Ana Sayfa » SEO » Rakip analizi nasıl yapılır?

Rakip analizi nasıl yapılır?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:18

SEO çalışmalarında hedef anahtar kelimelerde yükselmek için yapılması gereken işlemlerin başında rakip analizi gelmektedir. Çalışılan anahtar kelimelerde sizden önde gelen rakiplerinizi iyi analiz etmek, onların önüne geçmeniz için oldukça önemli bir faktördür. Rakip analizi yapılmadan uygulanan çalışmalar bilinçsizce olur ve ortalama olarak ne kadar çalışma yapacağınızı tahmin edemezsiniz. Peki rakip analizi nasıl yapılır? İşte detaylar…

Rakip analizi olmadan olmaz!

Rakip analizi, bir anahtar kelimede sizden önde olan veya sizden 1-8 sıra arasında geride olan rakiplerinizi tanımak ve onları geçmek için neler yapabileceğinizi tespit etmek için yapılması gereken önemli bir SEO kriteridir. Yalnızca rakip analizi yapmak sizi yükseltmez, ancak rakip analiziyle elde ettiğiniz verilere göre çalışmalarınızı yaptığınızda kısa sürede daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Rakip analizi yaparken ilk olarak rakibinizin hedef kelimede yükselmek için neler yaptığını bulmanız gerekmektedir. Analizler, iç SEO ve dış SEO çalışmalarından rakibinizin site tasarımına kadar uzanan bir süreçtir. Peki rakip analizinde neler yapmak gerekir?

rakip-analizi-rakip-tespit-etme

Rakiplerinizi tespit edin

Rakip analizi yapmak için ilk önce “rakip” kavramını belirleyin. Hedef anahtar kelimenizi Google’da taratın. Listelenen sitelerde sizden üst konumda bulunan siteleri rakip olarak görebilirsiniz. Rakiplerinizi tespit ettikten sonra, bu siteleri “göz hapsi“ne alabilirsiniz. Rakibinizin yaptığı yenilikleri, iyileştirmeleri ve optimizasyonları devamlı takip edin ve rakibinizden iyi olmak için daha iyi hamleler yapın. Böylece rakibinizi takip ederek onun yaptıklarından daha iyi yaptığınız çalışmalarla rakibinizden daha iyi bir site olacaksınız. Süreç zarfında, anahtar kelimenizde rakibinizi geçmeniz mümkün olacak.

rakip-analizi-rakibin-sitesini-inceleme

Rakibinizin sitesine göz atın ve neler yaptığını inceleyin

SEO çalışmalarınızda hedef anahtar kelimelerinizde yarışacağınız rakiplerinizin internet sitelerine göz atın. Rakiplerinizin tasarımını, kullanım kolaylığını, site hızını ve sitede ziyaretçilerin işine yarayabilecek olan bileşenleri inceleyin. Yorum alanlarının bulunup bulunmadığına, iletişim ve hakkımızda gibi sayfaların görünür biçimde yer aldığına, içerik kalitesine ve tasarımın düzgünlüğüne göz atın.

Öte yandan son zamanlarda masaüstünden daha önemli olduğu iddia edilen mobil tasarımı da asla es geçmeyin. Mobil tasarımın düzgünlüğü, kullanım kolaylığı ve renk uyumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kendi sitenizi de buna göre tasarlayın veya düzenleyin. Bu sayede ziyaretçilerinizin daha rahat gezinebileceği ve gezinirken rahatsız olmayacağı bir internet sitesine sahip olabilirsiniz.

Bu analiz sonunda yapacağınız tasarım iyileştirmeleri yalnızca ziyaretçi açısından değil, Google için de olumlu yönde size etki edecektir. Tasarımınızın ve mobil tasarımınızın kullanışlı ve sorunsuz olması, sizi oldukça kaliteli bir internet sitesi haline getirecektir. Böylelikle Google tarafından da sıralama konusunda ödüllendirilmeniz mümkündür.

Öte yandan iç SEO kısmında da rakibinizin anahtar kelimelerini nasıl kullandığını inceleyin. Başlıklar, meta açıklamalar, heading tags kullanımı, URL yapısı, link inşası ve anahtar kelime yoğunluğu gibi faktörleri iyi derecede değerlendirin. Bu faktörleri de inceledikten sonra, rakibinizin yaptığı bu işlemlerin doğru olup olmadığını ayıklayın. Böylece doğru ve yanlış çalışmaları ayırt etmiş olacaksınız. Yanlış çalışmaları siz kendi sitenize doğru şekilde uyguladığınızda bu Google tarafından fark edilecektir.

rakip-analizi-backlink-analizi

Rakibinizin aldığı backlinkleri kontrol edin

Rakip analizi yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu da backlink konusudur. Rakiplerinizin diğer sitelerden aldığı backlinkleri takip edin ve bu sitelerden mümkünse siz de backlink almaya çalışın. Eğer bu sitelerden backlink almayı başaramazsanız da bu sitelerden daha iyi olan sitelerden backlink alarak açığınızı kapatmaya çabalayın.

Aynı zamanda rakibinizin backlink alırken nasıl aldığına da dikkat edin. Nofollow ve Dofollow oranı ve Domain Authority ve Page Authority oranlarını inceleyin. Siz de bu oranlar dahilinde backlink alın. Son olarak da rakibinizin backlink alırken hangi kelimeler üzerinden aldığını inceleyin ve backlink alırken tek bir kelimeye yoğunlaşmayın. Örnek verecek olursak;

SEO Uzmanı” kelimesine çalışıyorsanız, “SEO uzmanı nedir?” , “SEO Uzmanı nasıl olur?” , “SEO uzmanı özellikleri” gibi çeşitli kelime varyasyonlarını kullanarak backlink alabilirsiniz. Backlink alırken kendi site kategorinizden olan sitelerden de backlink almak sizin faydanıza olacaktır.

rakip-analizi-sosyal-medya-analizi

Rakibinizin sosyal medyadaki etkisine göz atın

Google Plus, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest veya LinkedIn gibi platformlar, dış SEO alanında otoritesi yüksek backlinkler sağlamaktadır. Özellikle Google Plus üzerinden alınan +1’lerin SEO’ya doğrudan etki etmektedir. Aynı zamanda sosyal medyadaki etkinlik, sosyal medyada düzenli ve spam yapmayacak şekilde link paylaşımı oldukça önemlidir.

Rakiplerinizin de sosyal medyayı nasıl kullandığını bu şekilde tespit edebilirsiniz. Rakiplerinizin sosyal medya profillerinde ne kadar çok içerik paylaştığı, paylaştıkları içeriklere ne kadar etkileşim geldiği gibi faktörleri analiz etmek, SEO açısından size fayda sağlayacaktır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

2 Yorumlar

  1. Güzel bir yazı olmuş, rakip analizinin etkisini kendim yaptıktan sonra gördüm. Rakibimden öne geçmek için yaptığım çalışmalar kısa sürede etki etti.

    • Merhaba Deniz Bey/Hanım,

      Rakip analizi, özellikle eTicaret sektöründe bulunan ve aktif bir şekilde satış yapan internet siteleri için oldukça önemli bir etken. Geri dönüşün beklendiği sektörlerde rakip analizi yapmak kısa sürede daha fazla trafiğe veya hedef kitleye ulaşmaya imkan sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir