Ana Sayfa » SEO Terimleri » 301 yönlendirme nedir, nasıl yapılır?
301-yonlendirme-nedir-nasil-yapilir

301 yönlendirme nedir, nasıl yapılır?

Güncelleme: 16 Haziran 2018 - 01:51

301 yönlendirme işlemi, SEO‘da önemi büyük olan ve oldukça faydalı olan bir işlemdir. SEO çalışmalarında bazı durumlarda kullanılan bir işlem olan 301 yönlendirme, arama motoru örümceklerine bir URL’in başka bir URL’e kalıcı olarak yönlendirildiğini anlatan komuttur. 301 yönlendirme ile yapılan adres değişikliği, sıralama veya trafik kaybettirmediği için en doğru yöntemdir. Peki 301 yönlendirme nedir? 301 yönlendirme nasıl yapılır? İşte kalıcı URL yönlendirme işleminde kullanılan 301 yönlendirme hakkında detaylar…

Özellikle Google cezası alan sitelerin kullandığı bir yöntem olan 301 kalıcı yönlendirme sayesinde eski domaine ait olan otorite tamamen yeni domaine aktarılmaktadır ve böylece trafik kaybı, Google’da değer kaybı, backlink kaybı ve sıralama kaybı gibi olumsuzlukların önüne geçilmektedir.

Yapılacak olan site taşıma işlemiyle yeni bir domaine geçmek isteyebilirsiniz, daha iyi bir domaine taşınmak isteyebilirsiniz veya marka adınızı değiştirmiş olabilirsiniz. Ancak bu taşıma ve yönlendirme işlemini yaparken arka planda SEO çalışmalarınızı da kontrolde tutmak zorundasınız. İşte tam da bu durumda devreye 301 redirect giriyor. Peki 301 yönlendirme nasıl yapılır? İşte detaylar…

301 yönlendirme öncesi hazırlık

301 yönlendirme öncesi hazırlık

301 yönlendirme işlemini gerçekleştirmeden önce sorunsuz ve doğru bir yönlendirme işlemi için hazırlıklarınızı tamamlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde yönlendirmenin yanlış yapılması sitenizin sıralama kaybına yol açar ve yönlendirme doğru şekilde gerçekleşmez. 301 redirect işlemini yapmadan önce aşağıdaki hazırlıkları yapmalısınız;

 1. Sitenizin tüm yedeğini alın.
 2. Aldığınız yedeği yeni domaininize bağlı hosta atın ve dosyaların tamamını taşıdığınızdan emin olun.
 3. Veritabanınızı yeni domaine entegre edin.
 4. Yeni sitenizi Search Console’a kayıt edin.
 5. Eski domaininizden yeni domaininize 301 redirect yapın.
 6. Yeni domaininizde site haritası oluşturup bu site haritasını Search Console’a gönderin.

301 yönlendirme nasıl yapılır?

301 yönlendirme işlemi için tavsiye edilen ve en kolay yol olan yöntem .htaccess kullanarak yönlendirme yapmaktır. Eğer URL yapısı veya site haritası üzerinde bir değişiklik yapmayacaksanız aşağıdaki kodu eski sitenizde yer alan .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır. Bu kod, sahip olduğunuz sayfa sayısı fark etmeksizin tüm site için çalışacaktır ve tüm yönlendirmeleri gerçekleştirecektir.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.eskidomain\.com
RewriteRule (.*) http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

Eğer ki alan adınızla birlikte URL yapınızda da bir değişiklik gerçekleştirecekseniz, bu defa da her bir sayfayı .htaccess üzerinden tek tek manuel şekilde yönlendirmeniz gerekecektir. Bu işlem için de aşağıdaki kodu kullanmanız yeterli olacaktır.

redirect 301 /eski-sayfa-url.html http://www.yenidomain.com/yeni-sayfa-url

redirect 301/eski-sayfa-url.html http://www.newdomain.co.uk/yeni-sayfa-url

Not: Kodlarda yer alan eskidomain ve yenidomain şeklindeki örnekleri kendi domainlerinize göre düzeltmeyi unutmayın!

Google’a adres değişikliğinin bildirimini yapmayı unutmayın

301 yönlendirme işlemini yaptıktan sonra yaptığınız bu adres değişikliğini Search Console üzerinden Google’a da bildirmek zorundasınız. Search Console üzerinde yer alan Adres Değişikliği seçeneğiyle eski domaininizi, yeni domaininize taşıdığınızı Google’a bildirmiş olacaksınız. Bunun için ilk olarak Search Console hesabınıza giriş yapın ve eski sitenizi seçin. Sağ üstte yer alan çark butonuna basarak “Adres Değişikliği” seçeneğine tıklayın.

301 yönlendirme ve adres değişikliği bildirimi

Daha sonra karşınıza çıkan ekranda listeden yeni sitenizi seçin ve diğer onaylamaları tamamladıktan sonra Gönder butonuna basın. Bu işlemden sonra Google, adres değişikliği yaptığınızı anlayacak ve yaptığınız yönlendirme sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilecek.

Bu işlemden sonra da yönlendirmenin daha hızlı gerçekleşmesi için yeni sitenizin site haritasını Search Console’a ekleyebilirsiniz. Sol menüde yer alan Tarama menüsünün altındaki Site Haritası seçeneğiyle yeni sitenizin site haritasını Google’a bildirebilirsiniz.

google-gibi-getir-301-yonlendirme

Taşınma sürecini hızlandırmak için bir diğer seçenek olarak da Google Gibi Getir yapmak size fayda sağlayacaktır. Bunun için de yine Tarama menüsünün altında yer alan Google Gibi Getir seçeneğini kullanarak Google botunu ana sayfanıza çağırmanız yeterli olacaktır.

ASP.Net siteler için 301 yönlendirme kodu

ASP.Net altyapısından oluşan internet siteleri için 301 yönlendirmeyi aşağıdaki kod yardımıyla yapabilirsiniz. Sitenizin web.config dosyasına aşağıdaki kodu kendinize göre uyarlayarak eklemeniz yeterli olacaktır. Aşağıdaki kodda URL YAZINIZ yazan bölüme yeni domaininizi yazmanız yeterli olacaktır.

Response.Status = “301 Moved Permanently”;
Response.StatusCode = 301;
Response.StatusDescription = “Moved Permanently”;
Response.AddHeader(“Location”, “URL YAZINIZ”);
Response.End();

PHP siteler için 301 yönlendirme kodu

PHP altyapısını kullanan siteler için 301 redirect kodu da farklıdır. Eğer internet siteniz PHP altyapısını kullanıyorsa, aşağıdaki kod yardımıyla 301 redirect işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Kodda yer alan eskidomain ve yenidomain adlı kısımları kendi domainlerinize göre değiştirmeyi unutmayın.

Options +FollowSymlinks RewriteEngine on ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskidomain.com$ [NC] ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yenidomain.com/$1 [R=301,L]

WordPress siteler için 301 yönlendirme eklentisi

Günümüzde en çok kullanılan hazır altyapı sitemlerinden olan WordPress, milyonlarca site tarafından kullanılıyor. Sağladığı eklentiler ve kullanım kolaylığı ile kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer alan WordPress’te 301 redirect yapmak istiyorsanız kodlarla uğraşmanıza gerek bile kalmayacaktır.

Yönetici panelide Eklentiler > Yeni Ekle yolunu kullanarak 301 yönlendirme için bir eklenti kullanabilirsiniz. Böylece hiç kodlarla uğraşmadan bir eklenti ile 301 yönlendirme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Örneğin, Redirection eklentisi ile 301 yönlendirmesiyle ilgili tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bir sayfayı başka bir sayfaya 301 yönlendirme yapmak

Sitenizi taşımak için değil de yalnızca bir URL’i başka bir URL’e 301 yönlendirme yapmak istiyorsanız, aşağıdaki kodu .htaccess dosyanıza eklemeniz yeterli olacaktır. Bu kod, belirttiğiniz sayfanın yeni sayfaya kalıcı olarak yönlendiğini ifade edecektir.

Redirect 301 /eski-sayfa.html www.site.com/yeni-sayfa.html

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Yazar: Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak yaklaşık 2 yıl çalıştım. Şu anda Peakment Digital'de SEO uzmanı olarak çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

black-hat-seo-nedir

Black Hat SEO nedir?

Black Hat SEO, SEO çalışmalarında bilerek ya da bilmeyerek doğal olmayan yollara başvurmaya verilen addır. …

8 Yorumlar

 1. 301 yönlendirme konusunda detaylı ve anlatıcı bir içerik elinize sağlık

  • Teşekkür ederim Aylin Hanım,

   SEO hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için blog yazılarımı takip etmeye devam edin 🙂

 2. Yeni bir domaine geçiş yapacaktım site taşıma yapıp, ne yapacağımı bilmiyordum güzel bir yazı olmuş. Bir de 301 yönlendirme yaptıktan sonra ortalama ne kadar sürede her şey yoluna girer?

  • Tüm ayarları doğru olarak yaptıktan sonra Google örümceklerinin sitenizin birçok sayfayı gezmesini beklemelisiniz. Bu süre 1-2 hafta olarak değişebilir.

 3. Meryem Kocabay

  Merhaba Anıl,

  WhatsApp gruplarında bana her zaman yardımcı oluyorsun, teşekkür ederim. Sitene abone olmak ve yeni yazılarından da haberdar olmak istiyorum. Neden “üyelik formu” yok? Ben mi göremedim.

  Teşekkür ederim,

  Meryem Kocabay

  • Merhaba Meryem Hanım,

   Mail aboneliği sistemini bugün kuracağım, mail yoluyla abone olan ziyaretçilere yeni yazıları mail olarak otomatik göndereceğim. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim, takipte kalın 🙂

 4. Turizmisilanlari.net

  Peki başka domaine değil, sitenin tüm url yapısı değilde sadece aynı site içinde bir kaç klasör adı değişirse ( dosyaların yeri değişirse ), bunların yönlendirmesi nası yapılıyor?

  Örnek ; Eski >
  http://www.mysite.com/okullar/adana/
  http://www.mysite.com/okullar/mersin/
  http://www.mysite.com/okullar/konya/

  YENİ ;
  http://www.mysite.com/html/okullar/adana/
  http://www.mysite.com/html/okullar/mersin/
  http://www.mysite.com/html/okullar/konya/

  Yani eski html dosyarını bir klasöre topladım, yeni sitesi PHP yaptığım için

 5. Teşekkürler güzel bir makale olmuş. Ben sitemi farklı bir domaine taşıdım ve 301 yönlendirme yap dediler, bakalım burdaki talimatları uyguladım, yönlendirme kontrolünü de yaptım. 301 yönlendirme doğru yapılmış görünüyor. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir