SEO

SEO uzmanı nedir? Bir SEO uzmanı nasıl olmalıdır?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:19

SEO uzmanı tabiri, dijital dünyanın gelişimiyle karşımıza daha çok çıkmaya başladı. İnternetin gelişmesiyle ortaya çıkan bu tabir, organik trafiğini arttırmak isteyen internet siteleri için zorunlu bir tercih diyebiliriz. Ancak birçok internet sitesi sahibi son zamanlarda görevini iyi yapan bir SEO uzmanı bulma konusunda büyük sorunlar yaşayabiliyor. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ihtiyacı bulunan internet sitesi sahiplerinin arayışta olduğu SEO uzmanları, son zamanlarda dijital pazarlama konusunda rağbet gören isimler arasında yer alıyor. Peki SEO uzmanı nedir? İşte tüm detaylar…

SEO uzmanı nedir?

SEO uzmanı, arama motoru optimizasyonu konusunda ileri düzeyde bilgi ve deneyim sahibi olan, SEO çalışması yapılacak olan siteyi iyi analiz edebilen, rakipleri belirleyebilen ve rakipleri analiz edebilen, Google güncellemelerini ve algoritma yeniliklerini takip edebilen, iç SEO ve dış SEO çalışmalarının tamamına hakim olan ve yapacağı çalışmalarda kullanacağı SEO araçlarını oldukça iyi bilen kişilere SEO uzmanı denilmektedir.

Organik trafiği arttırmakla görevli olan bir uzman, sitenin analizini yaparken yalnızca arama motoru bazlı bakmamalı, aynı zamanda kullanıcı deneyimine uyumlu bir şekilde çalışmalarını yürütmelidir. Özellikle e-Ticaret sitelerinde yapılan SEO çalışmaları, müşterilere kötü bir görüntü sunmamalı ve müşterilerin sepete giderek ürünü satın almasına mani olmamalıdır. Bunun için de özellikle iç SEO çalışmaları, kullanıcı deneyimine uygun olarak gerçekleştirilmelidir.

seo-uzmani-nasil-olmalidir

SEO uzmanında aranması gereken kriterler

Bir SEO uzmanı, SEO işlemlerinin uygulanacağı internet sitesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce siteyi iyi derecede incelemeli ve tanımalıdır. Sitenin neye ihtiyacı olduğunu ve hangi anahtar kelimede hangi çalışmaların yapılabileceğini tespit etmelidir. İşte bir SEO uzmanı nasıl olmalı? sorusunun cevabı olabilecek nitelikte kriterler;

 • Çalışma yapılacak olan siteyi iyi derecede inceleyebilmeli,
 • Anahtar kelimeleri belirleyebilmeli,
 • Rakipleri belirleyebilmeli ve rakip analizi yapabilmeli,
 • Sitenin hangi çalışmalara ihtiyacını olduğunu tespit edebilmeli,
 • Sitenin SEO uyumlu hale gelmesi için yapılacak optimizasyonları belirleyebilmeli,
 • Çalışma planı oluşturabilmeli,
 • Yapılan çalışmaların raporunu oluşturabilmeli,
 • SEO araçlarını iyi derecede kullanabilmeli,
 • Google güncellemelerini ve algoritmalarını takip edebilmeli,
 • Ortaya çıkardığı işte başarıya ulaşabilmeli,
 • Backlink analizi yapabilmeli,
 • Sitenin tüm SEO ayarlarını hatasız bir şekilde yapabilmeli,
 • Site içeriğini SEO’ya ve Google’a uyumlu olarak düzenleyebilmeli,
 • Site tasarımını ziyaretçileri sıkmayacak ve kullanıcı deneyimiyle uyumlu şekilde düzenleyebilmeli,
 • Hedef anahtar kelimelerin sıralamasını takip edebilmeli,
 • Rakiplerinden daha iyi ve kaliteli işler çıkarmalı ve rakiplerini geride bırakabilmeli.
Bunu kaçırmayın:  AMP nedir, AMP nasıl kurulur?

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...
Etiketler

Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak 2016'dan beri çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

2 Yorum

 1. Faydalı bir içerik olmuş, elinize sağlık. Piyasada “SEO Uzmanı” adıyla gezen birçok kişi var ve insanların sitelerini yükselteceğim derken daha da berbat ediyor. SEO uzmanı bulmak artık cidden zorlaştı.

 2. Valla geçen gün siteme SEO yaptıracaktım ama adam akıllı işini düzgün yapan SEO uzmanı bulamadım herkes üçkağıtçı olmuş piyasada. Yok mu kardeşim parasıyla şu işi düzgün yapan bir SEO uzmanı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın!

Close
Close