Ana Sayfa » WordPress » Google, WordPress’i hızlandırmak için atağa geçti

Google, WordPress’i hızlandırmak için atağa geçti

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:16

Google, WordPress hızına hız katmak için kolları sıvadı. Arama motoru devi Google, dünyanın en çok kullanılan hazır altyapı sistemleri arasında yer alan WordPress için bir ekip oluşturacak. Son yıllarda en çok hız konusuna değer veren şirket, bu defa WordPress’e hız getirmek için atağa geçti.

Kullanıcılarına her zaman hızlı bir şekilde ulaşmayı planlayan ve hız faktörünün artık sıralamaya etki edeceğini açıklayan Google, kapsamlı yeniliklere imza atmak için yeni bir ortaklık kuruyor. Bilindiği üzere, hız konusunda AMP teknolojisiyle yeni bir çağ açılmış ve AMP kullanan siteler daha yüksek sıralarda listelenmeye başlamıştı.

Günümüzde bir kullanıcı, teknolojinin getirmiş olduğu bir zorunluluk olarak her şeyin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istemektedir. İnternet kullanıcıları, yavaş açılan ve geç yüklenen sayfaları artık direk terk ediyor. Bu da Google’ın sevmediği bir davranış ve hız optimizasyonu yapılmayan, hız skoru düşük olan siteler Google’ın kara listesine doğru gidiyor.

Google, WordPress’e mühendislik ekibini sunuyor

Google, bu olaya çözüm bulmak için tüm internet sitelerinin yüzde 29-30’luk miktarını karşılayan WordPress’e kendi mühendislik ekibini sunacak. Böylece Google mühendisleri, WordPress altyapısını hızlandırmak için harekete geçecek ve iki şirket ortaklaşa çalışmış olacak.

Bahsettiğim bu ortalık henüz resmi kaynaklardan doğrulanmadı ancak haberi Google geliştiricisi Alberto Medina, kendisine ait blog üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.  Öte yandan bu konu, 2017’nin Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen WorldCamp etkinliğinde bize göz kırpmıştı. Yetkili olarak paylaşılan notlar ve açıklamalar bu ortaklığın sinyalini vermişti. Ayrıca WordPress’i hızlandırmak için kurulacak olan mühendis kadrosu için şimdiden iş ilanını oluşturdu bile!

Ortaklık, bir yandan da akıllarda soru işaretleri yaratmış durumda. Zira Google, Blogger gibi milyonlarca kullanıcının kullandığı bir altyapıya zaten sahip. Ancak buna rağmen neden WordPress ile ortaklık kurarak hızlandırmak istiyor, bu konu belirsiz. Ancak akla gelen en mantıklı açıklama da WordPress altyapılı sitelerin daha fazla trafik alması ve bu kullanıcılara hızlı bir deneyim sunmak istemek.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir