Ana Sayfa » Dijital Dünya » Google, 2017 yılında 3.2 milyar kötü reklamı engelledi!

Google, 2017 yılında 3.2 milyar kötü reklamı engelledi!

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:15

Arama motoru devi Google, AdSense ve AdMob gibi reklam ağlarının yıllık temizlik raporunu yayımladı. Yayınlanan raporda, 2017 yılında engellenen kötü reklam miktarı paylaşılırken ilginç istatistikler de göze çarptı. Bilindiği üzere 2016 yılı raporunda 1.7 milyar kötü reklam temizleyen Google, 2017 yılında bu rakamı neredeyse üçe katlamış!

Google, 3.2 milyar kötü reklamı temizledi!

Google, yayınlamış olduğu yıllık temizlik raporunda, 2017 yılında tamı tamına 3.2 milyar kötü reklamı engellediğini ve reklam ağında geniş çaplı bir temizlik yaptığını ilan etti. Sürdürülebilir reklam direktörü Scott Spencerr’ın söylediğine göre ise bu rakam, her saniye yaklaşık 100 kötü reklamın temizlenmesine işaret ediyor.

Scott Spencer - Sürdürülebilir Reklam Direktörü

Scott Spencer - Sürdürülebilir Reklam Direktörü

“Reklamcılık politikalarımızı ihlal eden 3.2 milyar reklamı temizledik. Bu, saniyede 100 kötü reklamı engellediğimiz anlamına geliyor.”

2017 yılında, reklam ağında yapılan iyileştirme çalışmaları kapsamında McDonald’s, Starbucks, Audi, Honda, HSBC, The Guardian, Volkswagen gibi dev şirketler ve markaların başı ağrımış ve birçok markanın reklamı engellenmişti. Bu engelleme, şirketlerin boykota gitmesine yol açmış ve politika sorunlarının çözülmesi beklenmişti.

google-kotu-reklamlari-temizledi

Sahte haberler, malware içerikli siteler ve terörist oluşumlar tarafından yayınlanan reklamlar Google’ın dikkatini çekti ve reklam ağındaki bu kötü reklamları engellemek için çalışmalar hızlandı ve bu kapsamda 2017 yılında aşağıdaki çalışmalar yapıldı;

  1. Malware ve zararlı yazılım içeren 79 milyon reklam engellendi,
  2. 400 bin malware ve uzantılı içerikler barındıran internet siteleri engellendi,
  3. 66 milyon ‘tıklatma hilesi’ kullanan reklam engellendi,
  4. 48 milyon reklamlar vasıtasıyla kullanıcıların karşısına çıkarılan ve istenmeyen bir yazılımı kuran içerikler engellendi.

Yayınlanan raporda aynı zamanda 2017 yılında 320 bin reklam veren, 90 bin web sitesi ve 700 bin mobil uygulamanın da Google’ın reklam ağından uzaklaştırıldığı belirtildi.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

google-amp-stories-hikayeler-ozelligi

Google AMP’ye “Hikayeler” özelliği geldi

Google AMP‘ye, birçok uygulamadan tanıdığımız “Hikayeler” özelliği geldi! Snapchat uygulaması ile hayatımıza giren ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir