SEO

Dış SEO nedir, nasıl yapılır?

Güncelleme: 28 Mart 2018 - 00:20

SEO çalışmalarının ikinci aşaması dış SEO‘dur. Tamamlanan iç SEO çalışmalarının ardından başlayan dış SEO çalışmalarında, çalışma yapılan siteye hedef anahtar kelime ile bağlantılı olarak link alınmaya başlanır ve sosyal medya çalışmalarıyla da desteklenir.

Dış SEO çalışmalarında siteye kaliteli sitelerden backlink almak oldukça önemlidir. Alınan backlinklerin kalitesi, arama motorlarındaki değere doğrudan etki eder. Özellikle çalışma yapılan site ile backlink alınan sitenin aynı kategoride olması artı bir puan daha fazla etki eder.

Backlink almaktan hariç olarak sosyal medya kullanımı da oldukça önemlidir. Twitter, Facebook, Instagram, Google+, LinkedIn ve Pinterest gibi sosyal medya sitelerinden alınan linkler hem ücretsiz hem de oldukça kalitelidir. Aynı zamanda sitede paylaşılan blog yazılarının veya satışı yapılan ürünlerin bu sosyal medya sitelerinde paylaşılması da oldukça etkilidir.

Dış sitelerden backlink alınırken oldukça dikkat edilmelidir. Backlink alınacak sitenin kalitesi bu aşamada çok önemlidir. Kendi sitenize uyguladığınız SEO çalışmalarının, backlink alınacak sitede de yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

SEO açısından zayıf olan sitelerden link almak size yarar yerine zarar verecektir ve anahtar kelimelerinizin sıralamadan düşmesine yol açacaktır. Bu nedenden dolayı, backlink alırken backlink alacağınız sitenin sizin kadar kaliteli olmasına özen gösterin.

İmleme siteleri, forum tanıtımları, dizin siteleri ve firma rehberleri gibi sitelerden ASLA ama ASLA link almayın. Bu sitelerden zaten günde yüzlerce link çıkışı yapılıyor ve genelde bu siteler SEO açısından da oldukça zayıf sitelerdir. Bu nedenle buradan alacağınız link hiçbir işe yaramayacak, aksine anahtar kelimenizde listelendiğiniz sıraya olumsuz yönde etki edecektir.

Bunu kaçırmayın:  SEO nedir?

Çalıştığınız SEO ajansı veya SEO uzmanı imleme sitelerinden, forum sitelerinden, dizin sitelerinden veya firma rehberlerinden link alıyorsa derhal o firmayla/kişiyle çalışmalarınızı sonlandırın ve işi bilen kişilerle çalışmaya başlayın 🙂

Dış SEO Faydaları

Dış SEO yapılan sitelerde domain otoritesi ve URL otoritesi doğrudan artmaya başlar. Özellikle sosyal medyadan ve kaliteli sitelerden alınan backlinkler, DA ve PA değerinin artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle backlink alırken, backlink alacağınız siteyi iyi analiz etmeniz gerekmektedir.

Dış SEO çalışmaları kapsamında alınan backlinklerin aynı kategorideki sitelerden olması, büyük ve ziyaret edilen siteler olması ve SEO’ya uygun siteler olması çalışmalarınızda daha hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

SEO konusunda tüm içeriklere ulaşmak için SEO sayfasını ziyaret edin.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Yazıyı değerlendirmek için yandaki yıldızları kullanabilirsiniz.)
Loading...
Etiketler

Anıl Zengin

1996 yılında İstanbul'da doğdum. İstanbul Kültür Üniversitesi'nden mezun oldum. Haberturk.com'da SEO editörü olarak 2016'dan beri çalışıyorum. Bu site üzerinden de SEO hakkında bildiğim ve yeni öğrendiğim her şeyi yazıyorum. SEO hakkında bilgi sahibi olmak ve SEO yapılırken hangi yöntemlerin kullanıldığını öğrenmek için blogumu takip edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın!

Close
Close