Ana Sayfa » SEO Uzmanı

SEO Uzmanı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

seo-uzmani-nedir

SEO uzmanı, dijital dünyaya geçiş yapan firmaların veya herhangi bir internet sitesinin, arama motorları üzerinden doğal ve organik trafik kazanmasında rol oynayan bir etkendir. Bir SEO uzmanı, hedeflenen bir anahtar kelimede üst sıralarda listelenmek için gerekli SEO çalışmalarını, optimizasyonları ve iyileştirmeleri yaparak sizi başarıya ulaştıran kişidir.

SEO Uzmanı nedir?

SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu çalışmalarını yürüten, arama motorları hakkında yüksek bilgiye sahip olan ve bir sitenin hedef anahtar kelimesinde yükselmesi için gerekli olan çalışmaları tespit edip uygulayabilen kişiye verilen isimdir.

SEO uzmanı, SEO çalışmalarını en doğru ve kaliteli bir şekilde yürütmekle yükümlüdür ve aynı zamanda hedef anahtar kelimelerde yapılan çalışmalar sonucunda hedeflenen sıraya ulaşmalıdır. Zira bir SEO uzmanı, çalışılan kelimede (rekabetine göre değişir) başarı yakalayamazsa, gerçek bir SEO uzmanı olmadığı anlamı ortaya çıkar.

SEO Uzmanı ihtiyacı nasıl doğar?

Son zamanlarda özellikle internetten alışverişin artması ve firmaların yavaş yavaş internet üzerinden satışlarını gerçekleştirmesiyle SEO tabiri daha çok duyulur hale geldi. Firmalar internet ortamına taşınsa da trafik alamıyor veya internetten reklam haricinde doğal yollardan müşteri kazanamıyor. İşte tam da bu seviyede SEO ihtiyacı doğuyor.

Günümüzde internetten alışveriş yapan bilinçli/bilinçsiz bir müşteri, satın alacağı ürünü ilk olarak Google’dan aratarak alışverişine başlamaktadır. Yani aslında alışverişin ilk aşaması Google’dan arama yapma eylemiyle başlar. Yapılan analizler ve testler sonucunda, Google üzerinde arama yapan kullanıcıların yüzde 42‘si ilk sırada çıkan siteye, yüzde 11‘i ikinci sırada çıkan siteye ve yüzde 8‘i ise üçüncü sırada çıkan siteye tıklıyor ve giriyor.

Bu durumda, eğer siteniz ilk sayfada yoksa; yani ilk 10 sırada listelenmiyorsanız, hedef anahtar kelimenizden trafik alma şansınız yok denecek kadar azdır. Bu da internetten satış yapan ve reklam haricinde müşteri kazanmak isteyen firmalar için oldukça kötü bir durumdur ve sırf bu sebepten ötürü zarar bile edilebilir.

SEO uzmanı neler yapmalıdır?

İşte, eğer siz de Google’da ön sıralarda listelenmek ve doğal yollardan trafik kazanarak müşteri elde etmek istiyorsanız mutlaka bir SEO uzmanı ile çalışmanız gerekmektedir. SEO çalışmaları için anlaşacağınız bir SEO uzmanı, ilk iş olarak hedef anahtar kelimenizi kullanarak rakip analizi yapmalıdır. Rakiplerin bu kelimede üst sırada listelenmek için neler yaptığını belirleyecek olan SEO uzmanı, ikinci aşama olarak sitenizi incelemeli ve tanımalıdır. SEO çalışması yaptıracağınız sitenizi hedef anahtar kelimenize uygun olarak analiz edecek olan SEO uzmanı, iç SEO çalışmalarıyla sitenizin bu anahtar kelimeye uyumlu hale getirilmesini sağlamalıdır.

İç SEO çalışmaları sonlandıktan sonra da dış SEO çalışmaları başlamalıdır. Düzenli backlink edinme, sosyal medyayı etkin ve düzenli bir şekilde kullanma ve diğer sitelerden link alma gibi birçok hedef belirlenmeli ve bu hedef dahilinde bir plan oluşturulmalıdır. Backlink alırken birden değil; düzenli bir şekilde alınmalı ve sosyal medya da gayet doğal bir şekilde kullanılmalıdır.

Aksi durumda olmadıkça ve bazı işler ters gitmediği sürece bir SEO uzmanı, sitenizin hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmesi için yaptığı çalışmaların neticesinde sonuca varmalıdır. Kelimenin rekabetine ve aranma hacmine göre değişen bu süre zarfında yapılan doğru ve kaliteli çalışmalar, beraberinde başarıyı da getirecektir.

Her şeyden önce, bir anahtar kelimede yükselmek için yapılan çalışmalardan sonra biraz sabır gerekecektir. Zira SEO, sabır işidir. Çalışmalarını, optimizasyonlarını ve iyileştirmelerini en iyi yapan siteyi Google mutlaka ödüllendirecektir.

SEO uzmanı’nda aranması gereken nitelikler

Bir SEO uzmanı;

 • Çalışılacak anahtar kelimeyle ilgili analizleri belirlemelidir,
 • Yapılacak iç SEO ve dış SEO çalışmalarına hakim olmalıdır,
 • Çalışmalarında her zaman doğallıktan yana olmalıdır,
 • Referansları güven verici ve başarılı olmalıdır,
 • Özgün, kaliteli ve işe yarayan içerikler üretebilmelidir,
 • Arama motoru yeniliklerine hakim olmalı ve takip etmelidir,
 • Algoritma güncellemelerini takip etmeli ve bu güncellemeler doğrultusunda iyileştirmeler yapmalıdır,
 • Rakip analizi yapmalı ve rakibinizden iyi olmanız için gereken çalışmaları tespit etmeli ve işleme koymalıdır,
 • Güncel SEO kaynaklarını takip ederek sektördeki son yeniliklere göre çalışmalarına yön vermelidir,
 • SEO araçlarını sorun yaşamadan doğru biçimde kullanmalıdır,
 • Gerektiğinde yaptığı çalışmalarla ilgili haftalık/aylık şeklinde raporlama sunabilmelidir,
 • Çalışma yapacağı kelimeyle ilgili “yüzde yüz şu kadar sürede yükseliriz” gibi bir tabir kullanıyorsa, uzak durun 🙂
 • SEO çalışmalarında tamamen doğal teknikler kullanmalıdır ve Black Hat SEO gibi işlerden uzak durmalıdır.

2 Yorumlar

 1. Çok yararlı bir açıklama olmuş. Dijital dünya sektörü artık o kadar leş bir hale geldi ki ortalık SEO uzmanından geçilmiyor. Aylık 10 araması olan bir kelimede yükseliş yapan kişiler SEO uzmanı kesiliyor başımıza malesef.

  • Merhaba Melda Hanım,

   Maalesef dijital sektörde yer alan ve SEO uzmanı olarak kendisini tanıtan, ancak müşterisini mağdur eden birçok kişi bulunmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir