Ana Sayfa » SEO Terimleri » Hacklink nedir?

Hacklink nedir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:17

Hacklink, güvenlik açığı bulunan bir internet sitesine sızarak, bu site üzerinden başka bir siteye link verme işlemine verilen addır. Site yöneticisinin izni/bilgisi olmadan, (genellikle) bir güvenlik açığını kullanarak siteye sızılır ve sonrasında başka bir siteye link verilerek backlink sağlanır.

SEO çalışmalarında kara bir faktördür ve genellikle yüksek PR/DR değerine sahip sitelerden, Alexa değeri yüksek olan sitelerden ve diğer SEO değerleri yüksek olan sitelerden alınmaktadır. Hacklink’ler hedef anahtar kelime üzerinden verilir ve link verilen sitenin Google’da sıralamasının yükselmesi hedeflenir.

Google tarafından fark edilirse, siteye ciddi cezalar verilebilir ve böylece hiç sizle alakası bile olmayan bir durum neticesinde cezalandırılabilirsiniz. Bu nedenle backlink/link edinem konusunda kesinlikle doğal yollardan sapmayın.

Hacklink İhtiyacı Neden Doğar?

Tercih edilme sebeplerinin başında ise fiyat gelmektedir. Örnek verecek olursak, günümüzde bir backlink alımında 500 TL maliyet olacaksa, hacklink ile bu ücret 100 TL‘ye düşmektedir.

Bu da kullanıcıları illegal yolları kullanmaya iteler. Ancak söylediğim gibi, bu işlem Google tarafından fark edilirse, ciddi cezalara maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle link edinme konusunda her zaman doğallıktan ve legallikten yana olun.

hacklink-nedir

Hacklink Teknikleri

Bu tür linkleri almak için herhangi bir teknik yoktur. Var olan bir sitede bulunan güvenlik açığı sonrasında yönetim paneline erişim sağlanır ve sonrasında da link verilecek olan siteye hedef anahtar kelime üzerinden link verilebilir.

Başarılı bir bilgisayar korsanı, güvenlik açığı ile sızdığı siteler üzerinden istediği herhangi bir siteye link verebilir. Yöneticinin bu linki görmemesi için de bazı kodlar kullanılmaktadır. Kullanılan bu kodlar sayesinde verilen hacklink gizlenir ve site yöneticisi bu işlemi fark etmez.

hacklink

Korunma Yolları

İnternet sitelerinin ve sahiplerinin korkulu rüyası hacklink’lerden belli başlı standart korunma yolları da bulunmaktadır. Güvenlik açıkları sayesinde sitenize ulaşan bir bilgisayar korsanının sitenize ulaşmamasını sağlamalısınız. Yani hacklink’ten korunmanız için bilmeniz gereken tek şey: GÜVENLİK

  1. Hazır altyapı (WordPress, Joomla vs.) kullanıyorsanız, mutlaka son ve güncel sürümünü kullanın,
  2. Kullandığınız eklentilerin orjinal ve son sürümlerini kullanın,
  3. Kullandığınız temaların orjinal sürümünü ve güncel halini kullanın, temanızda güvenlik açığı olup olmadığını teyit edin,
  4. Sitenizin yönetim paneli adresini değiştirin,
  5. Basit ve kısa şifreler kullanmayın; içinde küçük/büyük harf, rakam ve özel karakter içeren şifreler kullanın,
  6. İyi bir hosting şirketiyle çalıştığınıza emin olun, sunucunuzda güvenlik açığı olup olmadığını teyit edin.

Yukarıdaki standart güvenlik önlemleri ile SEO’nun korkulu rüyası olan hacklink’lerden korunma ihtimaliniz normal bir siteye göre çok daha fazla artacaktır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir