Ana Sayfa » SEO Terimleri » Nofollow link nedir?

Nofollow link nedir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:15

Nofollow link, SEO çalışmalarında kullanılan ve doğru yerlerde kullanıldığı takdirde sitenize yarar sağlayan bir SEO terimidir. Siteden dışarıya çıkan bağlantılarda olması gereken bir etiket olan nofollow, dış SEO çalışmalarında dikkat edilen bir faktördür. SEO çalışmalarında kullanılan nofollow etiketi, sitenizden çıkan bir bağlantı hakkında arama motorlarına bilgi vermenizi sağlar. Örneğin, sitenizden çıkan bir linkin güvenirliği ve arama motorları tarafından takip edilip edilmeyeceğini nofollow etiketi kullanarak anlatabilirsiniz.

Nofollow Link Nasıl Kullanılır?

Nofollow etiketini kullanmak oldukça basittir. İlgili bağlantıda bulunan HTML koduna eklenen etiket, sitenizden dışarıya verdiğiniz bu bağlantının arama motorları tarafından takip edilmemesi anlamına gelmektedir. Böylece bu etiketi kullanarak verdiğiniz bu link, arama motorlarına bir uyarıda bulunacak, bu bağlantıya referans olmadığınızı ve takip edilmesini istemediğinizi belirtebileceksiniz.

Dışarıya link verirken aşağıdaki gibi bir kullanım uygulayabiliriz;

Örneğin;

<a href=””http://www.site.com” rel=”nofollow”>SEO</a>

Yukarıdaki örnekte, site.com adresine SEO kelimesinden nofollow link verdik ve böylece site.com’a referans olmadığımızı ve takip edilmesini istemediğimizi belirtmiş olduk. Böylece, Google arama motoru örümcekleri siteye gelip bu bağlantıyı görüntülediğinde bu bağlantıya güvenmediğimizi ve referans olmadığımızı algılayacak ve bu bağlantıyı buna göre değerlendirecek.

Bir sayfayı tamamen nofollow olarak tanımlamak için aşağıdaki kullanımı uygulayabiliriz;

Örneğin;

<meta name = “robots” content = “nofollow” />

Yukarıdaki kodu tanımlamak istediğimiz sayfanın <head> kodları arasına yerleştirmemiz yeterli olacaktır. Böylece bu sayfayı ziyaret eden bir arama motoru örümceği, verilen bu sinyali algılar ve bu sayfadan dışarıya çıkan tüm linkleri görmezden gelir ve takip etmez. Yukarıdaki bu kodu kullandığınız takdirde arama motoru örümcekleri verdiğiniz dış bağlantılara güvenmediğinizi ve referans olmadığınızı algılayacak ve değerlendirmesini buna göre yapacaktır.

nofollow-link-nerelerde-kullanilir

Nofollow Link Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle, SEO çalışmalarında önemli bir etiket olan nofollow, her yerde kullanılmaz. Bu etiketi kullanmak için belli başlı doğru konumlar bulunmaktadır. Aşağıdaki durumlarda nofollow link kullanmanız tavsiye edilir;

  1. Sponsorlu bağlantılar,
  2. Sosyal medya profilleriniz,
  3. Sitenizden daha düşük olan sitelere verilen linkler,
  4. Site kategorinizle aynı kategoride olmayan sitelere verdiğiniz bağlantılar.
Belirli bağlantılar için rel=”nofollow” kullanın

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

robots-txt-nedir-nasil-olusturulur

Robots.txt nedir? Robots.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Robots.txt dosyası, arama motoru botlarına sitenizin hangi dizinlerine erişmesine izin verip vermediğinizi gösteren bir dosyadır. …

3 Yorumlar

  1. Nofollow link paylaşımlarında sitemiz zarar görmüyor degilmi hocam anladıgım kadarıyla.

  2. Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Nofollow link backlinkte de işe yarıyor demek ki. Ayrıca sitemizden çıkan linklerde de nofollow kullanmak yararlıymış öğrenmiş oldum.

  3. “Nofollow”, web yoneticilerinin arama motorlarına “Bu sayfadaki baglantıları izleme” veya “Bu bağlantıyı izleme” komutlarını vermek icin kullanabilecegi bir yontemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir