Ana Sayfa » WordPress » SEO eklentileri nelerdir? WordPress SEO eklentileri!

SEO eklentileri nelerdir? WordPress SEO eklentileri!

Güncelleme: 17 Haziran 2018 - 03:18

SEO eklentileri, özellikle WordPress gibi hazır altyapı kullanan internet sitelerinde kullanılmakta ve manuel olarak uygulanan SEO işlemlerinin bir çoğunu yapmaya olanak sağlamaktadır. Birçok SEO eklentisi bulunmakta ve farklı özellikler sunmaktadır. Peki SEO eklentileri nelerdir? Hangi SEO eklentisi ne işe yarar? İşte WordPress SEO eklentileri ve detaylar…

WordPress SEO eklentileri nelerdir?

WordPress altyapısı, günümüzde milyonlarca internet sitesinin kullandığı bir altyapıdır ve aynı zamanda dünyanın en çok kullanılan hazır altyapısıdır. Kullanım kolaylığı, hız konusundaki iyileştirmeleri, tema çeşitliliği ve eklentileriyle WordPress en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. WordPress’te bulunan eklentiler arasında SEO eklentileri de yer almaktadır. WordPress SEO eklentileri, manuel olarak yapmanız gereken bazı SEO işlemlerinin otomatik olarak tek bir ekran üzerinden yapılmasını sağlamaktadır ve bu da kullanıcıya hem zamandan tasarruf sağlar, hem de kolaylığa yol açar. Peki WordPress SEO eklentileri nelerdir? WordPress SEO eklentileri hangi özellikleri sunmaktadır?

WordPress SEO eklentileri arasında en çok kullanılan ve bilinen iki büyük eklenti yer almaktadır. Bu eklentiler Yoast SEO ve All in One SEO Pack’tir. İki eklentinin ücretsiz versiyonu, WordPress’in eklenti kütüphanesinde yer almaktadır ancak kullanıcılar istediği takdirde iki eklenti arasında tercih ettikleri eklentinin premium sürümünü de satın alabilirler. Eklentilerin ücretli sürümleri, daha fazla özellik sunmaktadır. Yani, WordPress’in eklenti kütüphanesinde yer alan SEO eklentilerinin ücretsiz versiyonları, kısıtlı özellikler sunmaktadır.

wordpress seo eklentileri yoast SEO

Yoast SEO

WordPress SEO eklentileri arasında bilinen eklentilerden biri Yoast Team (Yoast Ekibi) tarafından geliştirilen ve 5 milyondan fazla kurulum sayısına sahip olan Yoast SEO eklentisidir. Webmaster’ların en çok tercih ettiği SEO eklentileri arasında yer alan Yoast SEO, birçok özelliğiyle ücretsiz sunulmaktadır. Sunduğu özellikler ve kullanım kolaylığı açısından tercih edilen bir eklenti olan Yoast, ücretsiz versiyonunda 7 ana başlıkta özellik sunmaktadır. Bunlar 1 adet anahtar kelime optimizasyonu (keyword focus), Google’da ön izleme (Preview of your page), okunabilirlik testi (Readability check), dolaşım yolu (breadcrumbs), benzer sayfaları ayarlama (canonical), robots.txt ve .htaccess dosya düzenleme, kalıcı bağlantılar ve site haritası ve otomatik güncelleştirmedir.

Günümüzde 37 dilde hizmet veren Yoast SEO eklentisinin Türkçe sürümü de bulunmaktadır ve en az WordPress 4.8 sürümü kullanan tüm internet sitelerinde kullanılabilmektedir. Ücretsiz versiyonundan hariç olarak premium sürümünde 6 ek özellik daha eklenmektedir. Bunlar ise sınırsız anahtar kelime optimizasyonu, içerik optimizasyonu, yönlendirme aracı, focus keyword aktarıcı, reklamları kaldırma ve 7/24 saat tam destektir.

Yoast SEO eklentisinin premium versiyonu, 1 domain için yıllık 75.65 dolardır. 2 domain için 143.74 dolar, 3 domain için 215.60 dolar, 4 domain için 287.47 dolar, 5 domain için 340.43 dolar ve 10 domain için 643.03 dolar fiyatı bulunmaktadır. Yoast SEO eklentisi içerisinden meta başlık ve açıklama düzenlemesi, odak anahtar kelime düzenlemesi, site haritası, robots.txt ve .htaccess dosyası düzenlemesi, web yöneticisi araçları bağlantısı, sosyal meta düzenlemeleri, başlık ayraçları ve başlık biçimleri, noindex ve nofollow etiketinin yer alacağı sayfaların ayarlanması gibi birçok önemli SEO işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yoast SEO ücretsiz indirmek için tıklayınız Yoast SEO Premium satın almak için tıklayınız

wordpress seo eklentileri all in one seo pack

All in One SEO Pack

WordPress SEO eklentileri arasındaki bir diğer popüler eklenti de All in One SEO Pack’tir. Michael Torbert tarafından geliştirilen ve 2007’den günümüze 45 milyon indirilen All in One SEO Pack eklentisinin kurulum sayısı 3 milyondan fazladır. 57 dilde hizmet veren ve Türkçe dili de destekleyen All in One SEO Pack, ücretsiz versiyonuyla WordPress eklenti kütüphanesinde.

Eklentinin özelliklerinden bazıları site haritası, resim dosyaları için site haritası, Google AMP, özel yazı tipleri için SEO, canonical URL, WooCommerce dahil e-ticaret siteleri için SEO entegrasyonu, otomatik meta tag, tekrarlanan içerik problemini önleme ve diğer ince ayarlardır.

Tıpkı Yoast SEO eklentisi gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran eklentinin premium sürümü için en düşük fiyat yıllık 57 dolardır. “Individual” adıyla satılan paket tek domain için geçerlidir ve tek bir site için lisans vermektedir. “Business” adıyla satışta olan ikinci paketin fiyatı ise yıllık 97 dolardır. 10 site için lisans sağlayan paket, en çok tercih edilen düzeyindedir. En büyük paket ise “Agency” adıyla satılmakta ve yıllık 419 dolar fiyata sahip. Agency paketinde sınırsız sayıda site için lisans bulunmaktadır.

All in One SEO Pack ücretsiz indirmek için tıklayınız All in One SEO Pack Premium satın almak için tıklayınız

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir