Ana Sayfa » SEO » Eski SEO tekniklerini artık kullanmayın

Eski SEO tekniklerini artık kullanmayın

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:19

Kullanıcılarına en doğru ve en kaliteli içeriği sunmak için her geçen gün yenilenen Google, eskiden bu yana kullanılan SEO kriterlerini de devre dışı bırakıyor, bunu gözle görebiliyoruz. Geçmişten beri yapılan bazı SEO kriterleri artık tarih olmaya yakın. Herkes tarafından bilinen ve oldukça basit olan bu işlemler, kendi düşünceme göre amatörlüğü temsil ediyor. Peki bu eski SEO kriterleri nelerdir? SEO’da artık neleri yapmayı bırakabiliriz?

Özgün içeriğe, doğru bilgiye, kaliteli içeriğe ve kullanıcı deneyimine oldukça önem veren Google, teknik anlamda eskiden bu yana kullanılan özellikleri yavaş yavaş saf dışı bırakıyor ve bu kriterleri “olmasa da olur” şeklinde değerlendiriyor. Özellikle en temel SEO işlemlerini artık yapmanıza gerek bile yok. Zira yıllardır yapılan bu işlemler artık eskisi kadar önemli değil ve eminim ki Google bunları saymıyor bile.

Kullanıcıya en kaliteli içeriği ulaştırmak için belli dönemlerde algoritma güncellemeleri yapan Google, bu bağlamda eski SEO tekniklerini halen sürdüren siteleri de yavaş yavaş amatör kategorisine atabilir. Yakın tarihte hepimizin bildiği gibi “meta keywords“leri artık gereksiz bulan ve kullanım dışı bırakan Google, SEO’da yeni çağın başlayacağının sinyallerini verdi.

Peki temel işlemden kastımız ne? Örneğin en temel işlem olan anahtar kelimelerin altını çizme, italik yapma, kalınlaştırma veya renklendirme gibi temel işlemleri artık yapmayabilirsiniz. Google örümcekleri, yapay zeka sayesinde artık bunları es geçiyor ve sizin içeriğinizin ne kadar kaliteli olduğuyla ilgileniyor. İlk denemeyi bu şekilde yapabilirsiniz ve emin olun içiniz daha rahat olacaktır 🙂

Öte yandan SEO uzmanı olarak internet sektöründe yer alan kişilerin ve büyük haber sitelerinin de metin girişlerini kontrol edebilirsiniz. Bu siteler de temel SEO işlemlerini artık bırakmış durumda. Kaliteye, özgünlüğe ve doğru bilgiye önem veren Google’ın bu isteklerini karşılamaya yönelik çalışmalarınızı sürdürün. Site tasarımınızı kullanıcı deneyimi ile uyumlu şekilde gerçekleştirin ve mobil tasarıma daha fazla önem verin.

Günümüzde mobilin kullanım oranı masaüstüne göre çok daha fazla ve bu nedenle mobil görünüme daha çok dikkat etmelisiniz. Özellikle Google AMP kullanımı, sizi AMP kullanmayan rakiplerinizden ayıracaktır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir