SEO

SEO nedir, SEO nasıl yapılır? 2018 güncel SEO yöntemleri!

SEO, Google veya benzeri arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde yükselmek ve organik trafiği arttırabilmek için gerçekleştirilen bir dizi çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları kapsamında internet sitesinde onlarca hatta yüzlerce çalışma yapılmaktadır ve bu çalışmalar düzenli ve doğru şekilde yapıldığında Google sitenizi hedeflenen anahtar kelimelerde yükseltir.

Güncelleme: 15 Mayıs 2018 - 00:55

SEO (Search Engine Optimization), kelime anlamı olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. İnternet sitelerinin, arama motorlarında üst sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmalar bütünüdür. SEO çalışmaları, iç SEO ve dış SEO olarak iki başlıkta toplanmaktadır ve iki alanda yapılan bu çalışmalar düzgün ve kaliteli şekilde yapıldığında, arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenme gerçekleşir.

İnternet üzerinde yer alan her web sitesinin SEO çalışmalarına mutlaka ihtiyacı vardır. Ortalama bir bütçe ile yapılabilen SEO çalışmaları ile özellikle firmalar, hedefledikleri anahtar kelimede üst sıralarda listelenmek için SEO çalışmalarını yapmalıdırlar.

Doğru ve düzgün bir biçimde yapıldığında arama motorlarında hedef anahtar kelimede üst sıralarda listelenme gerçekleşir ve internet sitesine o anahtar kelimelerden trafik gelmeye başlar. Özellikle internet üzerinden ürün satışı yapan veya müşteri kazanmak isteyen firmalar da SEO çalışmaları sayesinde daha fazla müşterinin sitesini ziyaret etmesini sağlar.

Hem düşük maliyetli hem de uzun vadeli bir trafik/müşteri kaynağı olan SEO çalışmaları, kelimenin rekabetine göre daha kısa veya uzun sürede tamamlanmaktadır. Düşük rekabetli ve düşük aranma hacimli kelimelerde daha hızlı sonuçlar alınırken, rekabeti zor ve fazla aranma hacmi olan kelimelerde daha yoğun bir çalışma gerekmektedir.

İç SEO nedir?

İç SEO, arama motoru optimizasyonu çalışmaları kapsamında sitenin içerisinde yapılan çalışmalar ve düzenlemeler bütünüdür. Bu çalışmalar, Google ve diğer arama motorlarının istediği ve onayladığı çalışmaları yaparak gerçekleştirilir. Bu çalışmalar başlıca bakıldığında başlıkların ve meta açıklamaların düzenlenmesi, etiketlerin kontrol edilmesi, link yapılarının SEO’ya uygun hale getirilmesi ve sayfa/kategori optimizasyonlarının yapılmasıdır.

Bu optimizasyonlar yapıldıkça sayfalar Google ve diğer arama motorlarına daha uygun hale getirilir ve arama motoru örümcekleri sitenizi daha çok ziyaret etmeye başlar. Bu ziyaretler de sitenizin Google gözünde değer kazanmasını sağlar. Böylece henüz dış işlemlere geçilmeden siteniz Google’da yükselmeye başlar ve organik trafik artmaya başlar.

Dış SEO nedir?

Dış SEO, sitenize hedef anahtar kelime üzerinden veya doğrudan link alınmasıyla, diğer sitelerden size backlink verilmesiyle yapılan çalışmalar bütünüdür. İç SEO çalışmaları tamamlandığında ardından dış çalışmalar yapılır ve bu aşamada da backlink çalışmaları gerçekleştirilir. Alınan backlinkler ve sosyal medya üzerinden yapılan link çalışmaları, sitenizin değer kazanmasını sağlamaktadır.

Zira alınan her backlink ve link, Google’a aslında bir referans göstermektir. Başka sitelerden sizin sitenize verilen tüm backlinkler, Google’a sitenizin kaliteli olduğunu ve bu siteler tarafından tavsiye edildiğinin sinyalini vermektedir.

Google da alınan bu backlinkleri ve linkleri değerlendirerek sitenizi hedef anahtar kelimelerde -çalışmalar doğru yapıldığı takdirde- yükseltir.

SEO Faydaları

Çalışmalarının yapıldığı internet siteleri, arama motorlarının gözünde kaliteli bir site haline gelir ve çalışmaların sonuç verdiği dönemlerde hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenme işlemi başlar. Hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmek, internet sitesine daha fazla trafik getirmektedir. Daha fazla trafik ile de müşteriye veya satışa ihtiyacı olan firmalar satış yapma imkanı veya daha fazla müşteriye ulaşma imkanı elde eder.

Aynı zamanda yapılan çalışmalarla elde edilen başarı, en az maliyetle ulaşılabilecek pazarlama stratejisidir. Kaliteli bir şekilde yapılan çalışmalar, en kısa ve en ucuz yoldan daha fazla müşteriye ulaşmaya veya satış yapmaya yaramaktadır. Optimizasyon çalışmaları ile birlikte;

  • Arama motorlarının gözünde kaliteli bir site haline gelmek,
  • Daha fazla ziyaretçiye/müşteriye ulaşmak,
  • Anahtar kelime üzerinden trafik almak,
  • Ürün satışı yapılan sitelerde kazancı arttırmak.

gibi birçok başarı elde edilebilir. SEO çalışmalarının doğal ve kaliteli bir biçimde yapılması, uzun süre boyunca anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenmeyi sağlar.

Arama motorlarında hedeflenen anahtar kelimelerde yükselmek için uygulanan çalışmalar bütünü, sizin organik trafiğinizi doğrudan arttırmaya yöneliktir. Organik trafiği arttırmak bi e-Ticaret sitesi için düz mantıkta çok önemli bir husus değildir. Zira bir e-Ticaret sitesi, organik trafikten ziyade, müşterinin siparişi tamamlamasını hedefler.

Ancak e-Ticaret sitelerinde SEO çalışmalarının önemi şudur: Yapılan çalışmalar, e-Ticaret sitelerinin reklam maliyetini azaltır ve sıralama yükseldiğinde trafik de artar. Trafiğin artmasıyla birlikte verilen reklamlar azaltılır ve bu da maddi açıdan tasarruf sağlar.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...
Etiketler

Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak 2016'dan beri çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

2 Yorum

    1. Merhaba Sibel Hanım,

      SEO hakkında detaylı bilgi almak, iç SEO ve dış SEO tekniklerini öğrenmek için yazılarımı takip etmeye devam edin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın!

Close
Close