SEO Terimleri

SEO terimleri nelerdir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:19

SEO işlemlerinde kullanılan ve SEO sektöründe sık sık karşımıza çıkan terimler, SEO’ya yeni başlayan ve SEO’yu yeni öğrenmeye başlayan kişiler için büyük merak uyandırıyor. İşte SEO çalışmalarında sık sık kullandığımız/duyduğumuz SEO terimleri ve anlamları…

SEO terimleri ve anlamları

SEO: Arama motorlarında hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmek için yapılan optimizasyon çalışmaları bütünüdür.

İç SEO: SEO çalışmalarında iç optimizasyonu kapsayan kısımdır. Sitenin içeriğini geliştirmeye yönelik yapılan teknik işlemlere iç SEO adı verilir.

Dış SEO: İç SEO çalışmaları tamamlandığında başlayan bölümdür. Sosyal medya sitelerinden ve diğer sitelerden link alınarak yapılan işlemler bütününe denir.

Backlink: Bir internet sitesinden başka bir internet sitesine çıkan tüm tıklanabilir bağlantılara backlink adı verilir.

Hacklink: SEO çalışması yaparken illegal yollara başvurarak başka bir siteden site sahibinin izni veya bilgisi olmadan link alma işlemine denir.

Link Değişimi: İki internet sitesi arasında karşılıklı olarak tıklanabilir bağlantı verme işlemidir.

Meta Tag: Web programlama alanında head kısmında yer alan meta içeriklerine verilir. Örneğin; meta-description, meta-title, meta-keywords vs.

Title: Site başlığına “title” denir. SEO açısından başlıkların en fazla 60 karakter olması tavsiye edilir.

Meta Description: Site açıklamasına verilen isimdir ve SEO açısından en fazla 160 karakter kullanılması tavsiye edilir.

PageRank: Google algoritması kapsamında internet sitelerinde 10 üzerinden verilen puana PageRank denir. Algoritma ve site kalitesi kapsamında PageRank puanı artar ya da azalır. Ancak günümüzde Google, PageRank güncellemesi yapmamaktadır.

Nofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmamasını sağlayan link türüdür. Kodu rel=”nofollow”dur.

Bunu kaçırmayın:  Black Hat SEO nedir?

Dofollow Link: Bir siteye link verirken arama motorlarına link verilen sitenin, link veren sitenin PageRank değerinden faydalanmasını sağlayan link çeşidirdir. Kodu rel=”dofollow”dur.

Robots.txt: Arama motoru örümceklerine, internet sitesini nasıl tarayacağını ve hangi sayfalara erişimi olup olmayacağını belirtir.

Site Haritası (Sitemap): Sitedeki tüm linklerin ağacını çıkarır ve haritasını oluşturur.

Canonical: Sitede birbirinini aynısı olan iki veya daha fazla farklı sayfayı ve kopya içerik oluşturabilecek iki veya daha fazla sayfayı birbirinden ayırmak için kullanılır.

İndex: Arama motoru örümcekleri tarafından dizine eklenen ve dizinde listelenen sayfalara denir.

Dead Link: Site içerisinde çalışmayan ve kırık olan linklere ölü link denir.

404 Page: Site içerisinde çalışmayan linklere tıklandığında karşılaşılan hata sayfasıdır. Bu sayfanın kullanıcı deneyimi açısından optimize edilmesi gerekir.

301 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e kalıcı şekilde yönlendirilmesine 301 yönlendirme adı verilir. Çeşitli yöntemlerle 301 yönlendirme yapılabilir.

302 Redirect: Bir URL’in başka bir URL’e geçici şekilde yönlendirilmesine 302 yönlendirme adı verilir. 302 yönlendirme, tıpkı 301 yönlendirme gibi çeşitli yollarla kullanılabilir.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...
Etiketler

Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak 2016'dan beri çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın!

Close
Close