Ana Sayfa » SEO » SEO’da domain ve domain uzantısı ilişkisi

SEO’da domain ve domain uzantısı ilişkisi

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:17

Yeni bir site açarak SEO çalışması yapacak olan kullanıcıların aklını kurcalayan konulardan biri olan SEO ve domain uzantısı ilişkisi, bilgi kirliliğinin çok fazla olduğu bu dönemlerde daha fazla göze çarpıyor. Peki SEO çalışmalarında domain uzantısının bir önemi var mı? Hangi domain uzantısını tercih etmeliyiz?

Domain nedir?

Domain, IP adresi yazmak yerine belirli kelimeler yazarak internet sitelerine erişmeye imkan sağlayan ve maske görevi gören kimliktir. Türkçe’de alan adı olarak tercüme edilen ve internette yer almak için olması gereken bir yapı olan domain, günümüzde milyonlarca sitenin en temel yapı taşıdır.

SEO çalışması yapacak olan site sahipleri, özellikle yeni bir site kuracakken daha ilk başlarda kararsız kalabiliyor. Satın alacağı domainin uzantısı konusunda şüphede kalan site sahipleri, com, net, org gibi domain uzantılarını seçmekte kararsız kalıyor. Peki domain uzantısı SEO çalışmalarını nasıl etkiliyor? Gelin inceleyelim…

seo-icin-hangi-domain-secilmeli

Domain yaşı ve SEO

Domain yaşının SEO çalışmalarına katkısı oldukça olumludur. İnternet sektöründe uzunca bir süredir var olan domainler, tecrübe ve deneyim nedeniyle Google’ın güvenini kazanır. Domain yaşı, itibar açısından önemli bir unsur olmasıyla birlikte yaş itibarıyla deneyimli site görünümü sağlar ve bu imajı yaratır.

Uzun yıllardan beri açık olan siteler, SEO çalışmalarında yeni açılan sitelere göre daha iyi sonuçlar alabilirler. Aynı zamanda siteye alınan backlinklerde de domain yaşı kriterine bakılabilir. Deneyimli, uzun süredir açık olan sitelerden backlink almak size +1 puan daha kazandıracaktır.

SEO için hangi domain uzantısını seçmeliyim?

Uzun zamandır birçok kişi tarafından yanlış bilinen ilk konuya değinelim: Hiçbir domain uzantısı, SEO çalışmalarında diğerinden daha üstün/avantajlı değildir. Google, dizin sıralamasında domain uzantısına bakmamaktadır ancak domain konusunda bazı kriterler bulunmaktadır. Domain seçerken dikkat etmeniz kriterler arasında domain uzantısını değil, aşağıdaki kriterleri bulundurmanızda fayda olacaktır;

 • Domainde anahtar kelimenin yer alması: Domain içerisinde anahtar kelimenizin yer alması, rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. Örneğin bir haber siteniz varsa, içinde “haber” kelimesi geçen bir domain almanız tavsiye dilir. Ancak anahtar kelimenizin içinde yer aldığı domainler hem maliyetli hem de bulunması zor olabilir.
 • Domain uzunluğu: Domain ne kadar kısa olursa, URL’leriniz de bu bağlamda kısa olacaktır ve bu da size artı bir puan olarak geri dönecektir. Bilindiği üzere Google SEO kriterleri arasında URL’lerin domaine olan yakınlığı da yer almaktadır. Domain sektöründe 3-4 karakterli domainler pahalı fiyatlara satılır ve bulunması zor olur.

en-cok-kullanilan-domain-uzantilari

En çok kullanılan domain uzantıları

Domain uzantıları; sitenin sektörüne, kategorisine, paylaştığı içeriklere, sunduğu ürünlere, satış yapıp yapmadığına, global olup olmadığıne, hizmet sunduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Dünya genelinde en çok kullanılan 4 domain uzantısı bulunmaktadır. Bunlar;

 • .com
 • .net
 • .org
 • .edu (kamu kurumları ve eğitim kurumlarına özel olarak verilmektedir, satın alınamaz)
 • .gov (devlet kurumlarına özel olarak verilmektedir, satın alınamaz)

şeklindedir. Com uzantılı domain global hedef kitleye hitap eden siteler için tercih edilmektedir ve en bilinen domain uzantısı özelliğini taşımaktadır. Site sahipleri, yeni bir site açarken özellikle akılda kalıcılık için öncelik olarak .com uzantısını tercih eder. Diğer .net ve .org domain uzantıları -jeneriklik bir durum yoksa- .com uzantısı doluysa tercih edilmektedir.

domain-uzantilari-arasindaki-fiyat-farki

Domain uzantıları arasındaki fiyat farkının sebebi SEO avantajı mı?

Domain satın alırken karşımıza çıkan fiyat farklılıkları da bazı kullanıcıları tedirgin etmiyor değil. Domain uzantıları arasındaki fiyat farklılıklarını göz önünde bulundurarak en pahalısını SEO uyumluluğu sebebi sanarak satın almak büyük bir yanlıştır ve bilgisizliktir.

SEO çalışmalarında domain uzantısının ne olduğu herhangi bir önem arz etmemektedir. Bunu göz önünde bulundurarak, domain uzantısı tercihinde marka adınıza en uygun olan domaini seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Akılda kalıcılık için ve ziyaretçilerinizin unutmaması için alan adınızı buna göre tercih edin.

Domain uzantıları arasındaki fiyat farklılığı ise tamamen popülerlikten kaynaklanmaktadır. En çok kullanılan .com uzantısı her zaman .net ve .org uzantılarına göre daha pahalı olmaktadır. Ancak bu pahalılık veya fiyat farklılığı, herhangi bir şekilde SEO uygunluğu ile bağdaştırılmamalıdır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-analytics-nedir-google-analytics-nasil-kullanilirr

Google Analytics nedir, Google Analytics nasıl kullanılır?

Google Analytics, günümüzde milyonlarca internet sitesinin başta trafik takibi olmak üzere birçok performans analizini yapmaya …

3 Yorumlar

 1. Açıklayıcı ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırmaya yönelik bir yazı olmuş. Ama sizce de .com uzantı kullanmak daha avantajlı değil mi?

  • Merhaba Cem Bey,

   .com uzantı kullanmayı şu şekilde avantajlı sayabiliriz;

   Genelde bütün internet kullanıcıları bir siteye yeniden girmek istediğinde ilk olarak .com uzantısını denemektedir. Bu da .com uzantısının kullanım popülerliğinden kaynaklanan bir durum. Yıllardan beri o kadar çok .com uzantılı siteyle tanıştık ki, bu da bize .com uzantısının en avantajlı domain olduğu görüşüne itebilir. Ancak .com uzantısının veya herhangi bir uzantının (yerel SEO olmadıkça) SEO’ya etkisi olabileceği hakkında bir test ne gördüm ne işittim.

   .com uzantısı size şöyle bir katkı sağlayabilir: Akılda kalıcılık ve ziyaretçilerin yeniden sitenize gelmesi. Çünkü sitenize yeniden gelmek isteyen bir ziyaretçi, ilk olarak .com uzantısını deneyecektir.

 2. Doğru bilinen yanlışlara açıklık getirmişsiniz, devamını bekliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir