Ana Sayfa » SEO » Dış SEO nedir, nasıl yapılır?
dis-seo-nedir-nasil-yapilir

Dış SEO nedir, nasıl yapılır?

Güncelleme: 15 Haziran 2018 - 04:20

Dış SEO, Türkçe’ye Off-Page SEO kelimelerinden geçiş yapan, SEO çalışmalarının bir aşaması olan bir dizi düzenlemelerdir. Dış SEO çalışmalarıyla birlikte sitenizin markalaşması ve internet ortamında tanınır hale gelmesi sağlanır. Farklı internet sitelerinden sitenize link edinmek, sosyal medya sitelerini aktif bir şekilde kullanmak ve internetin birçok kategorisinden sitenize link edinebilmek dış SEO çalışmaları olarak adlandırılır.

Dış SEO çalışmaları, bir internet sitesine uygulanan SEO çalışmalarının önemli bir aşamasıdır. Tamamlanan iç SEO çalışmaları sonrasında geçilmesi tavsiye edilen dış SEO çalışmaları kapsamında, internet sitenize alakalı ve kaliteli sitelerden backlink edinmek birincil hedefiniz olmalıdır. Zira rakipleriniz backlink topluyor olabilir ve bu da sizin önünüze geçmeleri için önemli bir avantajdır. Bu nedenle, siz de gerek anahtar kelimeniz üzerinden gerek de farklı anchor text’ler üzerinden kaliteli internet sitelerinden link edinmek ve sosyal medya sitelerini etkin bir şekilde kullanmak zorundasınız. Peki dış SEO nedir, dış SEO nasıl yapılır? İşte tüm yönleriyle dış SEO çalışmaları ve detaylar…

Dış SEO nasıl yapılır?

Hedeflenen anahtar kelimelerinizde yükseliş sağlamak için dış SEO çalışmalarını düzgün ve hatasız bir şekilde yapmak gerekmektedir. Tabii ki dış SEO çalışmalarında backlink alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Dış SEO çalışmalarında siteye kaliteli sitelerden backlink almak oldukça önemlidir. Alınan backlinklerin kalitesi, arama motorlarındaki değere doğrudan etki eder. Özellikle çalışma yapılan site ile backlink alınan sitenin aynı kategoride olması artı bir puan daha fazla etki eder.

Backlink almaktan hariç olarak sosyal medya kullanımı da oldukça önemlidir. Twitter, Facebook, Instagram, Google+, LinkedIn ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinden alınan linkler hem ücretsiz hem de oldukça kalitelidir. Aynı zamanda sitede paylaşılan blog yazılarının veya satışı yapılan ürünlerin bu sosyal medya sitelerinde paylaşılması da oldukça etkilidir.

Dış sitelerden backlink alınırken oldukça dikkat edilmelidir. Backlink alınacak sitenin kalitesi bu aşamada çok önemlidir. Kendi sitenize uyguladığınız SEO çalışmalarının, backlink alınacak sitede de yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

SEO açısından zayıf olan sitelerden link almak size yarar yerine zarar verecektir ve anahtar kelimelerinizin sıralamadan düşmesine yol açacaktır. Bu nedenden dolayı, backlink alırken backlink alacağınız sitenin sizin kadar kaliteli olmasına özen gösterin.

İmleme siteleri, forum tanıtımları, dizin siteleri ve firma rehberleri gibi sitelerden ASLA ama ASLA link almayın. Bu sitelerden zaten günde yüzlerce link çıkışı yapılıyor ve genelde bu siteler SEO açısından da oldukça zayıf sitelerdir. Bu nedenle buradan alacağınız link hiçbir işe yaramayacak, aksine anahtar kelimenizde listelendiğiniz sıraya olumsuz yönde etki edecektir.

Çalıştığınız SEO ajansı veya SEO uzmanı imleme sitelerinden, forum sitelerinden, dizin sitelerinden veya firma rehberlerinden link alıyorsa derhal o firmayla/kişiyle çalışmalarınızı sonlandırın ve işi bilen kişilerle çalışmaya başlayın 🙂

Dış SEO Faydaları

Dış SEO yapılan sitelerde domain otoritesi ve URL otoritesi doğrudan artmaya başlar. Özellikle sosyal medyadan ve kaliteli sitelerden alınan backlinkler, DA ve PA değerinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle backlink alırken, backlink alacağınız siteyi iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Dış SEO çalışmaları kapsamında alınan backlinklerin aynı kategorideki sitelerden olması, büyük ve ziyaret edilen siteler olması ve SEO’ya uygun siteler olması çalışmalarınızda daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

mobile-first-indexing-nedir

Mobile-first Indexing resmen duyuruldu!

Mobile-first indexing, ilk olarak Google tarafından 2016 yılının Kasım ayında ortaya atılmış ve beraberinde tartışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir