO terimleri anlamları ve SEO terimleri sözlüğü…

SEO terimleri anlamları

SEO: Arama motorlarında hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmek için yapılan optimizasyon çalışmaları bütünüdür. Yapılan SEO çalışmalarında temel hedef, belirlenen anahtar kelimelerde arama motorlarında yükseliş sağlamak ve trafik elde etmektir. SEO, iç SEO ve dış SEO olarak iki ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bu iki başlıkta da farklı işlemler yapılır ve anahtar kelimede yükseliş sağlamak için SEO kriterlerinin tamamı yerine getirilir.

İç SEO: SEO çalışmalarında iç optimizasyonu kapsayan kısımdır. Sitenin içeriğini geliştirmeye yönelik yapılan teknik işlemlere iç SEO adı verilir. Optimizasyonlar sonrasında Google botlarının ve gerçek ziyaretçilerin sitenizde daha rahat gezmesi sağlanır.

Dış SEO: İç SEO çalışmaları tamamlandığında başlayan bölümdür. Kaliteli internet sitelerinden ve sosyal medya sitelerinden link alınarak yapılan işlemler bütününe denir. Dış SEO işlemleri sayesinde sitenizin DR değeri yükselir ve bu da zamanla anahtar kelimelerinizde yükseliş yaşamanızı sağlar.

Backlink: Bir internet sitesinden başka bir internet sitesine çıkan tüm tıklanabilir bağlantılara backlink adı verilir.

Hacklink: SEO çalışması yaparken illegal yollara başvurarak başka bir siteden site sahibinin izni veya bilgisi olmadan link alma işlemine denir.

Link Değişimi: İki internet sitesi arasında karşılıklı olarak tıklanabilir bağlantı verme işlemidir.

Meta Tag: Web programlama alanında head kısmında yer alan meta içeriklerine verilir. Örneğin; meta-description, meta-title, meta-keywords vs.

Title: Site başlığına “title” denir. SEO açısından başlıkların en fazla 60 karakter olması tavsiye edilir.

seo-terimleri-nelerdir-seo-terimleri-sozlugu

Meta Description: Site açıklamasına verilen isimdir ve SEO açısından en fazla 160 karakter kullanılması tavsiye edilir.

PageRank: Google algoritması kapsamında internet sitelerinde 10 üzerinden verilen puana PageRank denir. Algoritma ve site kalitesi kapsamında PageRank puanı artar ya da azalır. Ancak günümüzde Google, PageRank güncellemesi yapmamaktadır.

Nofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmamasını sağlayan link türüdür. Kodu rel=”nofollow”dur.

Dofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmasını sağlayan link çeşidirdir. Kodu rel=”dofollow”dur.

Robots.txt: Arama motoru örümceklerine, internet sitesini nasıl tarayacağını ve hangi sayfalara erişimi olup olmayacağını belirtir.

Site Haritası (Sitemap): Sitedeki tüm linklerin ağacını çıkarır ve haritasını oluşturur.

Canonical: Sitede birbirinini aynısı olan iki veya daha fazla farklı sayfayı ve kopya içerik oluşturabilecek iki veya daha fazla sayfayı birbirinden ayırmak için kullanılır.

İndex: Arama motoru örümcekleri tarafından dizine eklenen ve dizinde listelenen sayfalara denir.

Dead Link: Site içerisinde çalışmayan ve kırık olan linklere ölü link denir.

404 Page: Site içerisinde çalışmayan linklere tıklandığında karşılaşılan hata sayfasıdır. Bu sayfanın kullanıcı deneyimi açısından optimize edilmesi gerekir.

301 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e kalıcı şekilde yönlendirilmesine 301 yönlendirme adı verilir. Çeşitli yöntemlerle 301 yönlendirme yapılabilir.

302 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e geçici şekilde yönlendirilmesine 302 yönlendirme adı verilir. 302 yönlendirme, tıpkı 301 yönlendirme gibi çeşitli yollarla kullanılabilir.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir