Ana Sayfa » SEO » Google index silme nasıl yapılır?

Google index silme nasıl yapılır?

Güncelleme: 12 Mayıs 2018 - 01:36

İnternet sitesi kurulum aşamasındayken veya hizmete açık bir internet sitesinde yapılan bazı hatalar, Google’ın istemediğiniz sayfaları indexlemesini veya bazı sayfaları yanlış indexlemesini sağlıyor. Özellikle SEO çalışmalarında iç SEO yapan siteler, iç SEO işlemlerinin uygulandığı sayfaların hatalı indexlenmesine maruz kalabiliyor. Peki Google index silme nasıl yapılır? Bir URL, Google’dan geçici ve kalıcı olarak nasıl kaldırılır? İşte Google index silme işlemine dair detaylar…

İnternet sitemizde yer alan her sayfanın Google’da olmasını istemeyebiliriz. Google botları, biz izin verdiğimiz sürece erişimi olan dizinlere, sayfalara ve URL’lere girebilir ve bu linkleri indexleyerek kendi bünyesinde arama sonuçlarında listelemeye başlar.

Ancak bazı durumlarda index almasını istemediğimiz sayfaları Google botlarına kapatmayı unutuyoruz veya Google botları bazı sayfaları yanlış veya hatalı indexliyor. Bu durumda da Google’dan index silme (URL kaldırma) işlemi devreye giriyor.

Google index silme işlemi nasıl yapılır?

Google’da listelenmesini istemediğimiz sayfaları kaldırmak için, sitemizin Google Webmaster Tools’a (Search Console) kayıtlı olması gerekiyor. İndex silme işlemi için Search Console‘a giriyoruz ve ardından sol menüde yer alan “Google Dizini” sekmesine tıklıyoruz.

google-index-silme

Sekmeye tıklayınca genişliyor ve altında “URL’leri Kaldır” seçeneği çıkıyor. Bu seçeneğe tıklayarak index silme işlemini yapacağımız sayfaya geliyoruz. Açılan ekranda gördüğümüz “Geçici olarak gizle” butonuna tıklıyoruz ve Google’dan kaldırmak istediğimiz sayfanın URL’ini yazıyoruz.

google-index-silme-2

Devam” butonuna basarak index silme işlemine devam ediyoruz. Son olarak karşımıza 3 seçenek çıkıyor. Bunlar;

  • Sayfayı, arama sonuçlarından geçici olarak gizle ve önbellekten kaldır
  • Sayfayı yalnızca önbellekten kaldır
  • Dizini geçici olarak gizle

şeklindedir.

google-index-silme-3

Eğer kalıcı olarak kaldırmak istiyorsak, birinci seçeneği seçmemiz gerekiyor. Birinci seçeneği seçip uyguladığımızda, biz bu işlemi geri alana kadar bu sayfa Google’da listelenmeyecektir. İkinci seçenek ise yalnızca önbellekten kaldırmaktadır. Son seçenek ise bu sayfayı geçici olarak gizleyecektir ve bir süre sonra yeniden dizine ekleyecektir.

Not: Kalıcı olarak index silme işleminde, Search Console’dan kaldırma işlemini yaptıktan sonra, bu sayfalara NOINDEX etiketi ekleyin veya robots.txt üzerinden bu sayfalara Google botunun erişmesini engelleyin. Aynı zamanda bu sayfalara şifreli giriş koyarak da Google botunun bu sayfalara erişmesini engelleyebilirsiniz.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

3 Yorumlar

  1. Oldukça faydalı bir yazı olmuş teşekkür ederim 🙂 Bir süredir arıyordum Google index silme nasıl yapılır diye ama pek düzgün yerler bulamadım ya da ben anlayamadım bilmiyorum 😀

  2. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. BENİM İÇİN ÇOK FAYDALI OLDU..

    • Yorumunuz için teşekkür ederim. Google index silme konusunda yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, iyi çalışmalar dilerim…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir