Ana Sayfa » Dijital Dünya » Google AdSense’a “Otomatik Reklamlar” özelliği geldi

Google AdSense’a “Otomatik Reklamlar” özelliği geldi

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:16

“Otomatik Reklamlar” özelliği, Google AdSense üzerinde etkinleştirildi. Arama motoru devi Google’ın yayıncıların internet sitelerinde reklam yayınlayarak kazanç sağlamalarına fırsat sunduğu AdSense ürününe eklenen yeni bir özelliği duyurdu. Yeni özellikle birlikte üç hedef amaçlanıyor: daha fazla kazanç, optimize edilen reklamlar ve kullanım kolaylığı…

Günümüzde yaklaşık 2 milyon internet sitesinin (Google verilerine göre) tercih ettiği reklam yayınlama platformları arasında yer alan Google AdSense, yayıncılara sunduğu reklam türleriyle de her site için uygun reklamlar üretmeyi başarıyor. Birçok reklam modelinin yer aldığı Google AdSense reklam modellerine bir yenisi daha eklendi diyebiliriz. “Otomatik Reklamlar” adı altında gelen bu yeni reklam türleri sayesinde yayıncıların hiçbir uğraş göstermesine gerek kalmıyor.

Gelen bu özellik sayesinde yayıncılar tercih ettikleri reklam birimlerini kolayca ayarlayarak kullanmaya başlayabilecek. Aynı zamanda bundan böyle yayıncılar gelişmiş URL dahil birçok ileri düzeydeki optimizasyonları da kolayca yapabilecek. “Otomatik Reklamlar” özelliğini kullanmak için yayıncıların ilk olarak hangi reklam türünü kullanmak istiyorsa bu reklam modelini seçmesi ve ardından Google AdSense tarafından verilen reklam kodunu ilgili yere yerleştirmesi gerekiyor. Bu işlemin ardından yayıncılar arkalarına yaslanarak Google’ın AdSense için oluşturduğu yapay zekanın çalışmasını seyredebiliyor. Ayrıca, bu özellik ile birlikte reklam yayıncıları kazançlarını maksimuma çıkarıyor.

otomatik-reklamlar-reklam-turleri

Google AdSense Otomatik Reklamlar Nasıl Kullanılır?

Google’ın kullanıma sunduğu özelliği aktif etmek ve kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

  1. İlk olarak AdSense hesabınıza giriş yapın.
  2. Daha sonrasında sol tarafta bulunan menüden “Reklamlarım” seçeneğine tıklayın.
  3. Açılan ekranda başlangıcı onayların ve istediğiniz reklam modelini seçin.
  4. Reklam modelini seçtikten sonra bu ayarlarınızı kaydedin.
  5. Kaydetme işleminin ardından AdSense tarafından verilen reklam kodunu sitenize yerleştirin.
  6. Reklam kodunu <head>…</head> kodları arasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Yukarıdaki işlemleri doğru bir biçimde yaparsanız ve reklam kodlarını da doğru yere eklerseniz en fazla 25 dakika içerisinde sitenizde otomatik reklamlar çalışmaya başlayacak ve sitenizde en müsait, en çok kazanç getirecek ve kullanıcı deneyimine en uygun olan yerlerde reklamlarınız görüntülenmeye başlayacaktır.

otomatik-reklamlar-reklam-kodu

Google AdSense Otomatik Reklamlar Faydaları

Google AdSense’a eklenen otomatik reklamlar özelliğinin en büyük amaçları arasında kullanıcı deneyimine uygun olarak yayıncıların kazancını maksimuma çıkarmak ve sitede en uygun pozisyonlarda reklamları yayınlamak. Google’ın getirmiş olduğu bu yeni özellik sayesinde reklamlar artık makine öğrenimli teknoloji ile birlikte çalışacak ve reklamların en çok kazanç getireceği alanlarda listelenmesini sağlayacak. Hem de bu işlem meydana gelirken yapay zeka da kullanıcı deneyimini gözden geçirecek.

Öte yandan, otomatik reklamlar özelliğinin tüm reklam türleriyle çalışabiliyor olması da ayrı bir avantaj. Bu da reklam yayıncılarına daha fazla kazanç vaad ediyor. Özelliğin bir diğer faydası da kullanım kolaylığı. Sadece bir reklam kodu ile tüm işler halloluyor ve yayıncıların reklam kodlarıyla boğuşması engelleniyor. Reklam kodunun oluşturulduğu ekranda yayıncılar hangi reklam türlerini yayınlamak istediklerini (metin ve görüntülü reklamlar, feed içi reklamlar, yazı içi reklamlar, eşleştirilen içerik, sabit reklamlar ve vinyet reklamlar) seçiyor ve başka bir işlemle uğraşmasına gerek kalmıyor.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-amp-stories-hikayeler-ozelligi

Google AMP’ye “Hikayeler” özelliği geldi

Google AMP‘ye, birçok uygulamadan tanıdığımız “Hikayeler” özelliği geldi! Snapchat uygulaması ile hayatımıza giren ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir