SEO Terimleri Nelerdir?
seo-terimleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

SEO işlemlerinde kullanılan ve SEO sektöründe sık sık karşımıza çıkan terimler, SEO’ya yeni başlayan ve SEO’yu yeni öğrenmeye başlayan kişiler için büyük merak uyandırıyor. İşte SEO çalışmalarında sık sık kullandığımız/duyduğumuz SEO terimleri ve anlamları…

SEO: Arama motorlarında hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmek için yapılan optimizasyon çalışmaları bütünüdür.

İç SEO: SEO çalışmalarında iç optimizasyonu kapsayan kısımdır. Sitenin içeriğini geliştirmeye yönelik yapılan teknik işlemlere iç SEO adı verilir.

Dış SEO: İç SEO çalışmaları tamamlandığında başlayan bölümdür. Sosyal medya sitelerinden ve diğer sitelerden link alınarak yapılan işlemler bütününe denir.

Backlink: Bir internet sitesinden başka bir internet sitesine çıkan tüm tıklanabilir bağlantılara backlink adı verilir.

Hacklink: SEO çalışması yaparken illegal yollara başvurarak başka bir siteden site sahibinin izni veya bilgisi olmadan link alma işlemine denir.

Link Değişimi: İki internet sitesi arasında karşılıklı olarak tıklanabilir bağlantı verme işlemidir.

Meta Tag: Web programlama alanında head kısmında yer alan meta içeriklerine verilir. Örneğin; meta-description, meta-title, meta-keywords vs.

Title: Site başlığına “title” denir. SEO açısından başlıkların en fazla 60 karakter olması tavsiye edilir.

Meta Description: Site açıklamasına verilen isimdir ve SEO açısından en fazla 160 karakter kullanılması tavsiye edilir.

PageRank: Google algoritması kapsamında internet sitelerinde 10 üzerinden verilen puana PageRank denir. Algoritma ve site kalitesi kapsamında PageRank puanı artar ya da azalır. Ancak günümüzde Google, PageRank güncellemesi yapmamaktadır.

Nofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmamasını sağlayan link türüdür. Kodu rel=”nofollow”dur.

Dofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmasını sağlayan link çeşidirdir. Kodu rel=”dofollow”dur.

Robots.txt: Arama motoru örümceklerine, internet sitesini nasıl tarayacağını ve hangi sayfalara erişimi olup olmayacağını belirtir.

Site Haritası (Sitemap): Sitedeki tüm linklerin ağacını çıkarır ve haritasını oluşturur.

Canonical: Sitede birbirinini aynısı olan iki veya daha fazla farklı sayfayı ve kopya içerik oluşturabilecek iki veya daha fazla sayfayı birbirinden ayırmak için kullanılır.

İndex: Arama motoru örümcekleri tarafından dizine eklenen ve dizinde listelenen sayfalara denir.

Dead Link: Site içerisinde çalışmayan ve kırık olan linklere ölü link denir.

404 Page: Site içerisinde çalışmayan linklere tıklandığında karşılaşılan hata sayfasıdır. Bu sayfanın kullanıcı deneyimi açısından optimize edilmesi gerekir.

301 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e kalıcı şekilde yönlendirilmesine 301 yönlendirme adı verilir. Çeşitli yöntemlerle 301 yönlendirme yapılabilir.

302 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e geçici şekilde yönlendirilmesine 302 yönlendirme adı verilir. 302 yönlendirme, tıpkı 301 yönlendirme gibi çeşitli yollarla kullanılabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunları Unutmayın

seo-uyumlu-web-sitesi-kriterleri

SEO uyumlu web sitesi kriterleri

Arama motoru botları, bir internet sitesini değerlendirip dizine alırken bu sitenin SEO kriterlerini ne kadar yerine getirdiğine ve bu kriterleri hangi kalitede yaptığına göz atmaktadır. Bu nedenle SEO çalışması yapılan…
seo-uzmani-nedir

SEO uzmanı nedir? Bir SEO uzmanı nasıl olmalıdır?

Arama motoru optimizasyonu ihtiyacı bulunan internet sitesi sahiplerinin arayışta olduğu SEO uzmanları, son zamanlarda dijital pazarlama konusunda rağbet gören isimler arasında yer alıyor. Peki SEO uzmanı nedir? Bir SEO uzmanında…
seo-nedir-nasil-yapilir

SEO nedir?

SEO (Search Engine Optimization), kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinin, arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları, iç SEO ve dış SEO…
site-hizi-nasil-arttirilir-site-nasil-hizlandirilir

Site hızı nasıl arttırılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) işlemlerinde yapılması gereken işlemlerden birisi de site hızını optimize etmektir.  Yapılan iç SEO çalışmalarında kullanılan bu yöntem, sitenizin hızlanmasını sağlayacak ve böylece ziyaretçileriniz sayfalarınızda takılmadan hızlıca…
ic-seo-nedir-nasil-yapilir

İç SEO nedir, nasıl yapılır?

İç SEO, yapılan SEO çalışmaları kapsamında yalnızca site içerisindeki optimizasyonlara verilen addır. İç SEO çalışmaları kapsamında arama motorları kriterleri göz önünde bulundurularak site içerisindeki sayfalar optimize edilmektedir. İç SEO çalışmalarında…