Ana Sayfa » WordPress » Google, WordPress’i hızlandırmak için atağa geçti
google-wordpress-i-hizlandirmak-icin-ataga-gecti

Google, WordPress’i hızlandırmak için atağa geçti

Güncelleme: 24 Şubat 2018 - 03:25

Google, WordPress hızına hız katmak için kolları sıvadı. Arama motoru devi Google, dünyanın en çok kullanılan hazır altyapı sistemleri arasında yer alan WordPress için bir ekip oluşturacak. Son yıllarda en çok hız konusuna değer veren şirket, bu defa WordPress’e hız getirmek için atağa geçti.

Kullanıcılarına her zaman hızlı bir şekilde ulaşmayı planlayan ve hız faktörünün artık sıralamaya etki edeceğini açıklayan Google, kapsamlı yeniliklere imza atmak için yeni bir ortaklık kuruyor. Bilindiği üzere, hız konusunda AMP teknolojisiyle yeni bir çağ açılmış ve AMP kullanan siteler daha yüksek sıralarda listelenmeye başlamıştı.

Günümüzde bir kullanıcı, teknolojinin getirmiş olduğu bir zorunluluk olarak her şeyin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini istemektedir. İnternet kullanıcıları, yavaş açılan ve geç yüklenen sayfaları artık direk terk ediyor. Bu da Google’ın sevmediği bir davranış ve hız optimizasyonu yapılmayan, hız skoru düşük olan siteler Google’ın kara listesine doğru gidiyor.

Google, WordPress’e mühendislik ekibini sunuyor

Google, bu olaya çözüm bulmak için tüm internet sitelerinin yüzde 29-30’luk miktarını karşılayan WordPress’e kendi mühendislik ekibini sunacak. Böylece Google mühendisleri, WordPress altyapısını hızlandırmak için harekete geçecek ve iki şirket ortaklaşa çalışmış olacak.

Bahsettiğim bu ortalık henüz resmi kaynaklardan doğrulanmadı ancak haberi Google geliştiricisi Alberto Medina, kendisine ait blog üzerinden yaptığı paylaşımla duyurdu.  Öte yandan bu konu, 2017’nin Aralık ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen WorldCamp etkinliğinde bize göz kırpmıştı. Yetkili olarak paylaşılan notlar ve açıklamalar bu ortaklığın sinyalini vermişti. Ayrıca WordPress’i hızlandırmak için kurulacak olan mühendis kadrosu için şimdiden iş ilanını oluşturdu bile!

Bunu kaçırmayın:  Google index silme nasıl yapılır?

Ortaklık, bir yandan da akıllarda soru işaretleri yaratmış durumda. Zira Google, Blogger gibi milyonlarca kullanıcının kullandığı bir altyapıya zaten sahip. Ancak buna rağmen neden WordPress ile ortaklık kurarak hızlandırmak istiyor, bu konu belirsiz. Ancak akla gelen en mantıklı açıklama da WordPress altyapılı sitelerin daha fazla trafik alması ve bu kullanıcılara hızlı bir deneyim sunmak istemek.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir