Ana Sayfa » SEO » Google, URL Denetleme Aracı’nı duyurdu!
url-denetleme-araci-google

Google, URL Denetleme Aracı’nı duyurdu!

Güncelleme: 28 Haziran 2018 - 01:18

Geçtiğimiz aylarda Yeni Search Console sürümünü Beta olarak sunan arama motoru devi Google, yeni Search Console için bir özelliği duyurdu. Resmi blog üzerinden yapılan paylaşımda, URL Denetleme Aracı tanıtıldı ve aracın yakında tüm kullanıcılara dağıtılacağı belirtildi. Peki URL Denetleme Aracı nedir, nasıl kullanılır? İşte URL Denetleme Aracı hakkında detaylar…

URL Denetleme Aracı tanıtıldı

Google, webmaster’ların sayfalarını daha iyi analiz edebilmesi ve olası index sağlığı sorunlarını tespit edebilmeleri için URL Denetleme Aracı’nı duyurdu. Google tarafından yayınlanan paylaşımda aracın küçük bir tanıtımı gerçekleştirildi ve işlevleri de anlatıldı. Araç, bir URL’in index sağlığını detaylı olarak analiz ediyor ve sonuç raporunu sunuyor. Sunulan raporda, Googlebot eğer tarama yapılan URL’yi indexlemişse, herhangi bir sorun olmadığına ilişkin sonuçlar gösteriliyor.

Ancak taratılan URL indexlenmemiş veya başka sorunlar içeriyorsa, bu sorunlara ilişkin bir hata raporu ekrana geliyor. Sunulan raporda Googlebot’un en son ne zaman bu sayfayı indexlediği, sayfayı tarayan Googlebot türü, site haritası, taranma izni ve canonical gibi birçok bilgi yer almaktadır. Ayrıca, URL Denetleme Aracı üzerinden bir sayfayı taradığınızda bu sayfanın SERP’te daha iyi pozisyona gelmesi için yapabileceğiniz işlemlere ilişkin ipuçları da sunulacak.

Google’ın yeni sunduğu URL Denetleme Aracı, site sahipleri ve yöneticilerine index sağlığı konusunda büyük kolaylık sağlıyor. Bir sayfanın neden index almadığına ilişkin net sorunların görüldüğü yeni araç, indexlenmemiş sayfaların yaşadıkları sorunları tespit etmeye ve bu sorunlara çözüm getirmek için eşsiz konumda olacak.

URL Denetleme Aracı ne zaman kullanıma sunulacak?

URL Denetleme Aracı, Google tarafından Yeni Search Console üzerinden kullanıcılara yavaş yavaş dağıtılmaya başlandı. Google’ın resmi blog üzerinden yayınladığı makalede de aracın tüm kullanıcılara dağıtılmasının birkaç hafta sürebileceği belirtiliyor.

URL Denetleme Aracı nasıl kullanılır?

URL Denetleme Aracı tüm kullanıcılara erişime açıldığında araç kullanılabilir halde olacak. Aracı kullanmak için ilk olarak elbette Search Console üzerinde bir mülke sahip olmanız gerekecek. Eğer bir mülke sahipseniz, Yeni Search Console’da herhangi bir sayfanın üst kısmındaki arama çubuğuna tam URL’yi girin. Tarama için kullandığınız URL, geçerli mülkte yer almalıdır. Bir mülkte yer almayan bir URL’i taramanız için o mülke geçiş yapmalısınız.

URL Denetim Aracı Search Console

 

Not: URL Denetleme Aracı ile bir URL’i taramak, canlı bir test yapmak anlamına gelmiyor. Yani yaptığınız tarama, sayfaların web’deki canlı sürümünü değil, en son dizine eklenmiş sürümünü tanımlıyor. Burada gösterilen bilgiler, Arama sonuçlarını değerlendirmek için Google tarafından kullanılır. Sayfanız Google’ın en son görmesinden sonra değişmiş veya kullanılamaz hale gelmiş olabilir. Google’ın gördüğü haliyle sayfanın geçerli sürümünü test etmek için Google Gibi Getir aracını kullanın. Google Gibi Getir aracını, URL’nin yeniden taranmasını istemek için de kullanabilirsiniz.

URL Denetleme Aracı Search Console

 

Dizin kapsamı altındaki “Son tarama” tarihi, (sayfa başarıyla tarandıysa) burada gösterilen bilgilerin alındığı tarihi gösterir. “URL Google’da mevcut” ifadesi aslında sayfanızın Arama sonuçlarında göründüğü anlamına gelmez. Arama sonuçlarında gerçekten görünmesi için sayfanın ve yapılandırılmış verilerinin kalite ve güvenlik kurallarına uygun olmasını gerekir. URL Denetleme aracı, manuel işlemleri, içerik kaldırma işlemlerini veya geçici olarak engellenen URL’leri dikkate almaz. URL’nizin görünüp görünmediğini öğrenmek için URL’nizi Google’da arayın.

URL Denetleme Aracı ve Google’daki varlık

Bir URL’i araç üzerinde taradığınızda size beş farklı uyarı gösterebilmektedir. Bu uyarılar şu şekildedir: URL Google’da mevcut, URL Google’da mevcut ancak sorunları var, URL Google’da yok: Dizine ekleme hataları, URL Google’da yok, URL alternatif bir sürüm.

URL Google’da mevcut

Taradığınız URL hakkında “URL Google’da mevcut” adlı bir uyarı gördüğünüzde URL dizine eklenmiş anlamına gelmektedir. Google Arama sonuçlarında görünebilir ve sayfada bulunan tüm geliştirmelerle ilgili herhangi bir sorun bulunmamıştır. (yapılandırılmış veri, bağlı AMP sayfaları vb.)

URL Google’da mevcut, ancak sorunları var

Araç üzerinde yaptığınız tarama sonrasında “URL Google’da mevcut, ancak sorunları var” uyarısını alırsanız, bu da URL’in dizine eklendiğini ve Google Arama sonuçlarında görünebileceğini, ancak sayfaya uyguladığınız geliştirmelerle görünmesini engelleyebilecek bazı sorunların olduğunu ifade etmektedir.

URL Google’da yok: Dizine ekleme hataları

Sayfanızı URL Denetleme Aracı üzerinden taradığınızda “URL Google’da yok: Dizine ekleme hataları” adlı bir uyarı aldıysanız, bu URL’nin dizine eklenmesini engelleyen en az bir kritik hata olduğunu ve sayfanın, bu sorunlar düzeltilene kadar Google Arama’da görünmeyeceğini belirtmektedir.

URL Google’da yok

Bir URL’i tarattıktan sonra “URL Google’da yok” şeklinde bir uyarı alırsanız, bu URL’in Google Arama sonuçlarında görünmeyeceğini ifade eder. Ancak bunu bilinçli olarak yaptığınız varsayılır. Sayfanın şifre korumalı olması, noindex yönergesinin bulunması veya standart sayfanın alternatif sürümü olması (alternatif sürüm sayfaları dizine eklenmez) bu durumun en yaygın nedenlerindendir.

URL alternatif bir sürüm

Yaptığınız tarama sonrasında “URL alternatif bir sürüm” adlı bir uyarı karşınıza çıkıyorsa bu URL’in, aynı sayfanın bir dizi alternatif sürümünden biri olduğuna işaret eder. Bu gruptaki sayfalar AMP/standart çiftleri veya masaüstü sürümü/mobil sürüm sayfa çiftlerini içerir. Dizin kapsamı altındaki Google tarafından seçilen standart URL değerinde dizine eklenmiş URL’yi görebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

search-console-nedir-nasil-kullanilir

Search Console nedir, nasıl kullanılır?

Search Console, arama motoru devi Google tarafından ücretsiz olarak kullanıma sunulan ve eski adı Google Web …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir