Ana Sayfa » SEO Terimleri » SEO hosting nedir?

SEO hosting nedir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:17

SEO çalışması yapan site sahiplerinin karşısına mutlaka çıkmış olan bir kavram olan SEO hosting, beraberinde birçok soruyu getiriyor. SEO hosting kavramının ne olduğunu merak eden ve SEO’ya ne gibi etkilerinin olduğunu araştıran site sahipleri, kullanıp kullanmama konusunda git-gel yapabiliyor. İşte SEO hosting özellikleri ve faydaları…

SEO hosting nedir?

SEO hosting, barındığınız bir sunucuda yer alan sitenizin, aynı sunucuda barınan diğer sitelerden farklı IP adresine sahip olabilmesi için kullanılan bir hosting türüdür. Normal hostinglerden farklıdır, internet sitelerini C-CLASS IP adresleri üzerinde barındırır ve böylece aynı sunucuda barınan internet siteleri, farklı IP adreslerine sahip olur.

seo-hosting-nedir

SEO hosting ne işe yarar?

Bir sunucuda birden fazla site barındıran ve bu siteler arasında birbirine link verme işlemi yapan bir site sahibi/sahipleri, SEO hosting kullanmadıkları takdirde verilen linklerden verim alamazlar. Genelde para karşılığında backlink almak yerine kendi backlinkini üretmek için paravan siteler oluşturan birçok internet sitesi sahibi, SEO çalışmalarında bu paravan siteleri besler. Bir zamandan sonra yeterli kaliteye ulaşan paravan sitelerden SEO çalışması yapılan siteye backlink verilir ve böylece para ödemeden doğal yoldan backlink elde edilir.

İşte tam da bu aşamada SEO hosting’in amacı ortaya çıkar. Eğer paravan siteler bir SEO hostingde barınmıyorsa (yani IP adresleri farklı değilse) ana siteye verilen linklerin hiçbir önemi yoktur ve fayda da sağlamamaktadır. SEO çalışmalarında önemli bir avantaj olan SEO hosting, günümüzde birçok SEO uzmanı tarafından yapılan SEO çalışmalarında kullanılmaktadır.

seo-hosting-nedir-seo-hosting-ozellikleri

SEO hosting neden tercih edilmeli?

Farklı sektörlerde hizmet sunan ve kendi sektörüne göre SEO çalışması yapan internet siteleri, eğer bir sunucuda birleşir ve aynı IP adresine sahip olursa, bu Google açısından sorun yaratmaktadır. Yapılan SEO çalışmalarında sonuç alma süresini uzatan bu olayın tek çözümü bulunmaktadır; o da SEO hosting kullanmak. Zira bir IP adresinde barınan siteler arasında her kategoriden siteler olabilir. Hatta bu kategoriler arasında Google’ın sevmediği illegal siteler de (pornografik, çocuk istismarı, işkence, kumar, yasa dışı siteler, ırkçılık barındıran siteler) yer alabilir.

Böyle bir durumda maalesef “kurunun yanında yaş da yanar” deyimi gerçekleşmektedir. Eğer Google, bu tarz sitelerden birini yakalar ve cezalandırırsa, aynı IP adresinde yer aldığınızdan dolayı sizin de canınızı yakabilir. Öte yandan aynı IP adresinde barındığınız farklı sektörlerdeki siteler, sizin Google’a kendi sektörünüzü belli etmenize zorluk çıkarabilir.

Tüm bu sorunları önlemek, çalışmalarınızdan doğru ve tam verim almak ve kafanızın rahat olmasını sağlamak için SEO hosting kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece hem kendi IP adresinize sahip olacaksınız ve bu IP adresinde sadece sizin siteniz yer alacak. Hem de kendi sektörünüzü sabitlemiş olacaksınız.

Ayrıca, aldığınız pakette 10 farklı IP adresi yer alıyorsa bu IP adreslerinin hepsine ana sitenizle aynı kategoride olan (teknoloji, sağlık, haber vs.) birer site kurabilir, bu sitelere sık sık içerik girebilir ve siteler belli bir kaliteye ulaştığında da ana sitenize link alabilirsiniz. Böylece ayrı olarak backlink için para ödemeden kendi backlink’inizi oluşturabilirsiniz.

seo-hosting-alirken-nelere-dikkat-etmeliyiz

SEO hosting alırken nelere dikkat edilmeli?

Eğer SEO hosting almaya karar verdiyseniz; ancak herhangi bir sorun yaşamamak için doğru paketi almak istiyorsanız, aşağıdaki bazı faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde aldığınız paket yanlış olacaktır ve size sorun yaratacaktır;

  1. Paketinizde size sunulan IP adresi miktarı,
  2. Alacağınız paketin ping hızı,
  3. Lokasyon (mutlaka yerli olmasına dikkat edin),
  4. Alacağınız paketin Litespeed kullanıyor olması,
  5. Trafik sınırı (sınırsız olması başınızı ağrıtmayacaktır),
  6. Bant genişliği ve diğer kısıtlamaların miktarı,
  7. Size sağlayacağı site hızı.

seo-hosting-ip-adresleri-siniflari

SEO hosting IP adresleri sınıfları

A Class IP: A Class türündeki IP adresleri, en kaliteli IP adresleri olarak bilinmektedir ve Google tarafından da değer verilmektedir. Kaliteli olduğu için talep çok fazladır ve ülkemizde de kısıtlı sayıda bulunmaktadır. Fiyat olarak da en pahalı IP adresi olma ünvanını taşır. A Class türündeki IP’ler, birbirinden tamamen bağımsız IP’lerdir. (Örneğin 46.185.xx.xx)

B Class IP: Tıpkı A class gibi kaliteli bir tür olan B Class IP adresleri, Google tarafından sevilen ancak A Class IP kadar da değer görmeyen bir IP türüdür.

C Class: Google’a yönelik SEO çalışması yapan fakat büyük rekabet olmayan kelimelerde çalışan sitelerin tercih ettiği C Class IP’ler, A ve B Class’a göre düşük kalitededir. Fiyatları da makul seviyede olan C Class IP’ler, günümüzde SEO çalışması yapan site sahipleri tarafından en çok tercih edilen bir IP adresi türüdür.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir