Ana Sayfa » Dijital Dünya » Google AMP’ye “Hikayeler” özelliği geldi
google-amp-stories-hikayeler-ozelligi

Google AMP’ye “Hikayeler” özelliği geldi

Güncelleme: 14 Şubat 2018 - 22:42

Google AMP‘ye, birçok uygulamadan tanıdığımız “Hikayeler” özelliği geldi! Snapchat uygulaması ile hayatımıza giren ve daha sonrasında başta Instagram, Facebook ve WhatsApp olmak üzere birçok sosyal medya platformunun kendi sistemlerine kopyaladığı “Hikayeler” özelliği, günümüzde neredeyse bütün sohbet uygulamalarında yer alıyor.

Snapchat uygulamasının var oluş sebebi olan Hikayeler özelliği, bilindiği üzere 24 saatlik bir gönderi paylaşmanıza olanak sunuyor ve bu gönderiyi paylaşırken uygulamanın özelliklerine göre efektler, animasyonlar vs. kullanılabiliyor. 24 saat sonrasında ise paylaşılan içerik kendini imha ediyor. Son olarak ise arama motoru devi Google, AMP’ye “Hikayeler” özelliğini getirmek için harekete geçti.

google-amp-stories

SEO konusunda büyük bir devrim yaratan bir özellik olan ve sayfa yükleme hızını inanılmaz derecede arttıran AMP teknolojisi, günümüzde birçok site tarafından kullanılıyor ve Google, AMP kullanan siteleri sıralamada öncelik vererek değerlendiriyor.

Google AMP Stories yayınlandı!

Google AMP’ye Hikayeler özelliğini getirdiğini dün duyurdu ve özelliğin ayrıntılarından bahsetti. AMP Stories olarak adlandırılan yeni özellik, sayesinde ziyaretçiler AMP Stories ile hazırlanan bir sayfayı ziyaret ettiğinde, iki yönlü kaydırma yaparak içeriği tamamlayabilecek.

AMP platformuna getirilen Hikayeler özelliğinde aynı zamanda reklam modelleri de yer alacak ve bu sayede hem Google hem de yayıncılar para kazanma miktarını arttıracak. Sistemin işleme mantığını anlatan bir video paylaşan Google, AMP Stories’te sunulan özellikleri bu kısa videoda belirtmiş durumda;

Hayatımıza Snapchat ile giren ve diğer sosyal medya sitelerinin kopyalayarak kendi platformlarında aktifleştirdiği Hikayeler özelliğinin Google AMP teknolojisinde nasıl çalışacağı, ne gibi problemler/faydalar meydana getireceği konusunda meraklı bekleyiş sürüyor.

Bunu kaçırmayın:  Google PageSpeed Insights güncellendi

AMP Stories dökümantasyon sayfası

AMP Stories teknik detay sayfası

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir