Ana Sayfa » SEO Terimleri » Google Sandbox nedir?

Google Sandbox nedir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:15

Google Sandbox, Google’ın spam yapan veya Google’ın hoş görmediği davranışlar sergileyen internet sitelerine uyguladığı bir ceza çeşididir. SEO çalışmalarında sık duyulan bir tabir olan Sandbox, günümüzde arama sonuçlarında uygulanan bir filtredir. Google’ın sevmediği davranışları sergileyen ve içeriklerinde spam barındıran internet siteleri, Sandbox cezası aldığı takdirde arama sonuçlarında hedef anahtar kelimelerinde gerilemeye başlar ve bu gerileme sitede trafik kaybı oluşturur.

İnternet sitesi sahipleri, Google’da daha ön sıralarda çıkabilmek için spam dahil birçok işlemi yaparak hileli bir davranış sergilerler. Google da, bu işlemleri yapan internet sitelerini kenara ayırmak ve ziyaretçilerden uzak tutabilmek için Sandbox ceza sistemini kullanmaktadır.

Bilgisizlik ve acelecilikten kaynaklanan sebeplerden dolayı kullanıcılar spam’e yönelir ve hata üzerine hata yapar. Bu hatalar, Google tarafından göz ardı edilmez ve kullanıcılarına en iyi arama sonuçlarını sunmak isteyen Google, bu sitelere Sandbox cezası vererek arama sonuçlarından uzaklaştırır ve böylece bir ziyaretçinin Google yoluyla spam yapan sitelere girmesi zorlaşır.

Sandbox’a Düşme Sebepleri

Bir internet sitesi, aşağıdaki davranışları yaptığı takdirde Google Sandbox cezası alır;

  1. Kopya içerik (Copy content),
  2. Anahtar kelimeyi çok fazla kullanmak (Keyword stuffing),
  3. Sayfa içerisine gizlenmiş anahtar kelimeler (Örneğin; CSS’de display:none komutuyla anahtar kelimeleri ziyaretçilerden gizlemek),
  4. Kısa vadede birden bire fazla sayıda backlink edinmek,
  5. İçeriklerde aşırı etiket kullanımı,
  6. Bir içeriğin aynısının veya benzerinin site içerisinde defalarca yayınlanması,
  7. Siteden dışarıya çıkan linklerin aşırı sayıda olması,
  8. Dışarıya çıkan linklerde “nofollow” etiketinin kullanılmaması,
  9. Dışarıya çıkan linklerin Google politikalarına uymayan sitelere gitmesi,
  10. Sitenin sahip olduğu üye sayısıyla ters orantıda olan trafik miktarı

gibi sebepler, bir sitenin Sandbox cezası almasıyla sonuçlanacaktır.

google-sandbox

Sandbox’tan Nasıl Çıkılır?

Sandbox cezası alan bir internet sitesi, yukarıdaki işlemlerden en az birini mutlaka yapmıştır. Sandbox cezasından kurtulabilmek için yukarıda yer alan işlemleri yapıp yapmadığınızı gözden geçirin. Sitenizde bilinçli/bilinçsiz yaptığınız ve spam olabileceğini düşündüğünüz her işlemden vazgeçin ve bunun yerine doğru işlemleri yapın.

Eğer yeni kurulan bir internet sitesi ile Sandbox cezasına çarptırıldıysanız, siteyi komple silebilir ve sıfırdan temiz bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem Sandbox’tan kurtulma süresini de indirgeyecektir. Ancak Sandbox’tan çıkmak uzun sürme ihtimali olan bir işlemdir. Sandbox’a düşen bir internet sitesi 1 haftada da, 1 ayda da, 3 ayda da veya 6 ayda da Sandbox’tan kurtulabilir.

Sandbox cezasından kurtulan internet sitesi, Google’da kısa süre içinde yeniden listelenmeye başlar ve arama sonuçlarında görünür. Böylece Sandbox cezası nedeniyle kaybedilen trafik yeniden alınmaya başlanır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

robots-txt-nedir-nasil-olusturulur

Robots.txt nedir? Robots.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Robots.txt dosyası, arama motoru botlarına sitenizin hangi dizinlerine erişmesine izin verip vermediğinizi gösteren bir dosyadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir