Ana Sayfa » SEO » Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:13

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma konularını da getirmişti. Arama motoru devi, son olarak resmi blogundan yayınlamış olduğu içerikle birlikte mobil öncelikli indeksleme sisteminin kullanıma hazır olduğunu belirtti ve böylece mobile-first indexing resmen duyuruldu.

Mobile-first Indexing kullanıma hazır

2016 Kasım’da pilot olarak başlatılan ve testleri yapılan bu sistem; eksikliklerin giderilmesi ve hataların düzeltilmesi sonrasında resmen duyurulmuş oldu ve entegrasyon işlemleri tamamlandı. Bu yenilikle birlikte mobil kullanım daha rahat bir hal alacak ve aynı orantıda kullanıcılara daha kullanışlı bir deneyim sunulacak.

Yavaş açılan sayfalar ve geç yüklenen siteler, AMP teknolojisi ile birlikte bir nevi giderilmiş ancak birçok webmaster AMP konusunda da sorunlar yaşamıştı. Google, meydana gelen bu sorunları göz ardı etmedi ve kullanıcıları mobil öncelikli indeksleme sistemiyle tanıştırdı.

Çalışmalar dün itibarıyla sonucunu verdi ve resmi duyuru ile birlikte webmaster’ların yaşamış olduğu AMP temelli sorunlara bir çözüm getirildi. Zira mobil öncelikli indeksleme sistemi, bir sitenin (eğer varsa) arama sonuçlarında mobil sayfalarını indeksleyecek ve kullanıcılara sunacak.

Mobil öncelikli indeksleme için en iyi optimizasyon önerileri

Mobile-first indexing sistemi öncesi, bir sitede yayınlanan içeriğin masaüstü sürümü, Google tarafından birincil olarak kabul edilmekteydi. Öte yandan bazı siteler masaüstü ve mobil için ayrı sürümler kullanmakta. İşte tam da bu durumda mobile-first indexing sistemi devreye giriyor ve bu sitelerin mobil sürümünü otomatik olarak tespit ederek kullanıcılara arama sonuçlarında gösterilmesini sağlayacak.

Mobil sürüme sahip siteler herhangi bir SERP sıralamasında avantajlı olmayacak

Google, mobile-first indexing güncellemesi ile birlikte aynı zamanda mobil sürüme sahip olan internet sitelerinin SERP sıralamasında herhangi bir avantaj elde etmeyeceğini de belirtti. Böylece Google, normalde uyguladığı kriterleri göz önünde bulundurarak sıralamaları almaya devam edecek.

mobile-first-indexing-search-console

Mobil sürüme sahip internet sitesi sahiplerine ise Search Console üzerinden bir mesaj gönderilecek. Bu mesaj, mobil için ayrı sürüm kullanan internet sitelerinin mobil öncelikli indeksleme sistemine geçişini bildirecek. Bakalım mobile-first indexing sistemi SEO çalışmalarında ne gibi değişikler meydana getirecek.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

search-console-nedir-nasil-kullanilir

Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Search Console, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve eski adı Google Web …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir