Ana Sayfa » SEO » SEO analiz araçları nelerdir?

SEO analiz araçları nelerdir?

Güncelleme: 27 Mayıs 2018 - 02:41

SEO analiz araçları, SEO çalışmaları kapsamında rakip analizi, backlink takibi, anahtar kelime takibi veya diğer tüm SEO işlemlerini takip etmek ve gerçekleştirmek için SEO uzmanı tarafından tercih edilmektedir. SEO analiz araçları sayesinde elle ve manuel olarak yapılması gereken ve zamandan çalan birçok işlem kolayca yapılabilir. Bu da size hem zamandan tasarruf sağlar, hem de yaptığınız çalışmanın daha kaliteli ve planlı hale gelmesine imkan sunar. Peki SEO analiz nasıl yapılır? SEO analiz araçları nelerdir? İşte en çok kullanılan SEO analiz araçları…

SEO analiz araçları hangileri? İşte ücretli ve ücretsiz SEO araçları

google-search-console-webmaster-tools

Google Webmaster Tools

SEO analiz araçları kategorisinde en çok kullanılan bir araç Search Console’dur. Google’ın site sahiplerine ücretsiz bir şekilde sunduğu Webmaster Tools ya da diğer adıyla Search Console, webmasterlara birçok hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Siteye gelen bağlantılar, siteye gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeyle geldiği, dizin durumu, güvenlik sorunları, arama görünümü ve AMP, zengin kartlar, engellenen kaynaklar ve URL kaldırma gibi birçok işlemi Google Search Console üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Google Webmaster Tools kullanmak için site mülk olarak eklenmelidir. Siteyi Webmaster Tools’a eklerken birden fazla doğrulama seçeneği bulunmaktadır. Sitenin sahibi olduğunuzu doğruladığınızda Webmaster Tools’u kullanmaya başlayabilirsiniz.


Google Webmaster Tools için yandaki linki ziyaret edin: https://www.google.com/webmasters/tools/


ahrefs

Ahrefs

Backlink takibi için kullanılan SEO analiz araçları’ndan diğeri de Ahrefs’tir. Ücretli bir SEO aracı olan Ahrefs, genelde backlink konusunda tercih edilir. Sitenize gelen backlinkleri ve linkleri ustaca takip eden Ahrefs, kapsamlı bir rapor sunabiliyor. Böylece sitenize verilen bağlantıların kalitesini çok kolay bir şekilde test edebiliyorsunuz. Öte yandan sunduğu diğer araçlarla da gündem takibi, anahtar kelime takibi, en çok trafik çekilen anahtar kelimeler, en popüler sayfalar ve sitenizden başka bir siteye çıkan linkler kolayca görüntülenebiliyor.

Ahrefs, müşterilerine 4 çeşit paket sunuyor. Başlangıç paketi 99 dolar, en popüler olan Standart paket 179 dolar, Gelişmiş paket 399 dolar ve Uzman paket 999 dolar fiyat etiketiyle satılmaktadır. Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.


Ahrefs’in paketlerini, ücretleri ve paketlerin sunduğu özellikleri görüntülemek için şu bağlantıyı izleyin: https://ahrefs.com/pricing-plans


seo-monitor-seo-araci

SEOmonitor

Anahtar kelime analizi, anahtar kelime sıralama takibi, yeni anahtar kelime araştırması ve iç SEO üzerine eşi benzeri olmayan ve birçok SEO uzmanı tarafından tercih edilen SEOmonitor, sunduğu hizmetler ile birçok işlemi kolaylıkla yapmanızı sağlamaktadır.

SEOmonitor’e kayıt olup sitenizi, anahtar kelimelerinizi ve rakiplerinizi ekledikten sonra sistem otomatik olarak küçük bir analiz yapmakta ve sitenize ait verileri toplamaktadır. Kayıt ekranında Search Console ve Google Analytics ilişkilendirmesi yaparak SEOmonitor’e bu verilerin yansımasını sağlayabilirsiniz.

Sistem verileri topladıktan sonra üst menüde yer alan SEO Campaign sekmesinden sisteme eklediğiniz anahtar kelimeleri görüntüleyebilir, sıralamanızı takip edebilirsiniz. Ayrıca bu ekranda SERP özellikleri, anahtar kelimelerin aranma hacimleri, anahtar kelimelerin tıklama başı maliyeti ve ilk sayfaya yükselmenin zorluk seviyesini de görüntüleyebilirsiniz.

Yine üst menüde yer alan Research seçeneğiyle yeni anahtar kelimeler üretebilirsiniz. Yeni anahtar kelimeler bulmak ve anahtar kelime araştırması yapmak için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Öte yandan Competition Insights aracıyla da rakipleriniz ile sitenizi karşılaştırabilirsiniz. Bu ekranda rakiplerinizin ve sizin Visibility Score’unuz, Domain Rating’iniz ve trafik aldığınız anahtar kelimeler görüntülenmektedir. Ayrıca alt bölümde anahtar kelimelerde sizin ve rakiplerinizin sıralamalarını takip edebilirsiniz.


SEOmonitor paketlerini, ücretlerini ve paketlerdeki özellikleri incelemek için şu bağlantıya göz atabilirsiniz: https://www.seomonitor.com/#pricing


MOZ

Moz Analytics

SEO sektöründe belki de adı en çok duyulan SEO araçları arasında yer alan Moz Analytics, büyüme sürecinde olan ve ileri düzeyde SEO çalışmaları yürütmek isteyen kullanıcılar için eşsiz bir SEO aracı olarak tanımlanıyor. Sunduğu özellikleri, yüksek performansı ve kaliteli raporlamaları ile ön plana çıkan Moz Analytics, müşterilerine 4 farklı paket satışı yapıyor. Moz Analytics sahibi olmak isteyen kullanıcıların, Standart paket için aylık 99 dolar, Medium paket için aylık 149 dolar, Large paket için aylık 249 dolar ve Premium paket için de aylık 599 dolar ödeme yapmaları gerekmektedir.


Moz Analytics paketlerini, ücretlerini ve paketlerdeki özellikleri incelemek için şu bağlantıya göz atabilirsiniz: https://moz.com/products/pro/pricing


semrush

SEMrush

Ücretli SEO analiz araçları kategorisinde ön plana çıkan ve hemen hemen herkes tarafından bilinen bir SEO aracı olan SEMrush, organik trafik konusunda oldukça iyi işler çıkarıyor. Aynı zamanda anahtar kelime takibi, yapısal öneriler, sayfa bazlı içerik takibi, link inşası ve link analizi gibi birçok hizmet sunan SEMrush, sade ve anlaşılır bir şekilde raporlama sunuyor. Bu sayede sunduğu raporlardan hatalar çok çabuk fark ediliyor ve çözüm için daha hızlı hareket edilebiliyor.

Yalnızca site adreslerini değil, anahtar kelimeleri de inceleyen SEMrush, genel anlamda Searchmetrics ile çok karşılaştırılır. Ancak Searchmetrics’in mobil veri sunmaması nedeniyle genellikle SEMrush tercih edilmektedir. SEMrush, müşterilerine 3 paket sunuyor. SEMrush kullanmak isteyen kullanıcılar, PRO paketine aylık 99 dolar, GURU paketine aylık 199 dolar ve BUSINESS paketine aylık 399 dolar ödeme yaparak sahip olabilir.


SEMrush paketlerine, ücretlerine ve paket özelliklerine göz atmak için şu bağlantıya gidin: https://www.semrush.com/prices/


searchmetrics

Searchmetrics

Gelişmiş fonksiyonları ve oldukça ileri gelen analiz sistemiyle kullanıcılarına harika bir SEO deneyimi sunan Searchmetrics, URL incelemesi, rakip analizi ve rakip karşılaştırması, site içi genel analiz ve marketing takibi gibi birçok hizmeti sunuyor. Searchmetrics’te olumsuz olan tek bir yön var; o da Searchmetrics’in mobil veri analizini desteklememesi. Son zamanlarda daha fazla önem kazanan mobile yönelik hizmet vermeyen Searchmetrics, bu konuda rakiplerinden geri durumda.

Searchmetrics kullanmak isteyen kullanıcılara 3 adet paket sunuluyor. Kullanıcılar, eğer Searchmetrics kullanmak isterse, Essentials paketine aylık 69 dolar, Essentials Pro paketine aylık 149 dolar ödemeleri gerekiyor. Aynı zamanda Suite seçeneğiyle de kendi bütçenize uygun şekilde daha büyük bir paket oluşturabiliyorsunuz.


Searchmetrics’in paketlerini, ücretlerini ve paketlerin özelliklerini görüntülemek için şu bağlantıyı ziyaret edin: http://www.searchmetrics.com/essentials/#pricing


majestic

Majestic

Link profili hakkında yoğunlaşan Majestic, SEO araçları alanında çok tercih edilen bir araç olmasa da yine de bazı SEO’cuların vazgeçilmezi konumunda. Son zamanlarda yetersiz olduğu düşünülse de, bir kitle tarafından hala link takibi ve link analizi konusunda eşsiz olduğu belirtilmektedir.

Barındırdığı “Topics” özelliği sayesinde link aldığınız sitenin kategori ağırlığına kadar bilgi veren Majestic, link profilini takip etmek isteyen ve bu konuda geniş çaplı raporlama isteyen kullanıcılar için eşsiz bir SEO aracı konumunda bulunuyor.

Majestic, müşterilerine 3 farklı özelliklere sahip olan paketler ve fiyatlar sunuyor. LITE paketine aylık 49 dolar, PRO paketine aylık 99 dolar ve API paketine aylık 399 dolar ödeyen kullanıcılar, Majestic’i kullanabilmektedir.


Majestic’in sunduğu paketleri, bu paketlerde yer alan özellikleri ve paket ücretlerini görüntülemek isterseniz şu linke göz atın: https://majestic.com/plans-pricing


SEO analiz araçları ne işe yarar?

Yukarıda yer alan SEO analiz araçları, yaptığınız SEO çalışmalarının ne gibi tepkiler vereceğini ölçmenize yarar. Yaptığınız iç ve dış SEO çalışmalarının faydası ve Google sıralamasında nasıl bir yükselme/düşüş yaşadığınıza ilişkin tüm detayları SEO analiz araçları ile görebilirsiniz.

Kullanılan birçok SEO analiz araçları ücretlidir. Şirketler, topladıkları verileri ücretli bir şekilde sunmaktadır ve SEO yapan birçok kişi de bu araçları aylık veya yıllık olarak bütçesine göre satın alabilir.

SEO analiz araçları ile rakiplerinizi de yakından takip edebilirsiniz. Rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmalarını, aldığı backlinkleri ve diğer tüm detayları SEO analiz araçları ile izleyebilirsiniz. Kısacası, bir SEO uzmanı yaptığı SEO çalışmalarının faydasını ve etkisini takip etmek için mutlaka SEO analiz araçları ile çalışmalıdır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir