Ana Sayfa » SEO » İndex hızı nasıl arttırılır?

İndex hızı nasıl arttırılır?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:18

Özellikle yeni siteler, hızlı index alma konusunda ilk başlarda sorun yaşayabilir. Ancak bu sorun sadece yeni sitelerde görünmez. Eski siteler de bazı faktörlerden dolayı hızlı index alamaz ve birtakım işlemlerin uygulanması gerekir. Peki index hızı nasıl arttırılır? İşte hızlı index alma yolları…

Sitenizde bir içerik paylaştığınızda bu içeriğin Google botları tarafından fark edilmesi ve index olarak listelenmesi eğer çok uzun bir süreyse, index alma hızınız düşüktür. İndex hızı düşük siteler, rakiplerinden daha geç indexleneceği için (özellikle haber siteleri) yeni içerikleri üzerinden Google’dan alacağı trafiği kaçıracaktır.

İşte hızlı index alma yolları!

Bu durumda index hızının arttırılması gerekmektedir ve Google botlarının yeni içerikleri daha hızlı bir şekilde indexlemesi sağlanmalıdır. İşte hızlı index almak için yapılması gerekli olan bazı işlemler…

index-hizi-arttirma-yontemleri-sosyal-medya

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya sitelerini aktif bir şekilde kullanmak, sitenize hem trafik hem de otoriteli backlink sağlar. Bu da Google tarafından olumlu olarak değerlendirilmektedir. SEO çalışmalarında da dış SEO alanında devreye giren sosyal medya sitelerinde içeriklerinizi yayınlamak, index alma hızınızı arttıracaktır.

Özellikle Facebook ve Twitter gibi anlık olarak ziyaretçi çekebileceğiniz platformlarda profiller oluşturup yüksek kitlelere ulaşmak size hit anlamında da büyük katkı sağlayacaktır. Bu nedenle sitenizde yayınladığınız içerikleri Facebook, Twitter, Google Plus ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerine göndermeyi  unutmayın.

index-hizi-arttirma-yontemleri-benzer-yazilar

Yayınladığınız yazıların içinde benzer yazıları gösterin

Yayınladığınız yazılarda, bu yazı ile ilgili olan içeriklerinizi de yazı içerisinde göstererek Google botlarını sitenizde gezdirebilirsiniz. Google botları tarafından son yazınız ziyaret edildiğinde yazı içerisinde bağlantı verdiğiniz benzer yazılar da Google botları tarafından ziyaret edilecektir.

Yalnızca Google botları için değil, aynı zamanda sitenize gelen ziyaretçilerinizi site içerisinde tutmak için de benzer yazıları göstermek oldukça faydalıdır.

index-hizi-arttirma-yontemleri-yazi-guncelleme

Yazılarınızı güncelleyin

Sitenizde paylaştığınız yazılara güncelleme yapmak, Google botlarının yeniden bu sayfaya gelerek taramasını sağlayacaktır. Yayınladığınız yazıların içerisinde küçük kelime değişiklikleri veya yeni bilgilerin eklenmesi Google botlarından kaçmayacaktır. Güncellediğiniz yazılar, Google botları tarafından bir kere daha taranacaktır.

index-hizi-arttirma-yontemleri-ana-sayfa-guncelleme

Ana sayfanızı güncel tutun

Ana sayfanıza düzenli olarak ekleme yapmak veya güncellenmesini sağlamak, index hızı anlamında size 3 kat yardımcı olacaktır. Tıpkı yazılarınızı güncellemek gibi ana sayfanızı da güncelleyerek Google botlarının sık sık sayfalarınızı ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak; ana sayfanıza sitenize yapılan son yorumları eklemek, ana sayfanıza her sayfa gösteriminde rastgele yazıları çekmek veya varsa forumunuzdan son mesajları çekmek sık sık ana sayfanızın güncellenmesini sağlayacaktır.

Böylece sitenize her yorum yapıldığında, her sayfa yenilediğinizde veya varsa forumunuzda her yeni bir mesaj yazıldığında ana sayfanız da eş zamanlı olarak güncellenecektir. Böylece Google botları sık sık güncellenen ana sayfanıza ziyaret yapacaktır.

index-hizi-arttirma-yontemleri-yorum

Sitenize yorum almak için çabalayın, gelen yorumlara cevap yazın

Ziyaretçilerden yorum almak, SEO konusunda oldukça önemli bir faktördür. Ziyaretçilerinizin yorum yapması, kalitenizi arttıracaktır ve aynı zamanda sayfalarınıza özgünlük katacaktır. İndex hızı olarak bakıldığında ise sitenize yorum almaya çabalamanız gerekmektedir. Takipçilerinize küçük ödüller veren çekilişler yapabilirsiniz ve şart olarak da yazılarınıza yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Bu taktik, birçok site tarafından kullanılır ve böylece ziyaretçiler yorum atar.

Yorum kazanma konusunda sorununuz yoksa, index hızı arttırma konusunda gelen yorumlara cevap vermeniz tavsiye edilir. Zira siz her yoruma cevap verdiğinizde o sayfa güncellenecektir ve Google botu sık sık sayfalarınızı ziyaret edecektir.

index-hizi-arttirma-yontemleri-ozgun-ve-guncel-icerik

Özgün ve güncel içerik yayınlayın

Herkesin yayınladığı içerikleri kopyalayarak veya değiştirerek yayınlamanız size hiçbir katkı yapmayacağı gibi ters etki gösterecektir. Kopya içeriği sevmeyen Google, kopya içerik paylaşımına devam eden sitelere de ceza işlemi uygular. Bu nedenle Google ile aranızı bozmamak ve kaliteli içerikler üretmek için mutlaka özgün içerikten yana olun.

Eğer ki haber sunan bir siteye sahipseniz de güncel içerikleri, son dakika haberleri de kaçırmamalısınız. Zira son dakika haberleri bir anda Google’da patlama yaparak aranması artar ve Google botlarının dikkatini çeker. Eğer haber paylaşımı yapan bir siteyseniz, son dakika haberlerini rakiplerinizden önce girmeye ve sosyal medyaya göndermeye dikkat etmelisiniz.

Bu sayede hem güncel hem de özgün kaliteli içerik sunacaksınız ve Google botlarının dikkatini çekeceksiniz.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

Yorumlar

  1. Bilgi için teşekkürler, bir internet sitemiz var firmamıza ait. Blog sayfası da oluşturduk ama blog yazıları çok geç index alıyor ortalama 4 günde. Bu tavsiyelerinizi denemeye başlıyorum bu günden itibaren bakalım nasıl olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir