Ana Sayfa » SEO Terimleri » Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO nedir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:15

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. Bu çalışmaları yaptığınız takdirde Google’ın gözündeki değeriniz bir anda silinebilir, çalıştığınız anahtar kelimelerde hızlı bir gerileme başlar ve ağır cezalar (Örneğin: Sandbox) alabilirsiniz. Bu çalışmalar genelde bilgisizlik kaynaklı olsa da aynı zamanda hızlı bir şekilde kısa zamanda sonuç alma isteği (sabırsızlık) de en büyük faktörlerden birisidir.

SEO sektöründe özellikle bir SEO uzmanı tarafından en çok dile getirilen cümle şudur: “SEO sabır işidir.” İşte bu çalışmalarda sabırsızlık yapan ve hemen anında sonuç almak isteyen bilinçsiz bir webmaster, aslında tamamen zararlı olan yollara başvurur. Bu da kısa sürede olumsuz sonuçlar doğurur ve hatta Google’dan ceza bile alınabilir.

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, hedef anahtar kelimede Google’da yükselmek için iç SEO ve dış SEO alanında yapılan hatalı ve yanlış çalışmalara verilen addır. Bu çalışmalar, Google tarafından kesinlikle onaylanmaz ve bu çalışmalara başvuran internet sitelerine ağır cezalar verilmektedir. Bu çalışmalar, kısa süreli de olsa Google’da sıralama yükseltse de bu sadece geçici bir yükselmedir. Yapılan çalışmalar kısa sürede olumsuz etkisini gösterecek ve site Google’da sıralama kaybetmeye başlayacaktır. Sonrasında ise tahmin edilebileceği gibi tamamen sıralamasını kaybedecektir.

Yalnızca sıralama kaybetmek değil, bu çalışmalar Google tarafından fark edildiğinde ağır cezalar verilecektir. Bu cezalar kalıcı sorun yaratabilir ve ceza alınması durumunda mutlaka yapılan işlemlerin geri alınması veya yerine doğruların yapılması gerekecektir.

black-hat-seo-calismalari

Black Hat SEO Çalışmaları

Black Hat SEO çalışmaları, site içi ve site dışı olarak 2 şekilde yapılmaktadır. Bu çalışmalar kapsamında SEO çalışmalarında yapılmaması gereken ve zararlı olan tüm çalışmalar yapıldığı için mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Yapılan çalışmaları 2 şekilde inceleyelim;

Site içi: Site içi çalışmalara örnek verecek olursak içeriklerde çok fazla anahtar kelime kullanımı, yoğun etiket bulutu, içeriklere çok fazla etiket eklemek, dışarıya giden bağlantıların çok fazla olması, dışarıya giden bağlantıların zararlı ve kalitesiz sitelere gitmesi, oldukça kalabalık ve içerisinde gereksiz kod yapılarının bulunduğu kod yapısı, başlık ve meta açıklamaların gereğinden fazla uzun olması gibi çalışmalardır.

Site dışı: Site dışı çalışmalara örnek verecek olursak da kalitesiz ve Google politikalarına uymayan sitelerden backlink edinmek, kalitesiz dizin sitelerinden ve kalitesiz forumlardan backlink almak, tek bir anahtar kelimeden binlerce link almak ve whois backlink gibi zararlı backlink yollarına başvurmak gibi çalışmalardır.

Black Hat SEO Kurtulma Yolları

Bilinçsizce yapılan Black Hat SEO çalışmalarından kurtulmanın tek yolu yapılan tüm bu çalışmaları geri almaktır. İlk olarak site içerisinde yapılan hatalardan vazgeçmek ve yerine doğru yollara başvurmak gerekmektedir. Çok fazla anahtar kelime kullanımı, yoğun etiket bulutu, içeriklerde çok fazla etiket kullanmak, dışarıya çıkan bağlantıların fazla ve kötü sitelere gitmesi gibi hatalardan vazgeçilmeli ve içerikler düzgün bir şekilde düzenlenmelidir.

Site dışı konusunda da zararlı ve Google politikalarına uymayan sitelerden alınan tüm backlinklerin Disavow işlemi ile reddedilmesi gerekmektedir. Backlink reddetme işlemi, reddedilen linklerin sayısına da bağlı olarak uzun sürebilir.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

robots-txt-nedir-nasil-olusturulur

Robots.txt nedir? Robots.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Robots.txt dosyası, arama motoru botlarına sitenizin hangi dizinlerine erişmesine izin verip vermediğinizi gösteren bir dosyadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir