SEO

SEO araçları nelerdir?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:19

SEO çalışmaları kapsamında rakip analizi, backlink takibi, anahtar kelime takibi veya diğer tüm SEO işlemlerini takip etmek ve gerçekleştirmek için bazı SEO araçları kullanılmaktadır. SEO araçları sayesinde elle yapılması gereken birçok işlem otomatik olarak yapılabilir ve bu da size hem zamandan tasarruf sağlar, hem de yaptığınız çalışmanın daha kaliteli hale gelmesine imkan sunar. İşte en çok kullanılan SEO araçları…

google-search-console-webmaster-tools

Google Webmaster Tools

Google’ın site sahiplerine ücretsiz bir şekilde sunduğu Webmaster Tools ya da diğer adıyla Search Console, webmasterlara birçok hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Siteye gelen bağlantılar, siteye gelen ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeyle geldiği, dizin durumu, güvenlik sorunları, arama görünümü ve AMP, zengin kartlar, engellenen kaynaklar ve URL kaldırma gibi birçok işlemi Google Search Console üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Google Webmaster Tools kullanmak için site mülk olarak eklenmelidir. Siteyi Webmaster Tools’a eklerken birden fazla doğrulama seçeneği bulunmaktadır. Sitenin sahibi olduğunuzu doğruladığınızda Webmaster Tools’u kullanmaya başlayabilirsiniz.


Google Webmaster Tools için yandaki linki ziyaret edin: https://www.google.com/webmasters/tools/


ahrefs

Ahrefs

Ücretli bir SEO aracı olan Ahrefs, genelde backlink konusunda tercih edilir. Sitenize gelen backlinkleri ve linkleri ustaca takip eden Ahrefs, kapsamlı bir rapor sunabiliyor. Böylece sitenize verilen bağlantıların kalitesini çok kolay bir şekilde test edebiliyorsunuz. Öte yandan sunduğu diğer araçlarla da gündem takibi, anahtar kelime takibi, en çok trafik çekilen anahtar kelimeler, en popüler sayfalar ve sitenizden başka bir siteye çıkan linkler kolayca görüntülenebiliyor.

Ahrefs, müşterilerine 4 çeşit paket sunuyor. Başlangıç paketi 99 dolar, en popüler olan Standart paket 179 dolar, Gelişmiş paket 399 dolar ve Uzman paket 999 dolar fiyat etiketiyle satılmaktadır. Ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.


Ahrefs’in paketlerini, ücretleri ve paketlerin sunduğu özellikleri görüntülemek için şu bağlantıyı izleyin: https://ahrefs.com/pricing-plans


MOZ

Moz Analytics

SEO sektöründe belki de adı en çok duyulan SEO araçları arasında yer alan Moz Analytics, büyüme sürecinde olan ve ileri düzeyde SEO çalışmaları yürütmek isteyen kullanıcılar için eşsiz bir SEO aracı olarak tanımlanıyor. Sunduğu özellikleri, yüksek performansı ve kaliteli raporlamaları ile ön plana çıkan Moz Analytics, müşterilerine 4 farklı paket satışı yapıyor. Moz Analytics sahibi olmak isteyen kullanıcıların, Standart paket için aylık 99 dolar, Medium paket için aylık 149 dolar, Large paket için aylık 249 dolar ve Premium paket için de aylık 599 dolar ödeme yapmaları gerekmektedir.


Moz Analytics paketlerini, ücretlerini ve paketlerdeki özellikleri incelemek için şu bağlantıya göz atabilirsiniz: https://moz.com/products/pro/pricing


semrush

SEMrush

Ücretli SEO araçları kategorisinde ön plana çıkan ve hemen hemen herkes tarafından bilinen bir SEO aracı olan SEMrush, organik trafik konusunda oldukça iyi işler çıkarıyor. Aynı zamanda anahtar kelime takibi, yapısal öneriler, sayfa bazlı içerik takibi, link inşası ve link analizi gibi birçok hizmet sunan SEMrush, sade ve anlaşılır bir şekilde raporlama sunuyor. Bu sayede sunduğu raporlardan hatalar çok çabuk fark ediliyor ve çözüm için daha hızlı hareket edilebiliyor.

Bunu kaçırmayın:  SEO kontrol listesi

Yalnızca site adreslerini değil, anahtar kelimeleri de inceleyen SEMrush, genel anlamda Searchmetrics ile çok karşılaştırılır. Ancak Searchmetrics’in mobil veri sunmaması nedeniyle genellikle SEMrush tercih edilmektedir. SEMrush, müşterilerine 3 paket sunuyor. SEMrush kullanmak isteyen kullanıcılar, PRO paketine aylık 99 dolar, GURU paketine aylık 199 dolar ve BUSINESS paketine aylık 399 dolar ödeme yaparak sahip olabilir.


SEMrush paketlerine, ücretlerine ve paket özelliklerine göz atmak için şu bağlantıya gidin: https://www.semrush.com/prices/


searchmetrics

Searchmetrics

Gelişmiş fonksiyonları ve oldukça ileri gelen analiz sistemiyle kullanıcılarına harika bir SEO deneyimi sunan Searchmetrics, URL incelemesi, rakip analizi ve rakip karşılaştırması, site içi genel analiz ve marketing takibi gibi birçok hizmeti sunuyor. Searchmetrics’te olumsuz olan tek bir yön var; o da Searchmetrics’in mobil veri analizini desteklememesi. Son zamanlarda daha fazla önem kazanan mobile yönelik hizmet vermeyen Searchmetrics, bu konuda rakiplerinden geri durumda.

Searchmetrics kullanmak isteyen kullanıcılara 3 adet paket sunuluyor. Kullanıcılar, eğer Searchmetrics kullanmak isterse, Essentials paketine aylık 69 dolar, Essentials Pro paketine aylık 149 dolar ödemeleri gerekiyor. Aynı zamanda Suite seçeneğiyle de kendi bütçenize uygun şekilde daha büyük bir paket oluşturabiliyorsunuz.


Searchmetrics’in paketlerini, ücretlerini ve paketlerin özelliklerini görüntülemek için şu bağlantıyı ziyaret edin: http://www.searchmetrics.com/essentials/#pricing


majestic

Majestic

Link profili hakkında yoğunlaşan Majestic, SEO araçları alanında çok tercih edilen bir araç olmasa da yine de bazı SEO’cuların vazgeçilmezi konumunda. Son zamanlarda yetersiz olduğu düşünülse de, bir kitle tarafından hala link takibi ve link analizi konusunda eşsiz olduğu belirtilmektedir.

Barındırdığı “Topics” özelliği sayesinde link aldığınız sitenin kategori ağırlığına kadar bilgi veren Majestic, link profilini takip etmek isteyen ve bu konuda geniş çaplı raporlama isteyen kullanıcılar için eşsiz bir SEO aracı konumunda bulunuyor.

Majestic, müşterilerine 3 farklı özelliklere sahip olan paketler ve fiyatlar sunuyor. LITE paketine aylık 49 dolar, PRO paketine aylık 99 dolar ve API paketine aylık 399 dolar ödeyen kullanıcılar, Majestic’i kullanabilmektedir.


Majestic’in sunduğu paketleri, bu paketlerde yer alan özellikleri ve paket ücretlerini görüntülemek isterseniz şu linke göz atın: https://majestic.com/plans-pricing


SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...
Etiketler

Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak 2016'dan beri çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close