Ana Sayfa » SEO » İç SEO nedir, nasıl yapılır?
ic-seo-nedir-ic-seo-nasil-yapilir-ic-seo-teknikleri

İç SEO nedir, nasıl yapılır?

Güncelleme: 10 Haziran 2018 - 00:33

SEO optimizasyonlarının önemli bir bölümünü kapsayan iç SEO ile birlikte sitenin arama motoru kriterlerine uyumlu olması için çeşitli optimizasyonlar yapılmaktadır. Bu optimizasyonlar yapıldığında sitenin kodsal yapısı, görünümü, ve kullanıcı deneyimi konusunda iyileştirmeler meydana gelir. Bu da, Google botlarını sitenize çekmenize ve sitenizi artık tanımasına sebep olur. Böylece Google botları sitenize sık sık ve daha rahat gelir. Sayfalarınız ve URL’leriniz daha rahat taranır ve arama sonuçlarında yer alır. SEO çalışmalarının önemli bir kolu olan iç SEO’da neler yapılmaktadır? iç SEO nedir, iç SEO nasıl yapılır? İşte iç SEO çalışmalarına dair detaylar…

iç SEO nedir?

SEO’nun bir aşaması olan iç SEO, sitenin tamamında ve hedef anahtar kelimenin çalışıldığı iniş sayfasında yapılan optimizasyonlar ve düzenlemeler bütünüdür. Birbirinden farklı optimizasyonların ve düzenlemelerin yapıldığı iç SEO çalışmalarında sitenin içeriği baştan aşağı kontrol edilmektedir. Google veya diğer arama motorlarına uyumsuz olan hiçbir şey sitede barındırılmaz ve yapılan teknik düzenlemeler de arama motoru örümceklerinin siteyi iyi okuması ve değerlendirmesi içindir. Yapılan iç SEO çalışmalarının doğruluğu, kısa zamanda anahtar kelimeye de bağlı olarak meyvesini vermektedir.

Eğer ki, iç SEO çalışmaları doğru ve kaliteli bir biçimde yapılırsa, anahtar kelimeye bağlı olarak hiç backlink edinmeden bile hedeflenen anahtar kelimede yükseliş sağlanabilir. Ancak anahtar kelime rekabeti yüksekse ve yükselme zorluğu zor seviyedeyse elbette iç SEO çalışmaları yetmeyecektir. Peki iç SEO nasıl yapılır? Yapılan iç SEO optimizasyonları nelerdir?

Peki iç SEO nasıl yapılır, neler uygulanır?

Siteye yapılan iç SEO çalışmaları kapsamında SEO’nun temelini oluşturan optimizasyonlar başta olmak üzere beraberinde birçok kontrol ve düzenleme yapılmaktadır. Yapılan optimizasyonlar doğru ve düzenli olarak yapıldığında, iç SEO çalışmaları başarılı olarak tamamlanmaktadır. Peki iç SEO çalışmalarında neler yapılmaktadır? Yapılan iç SEO çalışmaları ne işe yarar? Aşağıda başlıklar halinde yer alan düzenlemeler ve optimizasyonlar, iç SEO çalışmaları kapsamında yapılmaktadır;

Meta Title Düzenlemesi

Meta başlıklar, anahtar kelimeye ve arama motorlarına uyumlu olarak ve 70 karakteri aşmayacak şekilde yazılmalıdır.

Meta Description Düzenlemesi

Meta açıklamalar, masaüstünde 160, mobilde 130 karakteri geçmeyecek şekilde ve anahtar kelimeye uyumlu olarak yazılmalıdır.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Çalışılacak anahtar kelime(ler)nin, sayfa içerisindeki veya site genelindeki yoğunluğu kontrol edilmelidir. Anahtar kelimeyi kullanma isteğiyle bol bol anahtar kelime kullanmak, spame de yol açabilir. Bu yüzden anahtar kelimeler, standart düzeyde ve abartmayacak şekilde kullanılmalıdır.

Heading Tags Düzenlemesi

H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 olarak adlandırılan başlık etiketleri de yine anahtar kelimemize ve hiyerarşiye uygun olarak düzenlenmelidir. Bir sayfada H1 etiketi yalnızca bir kere kullanılmalıdır. H1 etiketi kullanıldıktan sonra ara başlıklar H2, ara başlıkların da alt kategorileri de H3 olarak kullanılmalıdır. Aynı zamanda H2 etiketinin font büyüklüğü, H1 etiketinden büyük olmamalıdır.

Pagespeed Optimizasyonu

Google’ın site hızı ve sayfa hızı konusunda ne kadar hassas ve dikkatli olduğu artık daha da ortada. Bir internet sitesi yavaş açılıyor ve kullanıcılara içeriği yavaş sunuyorsa, Google bu siteyi sıralamada arka sıralara göndermektedir. Bunun tek sebebi de Google’ın ziyaretçilerine hızlı sonuçlar verebilecek kaliteli siteleri göstermek istemesidir. Bu yüzden site hızı ve sayfa hızı, iç SEO konusunda yapılacak önemli bir optimizasyon çalışmasıdır.

Resim Optimizasyonu

Site hızını etkileyen önemli bir husus da resim boyutlarıdır. Sitede kullanılan resimlerin boyutları optimize edilmediği takdirde geç yüklenir ve bu da sayfa/site hızını doğrudan etkileyerek düşürür. Resim optimizasyonu ile birlikte resimlerin boyutları düşürülmekte ve site hızı arttırılmaktadır.

HTML, JS ve CSS Optimizasyonu

Sitenizin temiz bir kodlamaya sahip olması, site hızını etkileyen bir başka faktördür. Kodlamanız ne kadar temiz ve optimize edilmiş ise, sayfa yükleme hızınız da doğrudan olumlu anlamda etkilenecektir. Bu yüzden HTML sıkıştırması ve HTML küçültmesi, site hızı arttırma konusunda yapacağınız işlemlerin başında gelir. Daha sonrasında JS ve CSS dosyalarının sıkıştırılması ve küçültülmesi de büyük önem arz etmektedir. Bu optimizasyonlar sonrasında site hızında ciddi bir artış yaşanmaktadır.

Cache Kullanımı

Tarayıcı önbellekleme sistemi olarak adlandırılan cache sistemi sayesinde site hızınızı arttırabilirsiniz. Bir kullanıcı, sitenize girdiğinde önbellekleme sistemi devreye girer ve aynı kullanıcı bir kere daha sitenize geldiğinde siteniz önbellek görüntüsünü kullanıcıya aktarır ve böylece yüklenme hızı olumlu anlamda artar.

AMP Kullanımı

Google, arama sonuçlarında çıkan sitelerin içeriğini daha hızlı olarak ziyaretçilere aktarmak için bilindiği üzere Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) özelliğini devreye sokmuş ve AMP kullanan sitelerin arama sonuçları sıralamasında avantajlı olacağını belirtmişti. Bu yüzden mutlaka sitenizde AMP kullanın.

Sitemap (Site Haritası) Kontrolü

Site haritası, arama motoru örümceklerine tüm sayfalarınızı link olarak gösteren bir .xml dosyasıdır. Google örümcekleri, site haritanızı ziyaret ederek tüm sayfalarınıza erişebilir ve böylece site haritası, Google örümceklerine rehberlik eder. Her sitede bulunması gereken bir dosya olan Sitemap, önemli SEO kriterleri arasındadır.

Robots.txt Kontrolü

Robots.txt dosyası, içerisine eklenen kod yapıları sayesinde bir URL’i arama motorlarına engellemek veya açmak için kullanılan .txt uzantılı bir komut dosyasıdır. Sitenizi ziyaret eden arama motoru örümcekleri, Robots.txt dosyasında belirttiğiniz kurallar dahilinde sitenizi tarar. Eğer Robots.txt dosyanız üzerinden bir sayfaya erişim izni vermezseniz, Google örümcekleri o sayfaya erişemez.

Site İçi Linkleme

SEO çalışmalarında başarıya ulaşmak için önemli bir faktör olan site içi linkleme işlemi ile birlikte sitenizin kullanışlığını arttırabilirsiniz. Site içi linkleme, sayfa otoritesi açısından sayfalarınızın Google gözünde güçlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca kullanıcı deneyimi için de oldukça önemli olan site içi linkleme işlemiyle birlikte bağlantı akışkanlığı da sağlayabilirsiniz. Sayfa görüntülenmesi, PageRank’e olumlu puan sağlamak ve sitede geçirilen süreyi arttırmak için site içi linkleme yapmak önemlidir.

404 Hata Sayfaları

404 hata sayfalarını düzeltmek ve Google’a uyumlu şekilde optimize etmek büyük önem arz etmektedir. Kullanıcı deneyimi için de önemli bir işlem olan 404 hata sayfaları optimizasyonu ile birlikte kırık linklerin neden olduğu 404 sayfalarından bile ziyaretçiyi geri döndürebilirsiniz.

Başlıklar halinde belirtecek olursak, kısaca iç SEO çalışmalarında aşağıdaki çalışmalar yapılmaktadır. İşte madde madde haliyle iç SEO çalışmaları;

 • Başlıkların düzenlenmesi,
 • Meta açıklamaların düzenlenmesi,
 • Çalışılacak anahtar kelimelerin belirlenmesi,
 • Hedef anahtar kelimelerin yoğunluğunun belirlenmesi,
 • Heading etiketlerinin (h1, h2, h3, h4, h5, h6) anahtar kelimeye uygun şekilde düzenlenmesi,
 • Site hızının arttırılması,
 • AMP kullanımının sağlanması,
 • Resim optimizasyonunun yapılması,
 • HTML, JS ve CSS sıkıştırmalarıyla optimizasyon yapılması,
 • Cache sisteminin devreye sokulması,
 • Site haritalarının düzenlenmesi,
 • Robots.txt dosyasının düzenlenmesi,
 • Site içi link inşasının kurulması,
 • Sitenin Google Search Console’a kayıt edilmesi,
 • 404 hata sayfasının düzenlenmesi,
 • Noindex ve nofollow verilecek olan sayfaların belirlenip düzenlenmesi,
 • İç sayfaların, kategori sayfalarının ve etiket sayfalarının düzenlenmesi,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

2 Yorumlar

 1. İç seo çok önemli oldugundan yer verdiginizden dolayı size tşk ederim

 2. Burda yazan çalismalari yapmadan dış SEO yapmak pek mantikli degil okudugum kadarıyla. Bu yöntemleri deneyerek ve uygulayarak iç SEO çalışmalarını bitirmeyi ve sonra da backlink almayı düşünüyorum. Teşekkürler yazı için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir