Ana Sayfa » Dijital Dünya » Google PageSpeed Insights güncellendi

Google PageSpeed Insights güncellendi

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:17

Arama motoru devi Google tarafından kullanıcılara sunulan hız/performans testi aracı Google PageSpeed Insights yenilendi. Yapılan yeniliklerle birlikte araç artık daha iyi ve gerçek zamanlı veri alarak çalışmasını yürütecek.

Kullanıcı memnuniyetine son zamanlarda daha fazla önem veren Google, site hızı/performansı belirleme aracı olan Google PageSpeed Insights’a da güncelleme getirdi. Yapılan güncelleme sonrasında PageSpeed Insights, artık verileri Chrome kullanıcı deneyiminden alıp kullanıcının değerlendirmesine sunacak.

google-pagespeed-insights

Aynı zamanda analiz edilen sayfalar da 3 seviyeye göre ayrılacak. Bu seviyeler, sayfanın tüm yüklemelerindeki hız performansını gösterecek ve site hızı konusunda daha net bir açıklama yapmış olacak. Bu seviyeler ise şu şekilde;

Hızlı: Analiz edilen sayfanın hız testi sonucunda bu seviyede yer alması, tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın hızlı bir şekilde açıldığını ifade edecek.

Orta: Site hızı analiz sonucunda sayfa eğer orta seviyede yer alırsa, tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın orta bir değerde açıldığını ifade edecek.

Yavaş: Yapılan analiz sonucunda sayfanız eğer yavaş seviyede bulunursa, tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın yavaş bir şekilde açıldığını ifade edecek.

google-pagespeed-insights-ozellikleri

Google PageSpeed Insights özellikleri

Hız: PageSpeed Insights, sayfalarınızı hızlı, yavaş veya orta olarak kategorilendirir. FCP ve DCL metriklerinin değerlerine göre yapılan bu kategorilendirme kapsamında iki metrik de iki kategoride en üst üç sayfadan biri olarak analiz ediliyorsa, bu sayfa hızlı olarak kabul edilir.

Optimizasyon: PageSpeed Insights, yaptığı hız/performans analizi ile birlikte kullanıcılara optimizasyon verileri de sunar. Sayfanın performansına göre iyi, orta veya düşük olarak optimizasyon sınıflandırılması yapılmaktadır. Yapılan analiz sonucu iyi, orta veya düşük sınıflandırma; bir geliştiricinin sayfanın görünümünü ve işlevselliğini korumak istediğini var sayarak yapılmaktadır.

Sayfa Yükleme Dağıtımları: Analiz edilen sayfanın FCP ve DCL değerlerinin dağıtımını gösterir. Dağıtımı gösterilen bu değerler, Chrome kullanıcı deneyim raporundaki veriler karşılaştırılarak üç kategoriye ayrılır. Bu kategoriler şu şekildedir: hızlı, orta ve yavaş.

Optimizasyon Önerileri: PageSpeed Insights, yapılan site hızı analizi sonrasında kullanıcılara optimizasyon önerileri sunar. Sayfanın hızını arttırmak ve performans iyileştirmelerinde bulunmak için sunulan bu optimizasyon önerileri ile birlikte kısa sürede site hızınızı arttırmak mümkündür.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-adsense-otomatik-reklamlar-nedir-nasil-kullanilir

Google AdSense’a “Otomatik Reklamlar” özelliği geldi

“Otomatik Reklamlar” özelliği, Google AdSense üzerinde etkinleştirildi. Arama motoru devi Google’ın yayıncıların internet sitelerinde reklam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir