Ana Sayfa » SEO Terimleri » Anchor Text Nedir?
anchor-text-nedir

Anchor Text Nedir?

Güncelleme: 21 Eylül 2018 - 00:49

Anchor text ya da Türkçe karşılığı ile çapa link, SEO‘da sık sık karşımıza çıkan bir terimdir. İç linkleme ve backlink edinme aşamasında kullanılan bir terim olan anchor text, sitemize gelen linkin veya sitemizde başka bir iç sayfaya verdiğimiz linkin hangi kelime üzerinden verildiğini belirtmektedir. İç linkleme stratejisi oluşturulurken, anchor text dengesine mutlaka dikkat edilmeli ve en önemli iniş sayfalarımız başta olmak üzere (ana sayfadan sonra) optimizasyon yapılmalıdır. İşte anchor ve optimizasyonuna ilişkin diğer detaylar…

Anchor Text Nedir?

SEO’da sık sık karşımıza çıkan anchor text, çapa metin olarak dilimizde kullanılan, üzerine tıklanabilen kelime/metin anlamına gelen bir SEO terimidir. SEO çalışmalarında mutlaka kullanılan ve metin (text) olarak edinilen her linkte yer alan bir kullanımdır.

Örnek verecek olursak;

SEO Uzmanı

Yukarıda gördüğünüz SEO Uzmanı kelimesi, SEO Uzmanı sayfasına gitmektedir. Burada tıklanabilir halde olan SEO kelimesi bir anchor text’tir. Her metin olarak alınan backlinklerde de bu durum söz konusudur. Anchor text’ler yalnızca kelimeler üzerinde değil aynı zamanda noktalama işaretleri, URL’ler ve çeşitli varyasyonlar üzerinde de kullanılabilmektedir.

anchor text

Anchor Text Dengesi Nasıl Olmalıdır?

Sitemize gelen backlinklerin anchor text’leri de SEO açısından oldukça önemlidir. Sürekli aynı kelime üzerinden link edinmek, bir süre sonra zarar vermeye başlayacaktır ve sıralama kaybından ceza almaya kadar yol açabilir. Zira bu çalışma, Google tarafından spam olarak algılanabilir. Bu nedenle, backlink edinirken mutlaka doğallıktan yana olmalı ve farklı anchor text’ler kullanmalıyız.

Örneğin, sitemize edindiğimiz backlinklerde anchor text dengesi ve sıralaması şu şekilde olmalıdır;

  1. https://anilzengin.blog
  2. https://www.anilzengin.blog
  3. http://anilzengin.blog
  4. http://www.anilzengin.blog
  5. SEO
  6. iç SEO
  7. dış SEO
  8. SEO Uzmanı

Yukarıda göreceğiniz üzere, ilk olarak ana sayfa varyasyonları ve ardından kategoriler/iniş sayfaları olmak üzere bir kelime/metin dengesi yer alıyor. Ayrıca kendi sitenizde iç linkleme yaparken de sürekli aynı sayfaya aynı kelime üzerinden link vermemeye özen gösterin. Farklı varyasonlar, cümleler ve kelimeler ile bir sayfaya link verin ve doğal olduğunuzu gösterin. Böylece Google, backlinklerinizin doğal olduğu kanısına varacak ve siz de spam çalışmadan uzaklaşmış olacaksınız.

Diğer kaynaklar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

robots-txt-nedir-nasil-olusturulur

Robots.txt nedir? Robots.txt dosyası nasıl oluşturulur?

Robots.txt dosyası, arama motoru botlarına sitenizin hangi dizinlerine erişmesine izin verip vermediğinizi gösteren bir dosyadır. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir